Jadowita tarantula (Lycosa singoriensis) opanowała już wschodnie granice Polski

Na Białorusi tuż za naszą wschodnią granicą coraz częściej można natknąć się na rzadki jak dotąd w Europie Środkowej okaz jadowitej tarantuli – lycosa singoriensis. Pająk znany jest pod nazwami: tarantula południoworosyjska, tarantula ukraińska oraz tarantula tatarska. Jak donosi agencja BiełTA – inwazyjny gatunek opanował już zachodnie tereny kraju. Według pracowników do spraw biosfer z Białoruskiej Państwowej Akademii Nauk, powodem migracji i rozrodu tarantul może być nadmierne ocieplenie się klimatu.

tarantula ukraińska

Pierwsze doniesienia o niespotykanym jak dotąd na tych terenach gatunku pająka, odnotowano w 2008 roku i były to sporadyczne przypadki. Natomiast teraz tarantule zaczęły pojawiać się coraz częściej w różnych miejscach. Jak twierdzi naukowiec Michaił Maksimienkau – pająki zaczęły szybko rozmnażać się w obszarach zalewowych rzek Prypeci, Dniepru i Soży, skąd rozprzestrzeniły się na dalsze zachodnie tereny.

Południoworosyjska tarantula Lycosa Singoriensis jest jednym z największych przedstawicieli pogońcowatych w Europie Środkowej. Dorosłe samice ważą do 7 gram i osiągają wielkość do 4 cm bez odnóży. Należą do bardzo agresywnego gatunku i zdarza się, że atakują ludzi oraz zwierzęta. Przeważnie do ataku dochodzi, kiedy niechcący nadepniemy na tarantulę, wtedy pająk się broni i błyskawicznie gryzie ofiarę.

Ukąszenie tarantuli ukraińskiej jest bardzo bolesne, lecz nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia człowieka. U zdrowych osób, chwilę po ukąszeniu mogą jedynie pozostać widoczne ślady podobne do użądlenia dużej osy czy szerszenia. Natomiast takie spotkanie może być niebezpieczne kiedy jesteśmy uczuleni na jad owadów.

Lycosa Singoriensis jest wyposażona w duże masywne szczękoczułki, do których podczas ataku dostarczany jest jad z gruczołów. Tarantule ukraińskie budują gniazda przeważnie pod ziemią. Wykopują norki o średnicy 4 cm i 60 cm długości. Pająk miejsce zasadzki wykłada nićmi, gdzie zamaskowany w ukryciu czyha na zdobycz. Podczas dnia odpoczywa na dnie tunelu, natomiast w nocy intensywnie żeruje ustawiony tuż przy wejściu do norki. Polując wbija w ofiarę kły jadowe i paraliżuję zdobycz zabójczym jadem. Następnie na wpół martwą ofiarę zaciąga szybko na dół tunelu, gdzie w spokoju ją konsumuje. Tarantula ukraińska żywi się drobnymi kręgowcami, bezkręgowcami, larwami i owadami w dorosłej postaci – nie pogardzi też innym przedstawicielem swojego gatunku.

Film przedstawia tarantulę Lycosa Singoriensis w akcji.

5 Comments:

 1. „okaz jadowitej tarantuli”
  ludzie piszący takie artykuły są żałośni.

 2. Mating na filmiku to nie jest żadne pożeranie drugiego osobnika tylko rytuały godowe i kopulacja

 3. Do autora tego artykułu,
  Nazwy rodzajowe piszemy wielką literą nie wszędzie zastosowałeś tą zasadę.
  I litości na filmiku jest pokazane wpuszczanie samca do samicy w celu kopulacji więc można by było zmienić teks nad filmikiem na bardziej informacyjny i prawdziwy bo mnie szczyka jak widzę taki opis a w ogóle nie było sekundy pokazanej pożerania ..

  • ja tam nie zwracam uwagi na to że nazwy rodzajowe piszemy wielką literą czy cuś tam…. W internecie nie trzeba pisać dużą literą , w rzeczywistości trzeba

 4. Heh, ten filmik najlepiej ukazuję ,że ta tarantula nie jest agresywna. A atakuję ludzi przy nadepnięciu czy przeszkadzaniu jej, to samo robi człowiek gdy ktoś nas uderzy oddajemy mu. A jad jest nie groźny. Wiadomo jak ktoś jest uczulony to i go szerszeń zabije.

Dodaj komentarz