Wydano nowe Ubuntu 14.04 LTS

Dodane przez kair4 - czw., 04/17/2014 - 18:47
Ubuntu 14.04 LTS

Ewolucja najbardziej znanej dystrybucji Linuksa nareszcie zaczyna iść w dobrym kierunku. Po kilkunastu miesiącach prac, okazuje się, że porzucenie GNOME 2 i przejście na środowisko Unity odnosi coraz większy sukces.

Użytkownicy z chęcią powracają do instalacji na swoich komputerach Ubunciaka. I właśnie w dniu dzisiejszym firma Canonical ogłosiła wydanie kolejnej wersji dystrybucji Ubuntu 14.04 "Trusty Tahr".

Programiści zapewniają, że nowe wydanie będzie pracowało bardzo stabilnie bez żadnych niezaplanowanych niespodzianek, co najważniejsze pojawi się wiele unowocześnień.

Jakie nowinki znajdziemy w nowym wydaniu?

Nowy Ubuntu 14.04 bazuje na jądrze Linux 3.13.9., posiada estetyczny nowoczesny wygląd, co jest bardzo istotną cechą podczas pracy. Dodano możliwość skalowania okienek programów, mechanizm przełączania między otwartymi oknami, zmianę rozmiaru paska Unity 7 i wyświetlanie menu w oknie użytkowanego programu.

Dodano ciekawą funkcję możliwości pogłośnienia powyżej zalecanych granic urządzeń. Wiele laptopów czy tabletów posiada głośniki wysokiej jakości, które fabrycznie mają wbudowane ograniczenia programowe odtwarzania dźwięków o danym zakresie głośności. Możliwość pogłaśniania urządzenia poza tę granicę dało się naturalnie uzyskać w menu.

Udoskonalono jedną z najwygodniejszych funkcji Unity i globalne menu aplikacji. Zaktualizowano też wszystkie aplikacje dedykowane w Gnome Shell takie jak: Nautilus czy Gedit. Narzędzia będą posiadać podział ustawień wewnątrz programu dostępny z poziomu aplikacji. W wydaniu 14.04 mechanizm powróci do dawnych ustawień z wcześniejszych wersji.

Poprawiono antyaliasing okien w GTK3, ponieważ były one nieco poszarpane, a defekty były widoczne w rogach. Ulepszono szybszy start blokady systemowej. Wystarczy teraz wcisnąć kombinację klawiszy - Super "domyślnie Windows key"+ L.

Dodano zmienianie wielkości okien z podglądem na żywo pełnego procesu zmian. Ubuntu 14.04 wprowadza wiele ciekawych nowinek nie tylko w samym wyglądzie ze środowiskiem Unity 7. Jednak jak zapowiadają programiści z Canonical nowości na tym wydaniu się nie skończą.

Pobierz obraz ISO Ubuntu 14.04 LTS (32/64) http://releases.ubuntu.com/trusty/

Zobacz wideo z prostą instalacją Ubuntu 14.04

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish