Polskie wynalazki, które zmieniły świat

polskie wynalazki w swiecie

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w większość najnowszych osiągnięć technologicznych powstało dzięki Polskim naukowcom. Wynalazki zaprojektowane przez naszych uczonych, są obecnie stosowane w dominujących technologiach na całym świecie. Większość państw dzięki pomysłom Polaków, zbudowało istne imperia gospodarcze czy militarne. Niektórzy czytelnicy będą zaskoczeni, ponieważ wiele z tych projektów zmieniło losy świata na zawsze.

Nasi pionierzy byli protoplastami takich urządzeń jak kamizelka kuloodporna, wóz parowy, projektor filmowy i ręczna kamera, czasomierz elektryczny, kolorowa fotografia i wielu innych urządzeń jakie dziś znamy.

Poznaj urządzenia wymyślone przez naszych wynalazców.

Helikopter

Adam Ostaszewski helikopter

Aż trudno uwierzyć, że konstruktorem pierwszego helikoptera na świecie był Polak Adam Ostaszewski (1860-1943). Pasjonował się filozofią, podróżami, ale przede wszystkim interesował się awiacją i konstruowaniem modeli samolotów. Ten skromny człowiek w zasadzie nie znany światu, jest ojcem chrzestnym i twórcą pierwszego na świecie modelu helikoptera. Adam Ostaszewski również był konstruktorem pierwszego polskiego silnikowego płatowca, dwupłatowców, sterowców, a nawet skonstruował jako pierwszy funkcjonalny automat do gry w szachy.

Zegar elektryczny czasomierz

Józef Hofmann zegar elektryczny
Przedstawiamy wam dzieło Józefa Hofmanna (1876-1957) - pianisty, kompozytora oraz wynalazcy. Hofmann zaprojektował pierwszy zegar elektryczny, nie mylić z zegarem elektronicznym. Urządzenie do prawidłowego działania potrzebowało energii elektrycznej. Podłączony do źródła prądu, mógł działać niemal w każdych warunkach, np. w samolocie, na okręcie, mieszkaniu i.t.p. Zegar elektryczny wskazywał czas lepiej jak jego mechaniczne odpowiedniki ponieważ nie wymagał ciągłego nakręcania i synchronizacji. Polski kompozytor i wynalazca opatentował w sumie jeszcze 100 pomysłów, w tym: podwyższany stołek do fortepianu, teleskopy samochodowe oraz elektryczną kuchenkę do gotowania.

Ręczny wykrywacz min

Oto urządzenie o militarnym zastosowaniu. Ręczny wykrywacz min jest wynalazkiem Józefa Stanisława Kosackiego (1909-1990). Kosacki był naukowcem, wynalazcą, inżynierem oraz oficerem wojska w czasach II Wojny Światowej. Jego wynalazek uratował tysiące ludzkich istnień. Wykrywacz min Kosackiego miał duży wpływ na wygraną sił alianckich w bitwie pod El Alamein w 1942 r. Urządzenie idealnie sprawdziło się w boju i od tego momentu, wykrywacz min znalazł się w standardowym wyposażeniu saperskim każdej armii świata.

Wóz parowy

Konstrukcja pierwszego na kontynencie europejskim powozu z napędem parowym pochodzi z 1815 roku. Twórcą jeżdżącej maszyny parowej był Józef Bożek (1782-1835). Wynalazca później poszedł krok dalej i zaprojektował łódź z parowym silnikiem. Spośród jego innych projektów, warto wymienić precyzyjny zegar czasowy dla Instytutu Astronomicznego, automatyczny warsztat tkacki, postrzygarkę sukna, maszynę do szlifowania zwierciadeł oraz protezy rąk i nóg dla inwalidów wojennych.

Walkie-talkie

walkie-talkie Henryk Magnuski
Wynalazcą walkie-talkie był Henryk Magnuski (1909-1978). Polski inżynier zaprojektował to urządzenie dla amerykańskiego koncernu telekomunikacyjnego Motorola. Urządzenie popularnie nazywano krótkofalówką walkie-talkie. Walkie-talkie miało określoną częstotliwość nadawania i odbioru fal o niedużym zasięgu. Było powszechnie używane przez amerykańskie siły zbrojne w Europie. Idealnie sprawdzało się na posterunkach wartowniczych czy podstawowej komunikacji między pojedynczymi żołnierzami. W późniejszym okresie walkie-talkie trafiło na rynek jako zabawka i uboższa wersja krótkofalówki, telefonu komórkowego czy CB.

Tkanina kuloodporna (kamizelka)

Jan Szczepanik kamizelka kuloodporna
Tkanina kuloodporna została wynaleziona przez Jana Szczepanika (1872-1926), zwanego polskim "Edisonem". Wynalazek zrewolucjonizował bezpieczeństwo wojsk, policji oraz innych służb. Obecnie tkanina jest nieodłącznym elementem wszystkich kamizelek kuloodpornych na wyposażeniu w każdej armii. Szczepanik wynalazł również urządzenie do maszyny tkackiej, które przenosiło obraz metodą fotoelektryczną. Dzięki wynalazkowi czas produkcji np. dywanów skrócono z kilku tygodni do godziny.

Innym jego pomysłem był elektroskop. Funkcjonalność tego rodzaju aparatu pozwalała reprodukować obrazy na odległość. Wśród innych jego wynalazków znajdziemy także fotosculptor, czyli urządzenie do rzeźbienia z możliwością kontroli optycznej czy projekt elektrycznego karabinu. Strzelanie z elektrycznego karabinu pozwalało oddać kilkanaście strzałów w ciągu minuty.

Barwna fotografia

Oto drugi w naszym zestawieniu wynalazek Jana Szczepanika. To dzięki niemu możemy dziś oglądać pierwsze kolorowe fotografie. Szczepanik odkrył barwoczuły papier fotograficzny oraz udoskonalił kolorymetr. Czyli urządzenie do pomiaru intensywności barw. Zdjęcie wykonane przez samego wynalazcę przedstawia pierwszą kolorową fotografię w tej technice. Jest to opakowanie papieru fotograficznego do barwnych fotografii.

Niebieski laser

polski wynalazek niebieski laser
Prace badawcze nad tą wiązką niebieskiego światła prowadzono w Centrum Badań Wysokociśnieniowych Polskiej Akademii Nauki. To chyba jeden z najnowszych polskich wynalazków, które znane są dziś na całym świecie. Pierwszy pokaz niebieskiego lasera przeprowadzono w 2001 roku. Wciąż jednak prowadzone są prace badawcze i budowana jest linia produkcyjna. Choć pierwszy niebieski laser powstał kilka lat wcześniej w Japonii, to polscy wynalazcy stworzyli własny patent jego produkcji. W Polsce wykorzystano do tego azotek galu. Wynalazek pozwolił w przyszłości uniezależnić się od japońskich patentów.

Most spawany

Stefan Bryła pierwszy na swiecie spawany most
Mamy drogi, ale czasem niezbędne są też mosty. Potrzebę budowy mocnych metalowych konstrukcji tego typu jako pierwszy wykorzystał Stefan Bryła (1886-1943). Konstruktor jest twórcą pierwszego w Europie i na świcie spawanego mostu drogowego. Pierwszą na świecie spawaną przeprawę, wybudowano w 1928 roku nad rzeką Słudawka niedaleko Łowicza. Stefan Bryła był również głównym konstruktorem budynku warszawskiego wieżowca "Prudential" oraz nowego gmachu Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Patent spawanych konstrukcji mostowych, jest dziś powszechnie stosowany we wszystkich krajach na całym. Absolutnie wyparł metodę nitowaną budowy mostów, która była pracochłonną i mało wydajna.

Metoda wzrostu kryształów

Jan Czochralski (1885-1953) to człowiek, bez którego wynalazku nie mielibyśmy skomplikowanych urządzeń elektronicznych. Jego wynalazek jest wykorzystywany niemal w każdym z nich, np. w komputerach.Opatentował stosowaną dziś na całym świcie metodę wzrostu kryształów nazwaną "metodą Czochralskiego". Polega ona na produkcji monokryształów krzemu wykorzystywanych w produkcji mikroprocesorów.

Projektor filmowy i ręczna kamera

Kolej na inną ciekawą konstrukcję. Dzięki temu wynalazkowi możemy dziś wybrać się do kina i obejrzeć film. Kazimierz Prószyński (1875-1945) był konstruktorem pierwszych aparatów kinematograficznych, m.in. projektora filmowego i ręcznej kamery filmowej. Oba urządzenia pozwalały na rejestrację lub odtwarzanie obrazu.

Odwracalny peryskop czołgowy

Rudolf Gundlach (1894-1957) był polskim inżynierem i konstruktorem broni pancernej. To on jako pierwszy skonstruował odwracalny peryskop czołgowy, który bez zmiany pozycji obejmował pole widzenia o wartości 360 stopni. Do dziś jego wynalazek jest stosowany w pojazdach i czołgach wojskowych we wszystkich armiach na całym świecie.

Maszyna rozszyfrowująca Enigmę

Wśród polskich konstrukcji, które odmieniły losy świata trzeba wymienić maszynę Mariana Rejewskiego (1905-1980). To on rozpracował przed wojną niemiecką maszynę szyfrującą, którą znamy jako Enigma. Maszyna Rejewskiego pozwoliła w czasie II wojny światowej odczytywać przekazywane szyfrogramy. Projekt w znacznym stopniu przyczynił się do prowadzenia działań wojennych na dużą skalę, a w końcowej fazie również do złamania zakodowanych szyfrów wiadomości i wygrania wojny przez aliantów.

Źródło i przypisy Wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish