Astronomowie przy pomocy teleskopu Hubble’a odkryli nową galaktykę

Ciekawego odkrycia dokonali astronomowie z NASA, odkryli najstarszą znaną do tej pory galaktykę.Odkrycie ogłoszono podczas specjalnej konferencji prasowej NASA, a artykuł na ten temat publikuje w najnowszym numerze czasopismo „Nature”. Dzięki obrazom zebranym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a wiedzą, że obiekt oznaczony jako UDFj-39546824 znajduje się w odległości 13,2 miliarda lat świetlnych od Ziemi i prawdopodobnie powstał zaledwie 480 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Obserwację UDFj-39546824 umożliwiła nowa kamera szerokiego pola (Wide Field Camera 3), zainstalowana na teleskopie Hubble’a w maju 2009 roku.

Astronomowie skierowali ją w stronę małego wycinka nieba, zwanego ultra-głębokim polem Hubble’a (Hubble Ultra-Deep Field). To w tym rejonie, o powierzchni około 10 procent tarczy Księżyca, wcześniej znaleziono już obraz najdalszych galaktyk. Tym razem obserwacje prowadzone przez 87 godzin w 2009 i 2010 roku pokazały smugę światła, które biegło w naszym kierunku przez 13,2 miliarda lat.Astronomowie badają odległość obiektów we Wszechświecie analizując tak zwane przesunięcie ku czerwieni docierającego do nas od nich światła.

Ta zmiana długości fali elektromagnetycznej między źródłem a obserwatorem, wynikająca z ich względnej prędkości, jest proporcjonalna do odległości danego obiektu od Ziemi. W październiku ubiegłego roku ogłoszono odkrycie galaktyki, dla której przesunięcie ku czerwieni z wynosi 8,6. Obecna rekordzistka jest znacznie dalej, w jej przypadku z=10,3. Taka, jaką ją zaobserwowano była jeszcze względnie niewielka, około 100 razy mniejsza od naszej Drogi Mlecznej.

Eksperci NASA są przekonani, że w pobliżu powinny się znajdować jeszcze starsze galaktyki, ale ich obserwacja przy pomocy aparatury teleskopu Hubble’a nie będzie już raczej możliwa. Mimo, że nowa kamera zwiększyła czułość Hubble’a w zakresie promieniowania podczerwonego aż 30 razy, na kolejne tak „odległe” odkrycia trzeba będzie poczekać do uruchomienia jego następcy. NASA zamierza w 2014 roku wysłać na orbitę Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

http://www.rmf24.pl/nauka/news-rekordowe-spojrzenie-teleskopu-hubblea,nId,320574

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *