Jak zablokować i wyłączyć funkcje szpiegowania w Windows 10

DoNotSpy10 blokada telemetrii w Windows 10

Nie jest tajemnicą, że twórcy Windowsa od dawna praktykują metody szpiegowania zbierając dane o swoich użytkownikach. Sposoby inwigilacji odbywają się za pośrednictwem różnych usług, które są aktywowane automatycznie w momencie uruchomienia systemu. Przeciętny użytkownik systemu Microsoft często nie przywiązuje uwagi czy jego komputer wysyła dane lub jest absolutnie nie świadomy tego procederu. Raczej koncentruje się na nowej funkcjonalności, lepszym wyglądzie niż tym jakie funkcje zostały załączone na komputerze.

Zbieranie danych telemetrycznych podczas korzystania z Windowsa czy innych aplikacji, powinno być przez wymiar sprawiedliwości surowo karane. 

Tym czasem nasze dane są dokładnie analizowane i sortowane oraz wysyłane na serwery należące do firmy z Richmond. Na tej podstawie firma może precyzyjnie określić upodobania, przypisując ścisły profil do odpowiedniej grupy potencjalnych klientów.

Do czego służą Microsoftowi dane telemetryczne

Prawdopodobnie zbierane informacje nie dotyczą loginów czy haseł do kont bankowych. Raczej są to dane typu: najczęściej pobierane programy, rodzaje przechowywanych plików na dysku, ulubione gry, filmy, muzyka, hobby i zainteresowania, lista kontaktów z komunikatora Skype, audio i wideo rozmowy, geolokalizacja z map, wpisy z czatu, często odwiedzane strony internetowe czy kontakty ze skrzynki mailowej z tekstami wiadomości.

Dzięki zebranym danym telemetrycznym, Microsoft tworzy indywidualny profil użytkownika, który może zostać wykorzystany do "poprawy działania produktu" lub celów handlowych i reklamowych. Oczywiście nie jesteśmy w stanie odciąć się od sieci żeby całkowicie wyeliminować śledzenie, ale można zwiększyć bezpieczeństwo instalując odpowiednie oprogramowanie, zachowując odrobinę anonimowości.

W niektórych wersjach Windows 10, często nie da się ograniczyć funkcji zarządzania ustawieniami administracyjnymi. Problem z ustawieniami konfiguracji, można rozwiązać za pomocą odpowiedniego narzędzia, które na stałe zablokuje mechanizmy śledzące. Do tego możemy użyć aplikacji DoNotSpy10. Program wyłącza funkcje tropiące ograniczając inwigilację systemu. Aplikacja doskonale zarządza niedostępnymi funkcjami odpowiedzialnymi za telemetrię. Potrafi na stałe wyłączyć usługi sieciowe komputera, które łączą się serwerami Microsoftu. Przy pomocy DoNotSpy10, taką czynność wykonamy w bardzo prosty sposób.

Narzędzie również usuwa niechciane aktualizacje, które są zbędne i mają duży wpływ na wydajność sytemu, pracę procesora, pamięć RAM czy karty graficznej. Każda zainicjowana blokada zabroni dostępu do naszych zasobów, zmniejszy próby zbierania danych telemetrycznych, udaremniając w ten sposób monitorowanie systemu i urządzeń.

Możliwości blokad w programie DoNotSpy10:

 1. Dostęp do kamery internetowej i mikrofonu
 2. Resetuje zapisy asystenta Cortana i ogranicza dostęp
 3. Ogranicza dostęp do kalendarza, konta i lokalizacji
 4. Resetuje i ogranicza zapis przeglądanych stron www
 5. Blokuje informacje o ciasteczkach oraz monitoring czynności w Internecie
 6. Całkowita blokada systemowej przeglądarki i usług powiązanych
 7. Wyłącza automatyczną instalację sterowników z serwerów Windows Update
 8. Blokuje odraczanie automatycznej aktualizacji
 9. Wyłącza automatyczną telemetrię wraz identyfikatorem reklamowym użytkownika
 10. Blokuje zbieranie informacji o wprowadzaniu nowych danych
 11. Ogranicza dostęp do mechanizmu Wi-Fi Sense
 12. Wyłącza opcję synchronizacji systemu z innymi urządzeniami
 13. Blokuje niechciane aktualizacje Microsoft
 14. Blokuje wysyłanie danych telemetrycznych na serwery Microsoft
 15. Zwiększa bezpieczeństwo komputera
 16. Poprawia wydajność systemu, znacznie przyspieszając pracę.
 17. I dużo więcej...

instalacja i funkcje DoNotSpy

ustawienia DoNotSpy

Uwaga - podczas instalacji może pojawić się komunikat antywirusa. Należy zignorować alarm ponieważ program zmienia ustawienia systemowe i jest to prawidłowa reakcja. W momencie pierwszego uruchomienia DoNotSpy poprosi nas o wykonanie kopi zapasowej ustawień. Dla bezpieczeństwa warto jest wykonać taką kopię.

Następnie uruchomiamy narzędzia i odhaczamy funkcje, którym chcemy ograniczyć dostęp i klikamy na przycisk Apply. W razie konieczności można odwołać wszystkie blokady, klikamy przycisk Uncheck All i zatwierdzamy Apply. Program jest bajecznie prosty w obsłudze, więc brak znajomości języka angielskiego nie powinna stwarzać problemów.

Pobierz najnowsze wydanie DoNotSpy10 https://pxc-coding.com/donotspy10/

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish