Rosja w Jerychu uznała niepodległość Palestyny

Czyż by to był koniec okupacji terenów Palestyny? Izrael jest w szoku po ogłoszeniu w Jerychu przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, że Rosja oficjalnie uznaje niepodległość Palestyny. Izrael obawia się, że za Rosją podążą kolejne kraje, na czele z Chinami.Rosja oficjalnie potwierdziła decyzję Związku Sowieckiego z 1988 roku. Kraj ten oficjalnie uznał wtedy Palestynę. Była to odpowiedź na deklarację niepodległości ogłoszoną w Algierze przez Jasera Arafata. Choć Federacja Rosyjska jest spadkobierczynią prawną Związku Sowieckiego, do tej pory jej przedstawiciele nie wypowiadali się w tej sprawie.

– Podjęliśmy naszą decyzję wówczas i nie zmieniamy jej dzisiaj – ogłosił Dmitrij Miedwiediew podczas spotkania z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

– Popieramy prawo narodu palestyńskiego do niepodległego państwa ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej – dodał rosyjski przywódca.

Słowa Miedwiediewa, choć nie powiedział tego wprost, zostały w Izraelu zrozumiane jednoznacznie. Federacja Rosyjska uznaje istnienie Palestyny i tym samym wpisuje się w, niebezpieczny z punktu widzenia izraelskich władz, światowy trend. Tylko w ostatnich tygodniach niepodległość Palestyny uznały m.in. Argentyna, Brazylia i Chile.

– Taka decyzja ze strony Rosji jest bardzo niemądra. Obawiam się, że spowoduje to niezwykle trudną sytuację na arenie międzynarodowej – powiedział „Rz” izraelski politolog Jonathan Rynhold. – Deklaracje rozmaitych, oddalonych od nas o tysiące kilometrów krajów niczego nie zmienią. Konflikt na Bliskim Wschodzie powinien zostać rozwiązany tutaj, poprzez negocjacje zwaśnionych stron – dodał. Zadowolenia nie kryją natomiast Palestyńczycy.

– Rosja i inne kraje mają dosyć działań Izraela, który torpeduje proces pokojowy – powiedział „Rz” palestyński działacz niepodległościowy Mohammed Dżaradat.

– Podobne deklaracje to jednak tylko moralne wsparcie. Świat musi iść za ciosem i zmusić Izrael do zakończenia okupacji naszej ojczyzny. Wtedy Palestyna powstanie naprawdę – dodał.

Izraelska prasa zwraca uwagę, że podróż Miedwiediewa miała lekki antyizraelski posmak. Prezydent Rosji został nagrodzony w Jerychu burzą oklasków, gdy powiedział, że jego wizyta na Zachodnim Brzegu Jordanu jest „pierwszą wizytą niepołączoną z wizytą w innym państwie”.

RZECZPOSPOLITA.PL

Dodaj komentarz