Narzędzie online do sprawdzania trudności tekstu

narzedzie online do sprawdzania tekstu

Twórcy aplikacji FOG-PL udostępnili na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego ciekawe darmowe narzędzie, które służy do określenia poziomu trudności i poprawności napisanych tekstów. Aplikacja pozwala dokonać analizy w bardzo prosty sposób. Wystarczy odwiedzić witrynę i wkleić wybrane teksty, po czym klikamy w przycisk policz. Diagnoza odbywa się mgnieniu oka. Otrzymany wynik zobaczymy w przedziale liczbowym, który dokładnie określi wartość tekstu i dopasuje go do odpowiedniego poziomu polskiej edukacji.

Podsumowując jednym zdaniem - im wyższy wskaźnik FOG tym tekst jest trudniejszy. Wykonanie testu pomoże nie tylko określić jego wartość, ale przede wszystkim utwierdzi nas, że jest napisany na odpowiednim poziomie i śmiało można go opublikować dla odpowiedniej grupy czytelników. Aplikacja webowa adresowana jest do autorów tekstów publicznych, blogerów, redaktorów, dziennikarzy, urzędników, uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców oraz do wszystkich, którzy chcą poprawić własny styl.

Do określenia skali poziomu przystępności tekstów użyto standardu “Plain Language”. Twórcy wykorzystali indeks mglistości Roberta Gunninga dostosowany do specyfiki polszczyzny.

Skala porównawcza FOG

1.przystępność na poziomie szkoły podstawowej - FOG 1-6
2.przystępność na poziomie gimnazjum - FOG 7-9
3.przystępność na poziomie szkoły średniej - FOG 10-12
4.przystępność na poziomie studiów licencjackich - FOG 13-15
5.przystępność na poziomie studiów magisterskich - FOG 16-17
6.przystępność na poziomie studiów doktoranckich - FOG 18-21
7.wymagany doktorat (FOG 22 i więcej)

Tu możesz sprawdzić wartość swojego tekstu, strona o podobnych możliwościach - Logios.pl

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish