Sprawdzenie przeróbek plików audio MP3 do bezstratnego FLAC (lossless)

Bezstratne pliki audio lossless tworzone są wyłącznie z oryginalnych nośników płyt CD. Przeważnie zapisywane w formatach WAV, FLAC, APE z częstotliwością 44,1kHz i rozdzielczością 16 lub 24 bity. W zależności od jakości dźwięku i gęstości zapisu próbkowanie w odtwarzaczu wynosi nie mniej jak 500 - 1441 kBit/s.

Wykonanie dobrej kopii audio CD nie tylko daje nam gwarancję, że utwory będą naprawdę doskonałej jakości, ale też nic nie zostanie ucięte czy pominięte. Odsłuch nagrań z tak zrobionej kopii, powinien zadowolić nawet najwybredniejszego audiofila. Jedyną wadą to większa pojemność danych na dysku komputera.

Dla porównania kiedy przekonwertujemy dowolny utwór 3 minutowy do stratnego formatu MP3, otrzymamy bardzo mały plik o pojemności 3 do 4 Mb. Jeśli tą samą czynność wykonamy przy użyciu bezstratnego formatu jak: FLAC (Free Lossless Audio Codek), lub APE (Apple Lossless, Monkeys Audio). Otrzymamy plik audio 40 - 50 Mb, więc zapis będzie wierną kopią utworu bez cięcia. Różnica jest ogromna wynosi 1 -10.

Wśród miłośników muzyki, zdania na temat tego czy konwertować używając stratnych czy bezstratnych kodeków są podzielone. Ponieważ wielu twierdzi, że tak naprawdę różnica w odsłuchu jest niezauważalna, a ludzkie ucho nie jest w stanie wyłapać tych szczegółów. Jedynym plusem jest świadomość posiadania oryginału CD.

Muzyka stała się towarem handlowym, powstało mnóstwo serwisów oferujących zakup pojedynczych utworów jak całych kolekcji. W miarę rozrostu popularności również powstały pirackie strony. Zagrożenie jest potworne. W momencie kiedy kopia audio CD zostanie udostępniona szerszej społeczności, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zanim zostanie pobrana to rozpłynie się jak woda do innych użytkowników i błyskawicznie powędruje w otchłań Internetu. Kto na tym traci - wszyscy od artystów po właścicieli sklepów.

Zjawisko kopiowania muzyki jest nagminne wśród użytkowników płatnych stron torrent. Użytkownicy celowo przerabiają pliki audio na różne formaty od DTS po MPC, dzieląc się z innymi. Problem jest potężny, ponieważ oryginalna kopia trafia do rąk kombinatorów, którzy dla łatwego zysku tworzą lewe sklepy i oferują swoim klientom przeróbki z formatu MP3 przekonwertowane do WAV, po czym wypalają na czystą płytę CD, robiąc w ten sposób pseudo oryginał.

Tak oszukana płyta może również posłużyć jako płatny download formatów we FLAC. Nieoryginalne CD są często przerabiane programem EAC (Exact Audio Copy). Uzyskane w ten sposób pliki muzyczne posiadają logi z załączonym skanem czy obrazem płyty CUE. Nawet poprawności Log z przebiegu prawidłowej kompresji jak bumerang wraca do internetowego obiegu.

Tak wygląda porównanie spektrum widma FLAC vs MP3 320 kbps

spectrum pliku mp3 i flac

Tak wygląda spektrum MP3 128 kbps

MP3 128kbps spektrum

Sprawdzenie płyty CD czy naprawdę jest oryginalnym bezstratnym ripem lossless.

Pobieramy ze strony darmowy program auCDtect Task Manager rozpakowujemy paczkę ZIP i instalujemy go na pulpicie komputera. Po krótkiej konfiguracji nasza aplikacja jest gotowa do pracy. Na górze programu mamy różne opcje, możemy dodać do sprawdzenia całą zawartość folderu lub jeden plik i klikamy na start.

Aplikacja zaczyna skanować i sprawdzać pliki audio. Jeśli okaże się, że zostały przekonwertowane z formatu MP3 do FLAC zobaczymy na końcu tabeli wynik z rodzajem użytego kodeka formatu wyjściowego ( MPEG 95 % to jest MP3), wynik CDDA 100% to jest oryginał. Program pokazuje też widmo spektrum pojedynczych nagrań oraz tworzy logi w postaci pliku tekstowego.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników przydatna będzie darmowa aplikacja Spectro. Tak jak na załączonych obrazkach, pokazuje w szybki sposób jakość plików audio w rozdzielczości 16 i 24 bitów. Działa z takimi formatami jak : FLAC, APE, MP3 oraz WAV. Skanuje bezbłędnie i dokładnie określa czy pobrane pliki są oryginałem czy zwykłym śmieciem zawalającym dysk w komputerze.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish