Stabilna wersja Linux Mint 16 „Petra” gotowa do pobrania

Po przeszło pół rocznym czasie oczekiwań, użytkownicy miętusa nareszcie mają powód do zadowolenia, ponieważ ukazała się najnowsza stabilna wersja tej popularnej dystrybucji . Nowy Mint 16 nosi nazwę kodową Petra. Obecnie system dostępny jest w dwóch środowiskach graficznych Cinnamon i MATE na wersję z KDE trzeba będzie jeszcze poczekać . Kilka słów o rozwoju dystrybucji miętusa .

Linux mint 16

Twórcą projektu jest Clement Lefebvre , od chwili pierwszej prezentacji Minta 2.0 w 2006 roku 14 listopada , jego system operacyjny zaskarbił sobie uznanie u ogromnej rzeszy sympatyków otwartego oprogramowania. Ludzie polubili go, ponieważ był bardzo lekkim systemem i co tu dużo mówić , łatwym w obsłudze , a przy tym elegancki wygląd. Wieść o powstaniu nowej dystrybucji rozeszła się błyskawicznie z dnia na dzień Mint pozyskiwał coraz to więcej zwolenników. Dziś od daty pierwszej premiery minęło ok 8 lat i od tego momentu Mint wyprzedził na popularności takie sławne projekty jak Ubuntu. Wiele osób przesiadło się właśnie z Ubuntu na Minta, kiedy to ekipa Marka Shuttlewortha usunęła ze swojego projektu GNOME kosztem nowego środowiska jakim jest UNITY.  Wielu użytkowników niezadowolonych z poczynań Canonical zaczęła szukać innych rozwiązań, zbliżonych do tych jakie wcześniej oferowało im Ubuntu. I tak zaczęła się nowa epoka chwały dla miętusa.

Llinux mint mate

Nowe wydanie Linux Mint 16 wnosi wiele ciekawych zmian,poprawek i udoskonaleń m.in : dodano Linux kernel 3.11, funkcję Edge-Snapping, która podobnie jak w Windows 8 przypomina dokowanie aplikacji Modern UI. Zaimplementowano kilka poprawek dotyczących zabezpieczeń i  jakości obsługi  pracy systemu. Poprawiono działanie menadżera oprogramowania, ma być teraz bezpieczniejszy i o niebo szybszy niż w  poprzednich wersjach. Deweloperzy zatroszczyli się o estetykę i samą poprawę wydajności . Wprowadzono rewolucyjne zmiany w obsłudze okienek . Teraz można będzie można  przeciągać okna od lewej lub prawej krawędzi, tak aby zajmowało połowę pulpitu, a nie cały.Wprowadzono lepszą funkcjonalność rogów ekranowych, które są odpowiedzialne za dopasowanie okien aplikacji , zajmując jedną czwartą całego rozmiaru pulpitu. Wprowadzona poprawka pozwoli na bezproblemową pracę , równomierne korzystanie z zasobów internetu , bez konieczności zamykania jednego czy drugiego.

thumb_mintinstall_screenshots

Oczywiście nie sposób jest opisać wszystkich nowinek i udogodnień jakie zaserwowali nam twórcy miętusa , więc o wszystkich wprowadzonych zmianach można przeczytać na oficjalnej stronie projektu.

Linki i pobieranie Linux Mint 16 :

Dokumentacja w jęz ang – PDF

Linux Mint 16 “Petra” Cinnamon dla wersji 64 i 32 bit

Linux Mint 16 “Petra” MATE dla wersji 64 i 32 bit

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *