Wingsuit BASE jumper – ekstremalne skoki

BASE – jest rodzajem ekstremalnego sportu spadochronowego, który polega na oddaniu skoku z różnych obiektów. Najczęściej skoczkowie skaczą z górskich urwisk, wysokich budynków, mostów czy nawet z ogromnych masztów radiowych. Nazwa B.A.S.E. to czteroliterowy skrót i pochodzi od języka angielskiego: Building „budynek”, Antenna „antena”, Span „przęsło” oraz Earth „Ziemia”. Miłośnicy BASE jumping mówią, że w czasie lotu odczuwają niesamowite uczucie wolności i bliskości z naturą. Jednym słowem, są jak szybujące ptaki po niebie.

BASE jumpingTaki lot wiąże się też z ryzykiem utraty życia, ponieważ wiele zależy od panujących warunków pogodowych, co sprawia, że skoczek musi być ciągle skoncentrowany i w żadnym wypadku nie może pozwolić sobie na najdrobniejszy błąd. Ciągłe przezwyciężanie strachu, wiąże się z gwałtownym uderzeniem adrenaliny, która często bierze górę nad cienką barierą życia i śmierci. Osoby uprawiające BASE jumping, należą do elity w ekstremalnych sportach wyczynowych, mówią, że to co robią można nazwać, szaleństwem lub uzależnieniem.

B.A.S.E. jumper nie może sobie pozwolić na pewność siebie, musi pamiętać o starannym złożeniu czaszy w plecaku, ponieważ w czasie lotu pokonuje niewielki dystans, przelatując w bliskiej odległości od różnych przeszkód na niskim pułapie od ziemi.

Żeby zostać skoczkiem BASE trzeba wykazywać się żelaznym zdrowiem, ukończyć kurs spadochronowy oraz oddać minimum 200 skoków z samolotu. Lecz to nie wszystko – nowo upieczony kandydat base jumper, musi jeszcze dokonać zakupu kombinezonu Wingsuit. Ponoć najlepsze i najbezpieczniejsze, które zapewniają doskonałą sterowność, są to stroje Vampire 4 produkowane przez firmę Phoenix Fly. Cena za jedną sztukę to bagatela 1200 Euro.

Film przedstawia obraz z kamery szybującego lotnika BASE, który w cudownej scenerii przelatuje między skalistymi górami w Chińskiej prowincji Hunan.

 

3 Comments:

  1. Świetnie prezentuje się ten sport. Ryzyko jak dla mnie niestety niekacepyowalne 🙁

  2. informacje nie są zbyt ścisłe… 200 skoków z samolotu to totalne minimum!! zaleca się ich wykonać nie mniej niż 500. a co do wingsuit – to nie ma możliwości by po tych 200 czy 500 czy nawet 2000 skoków spadochronowych stanąć na urwisku w kombinezonie i skoczyć w przepaść- tzn możliwość jest ale taniej byłoby nie kupować spadochronu i kombinezonu- a efekt taki sam 😉
    Nie ma chyba śmiałka który pierwszy skok w wingsuicie wykonał jako BASE.
    Niezbędne jest wykonanie wielu takich skoków z samolotu – jeśli oczywiście chce się przeżyć

  3. To jest boskie.. szukam dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *