Geotermalny potencjał energetyczny Polski (mapy)

mapy geotermalne zrodla energii

Polska jest jednym z bogatszych krajów Europy jeśli chodzi o ekologiczne zasoby energetycznie w źródła geotermalne. Pod powierzchnią ziemi drzemię potężny potencjał, który w przeciwieństwie do gazu łupkowego, w przyszłości może przynieść korzyści gospodarcze. I to wcale nie są żarty, ponieważ energia geotermalna jest energetycznym perpetuum mobile.

Z przeprowadzonych badań wynika, że wydajne źródła geotermalne zajmują większość powierzchni Polski. Jedynym problemem pozyskiwania tej ekologicznej formy energii, jest wdrożenie odpowiedniej technologii. Ze źródeł geotermalnych od dawna korzystają czołowe kraje europejskie.

Jeśli w innych państwach ta technologia się sprawdziła, nie ma przeszkód żeby Polska nie czerpała zysków z tego naturalnego dobrodziejstwa.

Doskonałym przykładem mądrej polityki wykorzystania dóbr matki Ziemi jest Francja. W Paryżu wybudowano instalacje geotermalne, które aktualnie ogrzewają około 150 tysięcy domostw. Instalację wybudowano pomimo Paryż nie leży na szczególnie wydajnych źródłach.

 

geotermalne zrodla pod powierzchnia ziemi

 

Polska w porównaniu do Francji posiada o wiele większy potencjał, który z powodzeniem można wykorzystać w wielu dziedzinach gospodarki m.in ciepłownictwo, elektrownie czy przemysł ciężki. Ukryte złoża znajdują się na głębokości od 2000 m. Ich temperatura wynosi ok. 60 stopni C. Na głębszych pokładach do 5000 m, gdzie występują nieco wyższe temperatury do ok. 300 st. C.

 

To idealne rozwiązanie, które może sprawdzić się w dobie kryzysu paliwowego. Dodatkowym plusem zastosowania technologii geotermalnej jest ekologiczna bezpieczna eksploatacja. Daje to ogromne oszczędności i co najważniejsze jest całkowicie przyjazna dla środowiska. Do wytworzenia energii cieplnej, a nawet elektrycznej, nie potrzeba spalać szkodliwych paliw kopalnianych, więc jest to czysty biznes, który pozytywnie działa w dwie strony.

 

Większość wysoko rozwiniętych państw w dalszym ciągu produkuje energię w elektrowniach atomowych. Borykają się z odpadami radioaktywnymi, a przestarzałe dziś konstrukcje, grożą awariami i skażeniem. Magazynowanie odpadów radioaktywnych to szalenie kosztowna i niebezpieczna technologia, dlatego warto inwestować w geotermy.

 

Inwestycje w ekologiczne formy pozyskiwania energii, w przyszłości będą głównym filarem dobrze prosperującej gospodarki. Pozostaje tylko pytanie - czy Polska wykorzysta ten naturalny dar natury, czy kolejny raz zaprzepaścimy szansę? Warto zacząć czerpać wzorce od innych, w przeciwnym razie znów będziemy 30 lat za cywilizowanym światem?

 

Mapy Polski z głębokością i temperaturą, gdzie występują źródła geotermalne

 

polska mapa z zasobami zrodel geotermalnychoznaczenie zrodel geotermalnych na mapie polskiobszary gdzie wystepuja zrodla geotermalnemapa miejscowosci za zrodlami geotermalnymiMapa Polski ze źródłami geotermalnymi

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish