Sabayon 11 – Dystrybucja Linuksa jak marzenie

Dystrybucja została stworzona w 2008r. przez włoskiego programistę Fabia Erculianiego. Na początku istnienia tego Linuksa, nie zachwycano się nim zbytnio ponieważ już w tym okresie był ogromny wybór systemów z rodziny pingwinka. W miarę upływu czasu Sabayon zaczyna zdobywać coraz to szersze kręgi użytkowników. Głównym atutem Sabayon’a jest to, że  bazuje na legendarnym Gentoo Linux. Zastosowano w nim system zarządzania pakietami Entropia i Portage, więc jest z Gentoo całkowicie kompatybilny, co pozwala na łatwe i szybkie zarządzanie pakietami.

linux sabayon

W najnowszej odsłonie Sabayon 11 twórcy systemu zadbali jeszcze bardziej o użytkowników, udoskonalili go nie tylko pod kątem estetyki, lecz co najważniejsze zaktualizowano oprogramowanie. W najnowszej wersji Sabayon11 znajdziemy: MATE 1.4, LibreOffice 3.6.3, XBMC 12, GCC 4.6.3, X.Org Server 1.12.4, GRUB 2.0, GIMP 2.8.4, Google MySQL 5.1, Oracle MySQL 5.5 i MariaDB 5.5. Zaktualizowano jądro Linux 3.7.4 z sheduler BFO, środowiska graficzne Xfce 4.10, KDE SC 4.9.5 oraz GNOME 3.6.2. Dodano wsparcie dla technologii nVidia Optimus poprzez Bumblebee, udoskonalono też obsługę UEFI Secure Boot.

Na koniec warto dodać, że Sabayon nie tylko charakteryzuje estetycznym wyglądem, ale przede wszystkim ma bardzo prostą obsługą, co pozwala na nieutrudnioną i skomplikowaną pracę. Idealnie sprawdzi się u osób pragnących poznać od podstaw Linuksa. Pierwsze koty za płoty – Pobierz najnowsza wersję Sabayon 11

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *