Gatunki i rodzaje krzewów owocowych

rodzaje-krzewów-owocowych
Czym był by nasz ukochany ogródek jak nie mieli byśmy posadzonych w nim choć kilku krzewów z ulubionymi owocami. Miło jest podejść i poskubać sobie agrestu czy jagód aronii. Krzewy owocowe sadzimy przeważnie w pobliżu altanek lub pod ogrodzeniem, tak aby nie przeszkadzały przy wykonywaniu innych prac. Często zastanawiamy się jaki krzew wybrać? Poniżej przedstawiamy obszerną listę krzewów owocowych, która być może ułatwi wam podjąć stosowną decyzję.

Rodzaje Agrestu

Biały Triumf

Owoce duże, kuliste, o białożółtej, omszonej skórce, aromatyczne, słodkokwaśne, bardzo smaczne; deserowe i na przetwory. Dojrzewają w pierwszej połowie lipca. Krzew rośnie silnie, pędy mają liczne kolce. Owocuje bardzo obficie, ma małe wymagania glebowe i jest dość odporny na amerykański mączniak agrestu.

Czerwony Triumf

Owoce dość duże, owalne lub kuliste, o ciemnoczerwonej omszonej i z nielicznymi włoskami skórce, soczyste, słodkowaśne, smaczne, lecz mało aromatyczne; głównie deserowe. Dojrzewają w połowie lipca. Krzew rośnie silnie, owocuje obficie, ale jest wrażliwy na amerykański mączniak agrestu.

Invicta

Owoce średniej wielkości, owalne, o żółtej skórce z licznymi włoskami, smaczne; deserowe i na przetwory. Dojrzewają około połowy lipca. Krzew rośnie średnio silnie, owocuje obficie. Odmiana odporna na amerykański mączniak agrestu.

Hinnonmaki Rot

Owoce średniej wielkości lub małe, kuliste lub owalne, o czerwonej, omszonej skórce z pojedyńczymi włoskami. Miąższ soczysty, słodkokwaśny, smaczny. Owoce wybitnie deserowe, choć nadają się też na przetwory. Dojrzewają pod koniec pierwszej dekady lipca. Krzew rośnie słabo, pędy z licznymi kolcami, owocuje obficie, dość odporny na amerykański mączniak agrestu.

Rodzaje krzewów Jeżyny

Gazda

Owoce średniej wielkości i małe, czarne z silnym połyskiem, smaczne. Dojrzewają pod koniec lipca i w sierpniu. Odmiana mało podatna na przemarzanie. Pędy sztywne, łukowato wygięte, niewielkie i słabe kolce. Wydaje odrosty korzeniowe.

Orkan

Owoce duże, wydłużone, czarne, błyszczące, lekko kwaśne. Dojrzewają od początku sierpnia do połowy września. Pędy sztywne, lekko wygięte, bez kolców. Nie wydaje odrostów korzeniowych. Odmiana średnio podatna na przemarzanie.

Black Satin

Owoce średniej wielkości lub duże, wydłużone, czarne z silnym połyskiem, smaczne. Dojrzewają w pierwszej dekadzie sierpnia. Pokrój i wzrost podobny do odmiany „Orkan”.

Thornless Evergreen

Owoce średniej wielkości, kuliste lub nieco wydłużone, czarne, błyszczące. Dojrzewają od połowy sierpnia do mrozów. Pędy długie, płożące się, bez kolców. Wydaje kolczaste odrosty korzeniowe. Niezupełnie odporny na przemarzanie.

Rodzaje krzewów Malin

Malling Jewel

Owoce średniej wielkości, wydłużone, żywoczerwone, smaczne. Owocuje na dwuletnich pędach w drugiej połowie czerwca. Rośnie średnio silnie lub słabo. Wymaga żyznych gleb. Odmiana średnio podatna na choroby i gnicie owoców.

Beskid

Owoce średniej wielkości, wydłużone, zwarte, czerwone z nalotem, smaczne. Owocuje na dwuletnich pędach od drugiego tygodnia lipca aż do połowy sierpnia. Rośnie silnie. Pędy mają bardzo mało kolców.

Bristol

Owoce średniej wielkości, zbliżone do kulistych, silnie omszone, o nietypowej czarnej barwie. Owocuje na pędach dwuletnich od pierwszej dekady lipca. Rośnie silnie, ma liczne kolce. Nie daje odrostów korzeniowych, więc rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe. Odmiana dość wytrzymała na mróz, ale dość wrażliwa na choroby.

Polana

Owoce średniej wielkości, wydłużone, ciemnoczerwone, smaczne. Owocuje na tegorocznych pędach od drugiej dekady sierpnia (zaleca się uprawę tylko na jeden zbiór jesienią). Rośnie silne, ma sztywne pędy, które nie wymagają podpór. Odmiana niezupełnie odporna na mróz i dość wrażliwa na choroby.

Poranna Rosa

Owoce średniej wielkości, kuliste, jędrne i smaczne, o oryginalnej żółtej barwie. Owocuje na tegorocznych pędach od końca sierpnia do mrozów. Rośnie średnio silnie, ma liczne kolce. Odmiana mało podatna na choroby i szkodniki.

Rodzaje krzewów Porzeczki białej

Blanka

Owoce o żółtawej skórce, duże, zebrane w długie grona, dość smaczne. Dojrzewają w trzeciej dekadzie lipca. Krzew rośnie średnio silnie lub silnie, jest mało podatny na choroby.

Biała z Jűteborg

Owoce białożółte, duże, w długich gronach, słodkokwaśne, łagodne i smaczne. Dojrzewają około połowy lipca. Krzew rośnie dość słabo, jest mało podatny na choroby i na mróz.

Rodzaje krzewów Porzeczki czarnej

Bona

Owoce duże, smaczne, ze słabym posmakiem charakterystycznym dla czarnej porzeczki, deserowe i na przetwory. Dojrzewają w pierwszej połowie lipca. Krzew rośnie dość słabo, jest dość odporny na mróz i na amerykański mączniak agrestu, ale podatny na rdzę wejmutkowo-porzeczkową (nie uprawiać w sąsiedztwie sosen wejmutek).

Ceres

Owoce różnej wielkości w jednym gronie, niewyrównane, smaczne, zebrane w duże grona. Dojrzewają około połowy lipca, dojrzałe łatwo opadają. Krzew rośnie średnio silnie, jest odporny lub mało podatny na większość chorób porzeczek.

Titania

Owoce średniej wielkości, zebrane w duże grona, smaczne. Dojrzewają w drugiej dekadzie lipca i nie osypują się po osiągnięciu dojrzałości. Krzew rośnie bardzo silnie, jest odporny na mróz i mało podatny na choroby, w tym na amerykański mączniak agrestu.

Ojebyn

Owoce średnie i duże, wyrównane w gronach, łagodne w smaku. Dojrzewają w pierwszej połowie lipca, nie osypują się po osiągnięciu dojrzałości. Krzew rośnie dość słabo, jest odporny na mrozy, dość odporny na mączniak, ale wrażliwy na rdzę wejmutkowo-porzeczkową.

Rodzaje krzewów Porzeczki czerwonej

Jonkheer van Tets

Owoce bardzo duże, okrągłe, zebrane w długie grona, ciemnoczerwone, dość kwaśne, smaczne. Dojrzewają w ostatnich dniach czerwca i na początku lipca. Krzew rośnie bardzo silnie, jest odporny na mróz, ale dość podatny na opadzinę liści.

Detvan

Owoce duże, zebrane w duże grona, jaskrawoczerwone, smaczne. Dojrzewają około połowy lipca. Krzew rośnie silnie, jest mało podatny na choroby. Pędy mogą się wyłamywać pod ciężarem owoców.

Tatran

Owoce duże, wyrównane, ciemnoczerwone, zebrane w bardzo długie grona. Dojrzewają pod koniec lipca i nie osypują się z krzewu. Krzew rośnie silnie, jest mało podatny na choroby i mróz.

Rosetta

Owoce duże lub średnie, zebrane w bardzo długie grona, jaskrawoczerwone, smaczne. Dojrzewają w drugiej połowie lipca. Krzew rośnie silnie, jest mało podatny na choroby, w tym na opadzinę liści i wytrzymały na mróz.
Porzeczkoagrest

Josta

Mieszaniec międzygatunkowy. Owoce średniej wielkości lub duże, bardziej zbliżone do owoców czarnej porzeczki, prawie czarne z metalicznym połyskiem, aromatyczne, zebrane w skąpe grona, smaczne. Dojrzewają w pierwszej dekadzie lipca, po osiągnięciu dojrzałości nie opadają. Krzew rośnie bardzo silnie, jest odporny na mrozy i mało podatny na choroby.

Truskawki i poziomki

Truskawki Kama

Owoce duże lub średnie, z czasem drobnieją, szerokostożkowate lub kuliste, ciemnoczerwone, z połyskiem, bardzo smaczne, soczyste i aromatyczne; deserowe i na przetwory. Dojrzewają w pierwszych dniach czerwca. Wzrost umiarkowanie silny, rośliny wrażliwe na białą i czerwoną plamistość liści, ale odporne na choroby systemu korzeniowego i na przemarzanie.

Truskawki Kent

Owoce duże lub średniej wielkości, jędrne, intensywnie czerwone, z silnym połyskiem, smaczne; deserowe i na przetwory. Dojrzewają na początku czerwca. Wzrost umiarkowany, rośliny mało podatne na białą i czerwoną plamistość liści, ale podatne na werticiliozę. Owoce wrażliwe na szarą pleśń.

Truskawki Elsanta

Owoce duże lub średnie, bardzo atrakcyjne, jasnoczerwone z silnym połyskiem, soczyste, jędrne, lekko kwaskowate, aromatyczne i bardzo smaczne. Dojrzewają w drugiej dekadzie czerwca. Wzrost średnio silny, rośliny odporne na białą i czerwoną plamistość liści, ale podatne na mączniak i choroby systemu korzeniowego.

Truskawki Dukat

Owoce duże i bardzo duże, czerwone, z lekkim połyskiem, kwaskowate, mało aromatyczne, ale smaczne. Owoce cenne na przetwory, ale także deserowe. Dojrzewają około połowy czerwca. Wzrost silny, rośliny odporne na białą i czerwoną plamistość liści oraz choroby systemu korzeniowego. Nie wymarza zimą.

Truskawki Senga Sengana

Owoce duże, intensywnie czerwone lub ciemnoczerwone, z połyskiem, bardzo aromatyczne i bardzo smaczne. Dojrzewają w drugiej połowie czerwca. Wzrost silny, rośliny wrażliwe na białą plamistość liści, ale odporne na choroby systemu korzeniowego i na mróz. Owoce bardzo podatne na szarą pleśń.

Truskawki Selva

Owoce duże i bardzo duże, żebrowane, jasnoczerwone z połyskiem, bardzo jędrne, twarde, mało aromatyczne. Odmiana powtarzająca – pierwsze owoce dojrzewają około połowy czerwca, drugi zbiór przypada od początku sierpnia do jesieni. Wzrost średnio silny, rośliny odporne na choroby liści i systemu korzeniowego. Może być stosowana do uprawy w pojemnikach jako tzw. truskawka pnąca, ponieważ wydaje owoce także na rozłogach.

Truskawki Geneva

Owoce średnie lub duże, czerwone, błyszczące, soczyste, delikatne, lekko kwaskowate, smaczne. Odmiana powtarzająca – pierwsze owoce dojrzewają w drugiej dekadzie czerwca, a następnie od sierpnia do mrozów.

Poziomki

Poziomki Baron Solemacher

Owoce duże, jajowate i sercowate, czerwone i białożółte, bardzo aromatyczne i smaczne, przypominają poziomki leśne. Dojrzewają od czerwca do końca października. Wzrost średnio silny, rośliny średnio wytrzymałe na mróz i choroby liści.

Poziomki Rugia

Owoce wydłużone, ostro zakończone lub owalne, intensywnie czerwone z jasnym wierzchołkiem. Miąższ mało soczysty, ale aromatyczny, przypominający poziomkę leśną, smaczny. Dojrzewają od czerwca do mrozów. Wzrost średnio silny, starsze rośliny stają się podatne na choroby liści.

Dodaj komentarz