Sprawdzenie przeróbek plików audio MP3 do beztratnego FLAC (lossless)

Bezstratne pliki audio lossless tworzone są wyłącznie z oryginalnych nośników płyt CD. Przeważnie zapisywane w formatach WAV, FLAC, APE z częstotliwością 44,1kHz i rozdzielczością 16 lub 24 bity. W zależności od jakości dźwięku i gęstości zapisu próbkowanie w odtwarzaczu wynosi nie mniej jak 500 – 1441 kBit/s.

Zrobienie dobrej kopii audio CD nie tylko daje nam gwarancję, że pozyskane utwory będą naprawdę doskonałej jakości, ale też nie zostanie nic ucięte oraz pominięte. Odsłuch nagrań z tak wykonanej kopii, powinien zadowolić nawet najwybredniejszego audiofila. Jedyną wadą jest większa pojemność danych na dysku komputera.

Dla porównania kiedy przekonwertujemy dowolny utwór 3 minutowy do stratnego formatu MP3, otrzymamy bardzo mały plik o pojemności 3 do 4 Mb. Jeśli tą samą czynność wykonamy przy użyciu bezstratnego formatu jak: FLAC (Free Lossless Audio Kodek), lub APE (Apple Lossless, Monkeys Audio). Otrzymamy plik audio 40 – 50 Mb, więc zapis będzie wierną kopią utworu bez cięcia. Różnica jest ogromna wynosi 1 -10.

Wśród miłośników muzyki, zdania na temat tego czy konwertować używając stratnych czy bezstratnych kodeków są podzielone. Ponieważ wielu twierdzi, że tak naprawdę różnica w odsłuchu jest niezauważalna i ludzkie ucho nie jest w stanie wyłapać tych szczegółów. Jedynym plusem jest świadomość posiadania oryginału zrobionego z CD.

Muzyka stała się dobrym towarem handlowym, powstało mnóstwo serwisów oferujących zakup pojedynczych utworów jak całych kolekcji. Lecz z rozrostem popularności również powstały pirackie strony. Zagrożenie jest potworne. W momencie jak kopia audio CD zostanie udostępniona szerszej społeczności, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że zanim zostanie pobrana przez uczciwego adresata. Rozpłynie się jak woda do innych użytkowników i następnie błyskawicznie powędruje w otchłań Internetu. Kto na tym traci, no wszyscy od artystów po właścicieli sklepów.

Zjawisko kopiowania CD jest powszechne wśród użytkowników płatnych stron torrent, gdzie celowo przerabiają pliki audio na różne formaty od DTS po MPC, dzieląc się z innymi swoją zdobyczą. Problem jest potężny, ponieważ oryginalna kopia trafia do rąk kombinatorów,  którzy dla potrzeb łatwego zysku tworzą lewe sklepy i oferują swoim klientom przeróbki z formatu MP3 konwertując do WAV, po czym wypalają na czystą płytę CD, robiąc w ten sposób pseudo oryginał.

Tak oszukana płyta może również posłużyć jako płatny upload droższych formatów we FLAC. Nieoryginalne CD są często przerabiane programem EAC (Exact Audio Copy). Uzyskane w ten sposób pliki muzyczne posiadają logi z załączonym skanem obrazu płyty CUE. Log z przebiegu udanej kompresji jak bumerang z nowym życiem wraca do internetowego obiegu.

Tak wygląda porównanie spektrum widma FLAC vs MP3 320 kbps

FLAC vs MP3 320kbps

Tak wygląda spektrum MP3 128 kbps

widmo MP3 128kbps

Sprawdzenie pobranej płyty CD czy naprawdę jest oryginalnym bezstratnym ripem lossless.

Pobieramy ze strony darmowy program auCDtect Task Manager, rozpakowujemy paczkę ZIP i instalujemy go na pulpicie komputera. Po krótkiej konfiguracji nasza aplikacja jest gotowa do pracy. Na górze programu mamy różne opcje, możemy dodać do sprawdzenia całą zawartość folderu lub jeden plik i klikamy na start. Aplikacja zaczyna skanować i sprawdzać pliki audio. Jeśli okaże się, że zostały przekonwertowane z formatu MP3 do FLAC zobaczymy na końcu tabeli wynik z rodzajem użytego kodeka formatu wyjściowego ( MPEG 95 % to jest MP3), wynik  CDDA 100% to jest oryginał. Program pokazuje też widmo spektrum pojedynczych nagrań oraz tworzy logi w postaci pliku tekstowego.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników przydatna będzie darmowa aplikacja Spectro. Tak jak na załączonych obrazkach, pokazuje w szybki sposób jakość plików audio w rozdzielczości 16 i 24 bitów. Działa z takimi formatami jak : FLAC, APE, MP3 oraz WAV. Skanuje bezbłędnie i dokładnie określa czy pobrane przez nas pliki są oryginałem czy zwykłym śmieciem zawalającym dysk w naszym komputerze.

3 Comments:

  1. Program auCDtect jest jakimś bublem. Przekonwertowałem utwór z jeszcze innej oryginalnej płyty. Po analizie w jednym jak i drugim programie okazało się, że auCDtect potraktował nagranie jak MP3 – wynik : MPEG 90%, z kolei spectro wykazało, że piosenka faktycznie jest zapisana w formacie flac – wynik: 22,1 khz w spektrum widma.

  2. Bezsensu…. Pobrałem jeden i drugi program by sprawdzić swoje „flaci”. Okazało się, że na programie auCDtect sprawdzony utwór miał wynik „CDDA 100%”. Z kolei w programie spectro w oknie spektrum widma zamiast częstotliwości 22,1khz widnieje 20,7khz, czyli zgodnie z powyższymi „screenami” nagranie jest tak naprawdę MPtrójką. Oznacza to, że wynik analizy jednego programu przeczy rezultatowi drugiemu. I jeszcze jedna rzecz. Wszędzie gdzie czytam na temat formatu flac, jest napisane, że utwór w tym formacie musi mieć 22,1 khz. Jednak ma się to nijak do tego co mi wychodzi po przekonwertowaniu oryginalnej płyty z Wav na Flac. Większość piosenek zamiast 22,1 khz ma 21,5khz. Czy to wina programu, którym konwertuje (używam programu Xrecorde II), czy też może oszukano mnie w sklepie sprzedając mi „G…no” ? A może format flac znajduje się w pewnym zakresie częstotliwości, o czym do tej pory nie wiedziałem ? Z góry dzięki za ewentualną odpowiedź.

  3. Witam
    ‚Po krótkiej konfiguracji nasza aplikacja jest gotowa do pracy’ – jaką konfigurację??
    co oznacza w status error – conclusion CDDA 100%?
    z góry dzięki za poradę.

Dodaj komentarz