Teleskop Keplera odkrył stopienie termiczne skalistej planety

Kosmiczny teleskop Keplera zaobserwował ciekawe zjawisko we wszechświecie. Zespół astronomów odkrył jak planeta skalna wielkości Merkurego znajdująca się w bliskiej odległości od gwiazdy KIC 12557548, ulega stopniowej destrukcji przez odparowanie. Powodem znikania planety jest oddziaływanie promieniowania cieplnego gwiazdy, której temperatura na powierzchni wynosi ponad 1,7 tysiące st. C oraz niewielka odległość od gorącego olbrzyma stanowiąca 1 proc. odległości Ziemi od Słońca.

skalista planetaPod wpływem silnych temperatur, planeta zmienia swoją strukturę w parujący gaz i tworzy wokół jej powierzchni rozrzedzony obłok pary, który wyglądem przypomina gazowy warkocz komety. Skalna planeta traci szybko swoją masę i tym samym osłabia się jej pole grawitacyjne, które mogło by powstrzymać jej znikanie. Szybko wydostający się pył drobin piroksenowych o wielkości 1 mikrona, będzie widoczny w kosmosie przez około 200 mln lat. A po planecie wielkości Merkurego zostanie tylko chmura gazu, którą to obłok zauważył teleskop Kepler na tle gwiazdy KIC 12557548.

Planeta skalista jest typem ciała niebieskiego, którego struktura powierzchni jest zbudowana ze skał i lodu. Takie planety posiadają jądro metaliczne, niklowe lub żelazne, które to generują pola magnetyczne. W naszym Układzie Słonecznym planetami skalistymi są: Ziemia, Mars, Merkury, Wenus oraz satelita Ziemi Księżyc. Wymienione planety tworzą wewnętrzny Układ Słoneczny, którego granicą jest pas planetoid znajdujące się pomiędzy Marsem i Jowiszem.

http://kepler.nasa.gov/

1 Komentarz:

  1. Nagroda dla kaplera przydala sie, sfinansował teleskop do badań naukowych – a tak psy na biednym kaplerze wieszaliście. A tak na poważnie przez takich kaplerów nie ma kasy na naukę, ochronę zdrowia, emerytury – ta nagroda dla kaplera to czysty bandytyzm tego państwa i jego bandyckich synów typu : sami przecież wiecie jakich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *