Gry przeglądarkowe – czy mogą nas czegoś nauczyć?

Dodane przez kair4 - sob., 08/08/2015 - 00:31
gry na przegladarki

W dzisiejszej rzeczywistości, gdy na wszystko brakuje nam czasu, warto znaleźć taką rozrywkę, która, poza przyjemnością, dostarczy nam jakichś dodatkowych korzyści. Wszelkiego rodzaju gry cyfrowe krytykowane są za marnowanie czasu. Postrzega się je jako pozbawione wartości, bezmyślne „klikanie”. Czy słusznie?

Darmowe gry – gorsze od płatnych?

Pod największym ostrzałem krytyki znajdują się darmowe gry online. W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że jeśli coś jest za darmo, to z pewnością jest kiepskiej jakości. Okazuje się jednak, że w przypadku gier to stwierdzenie jest całkowicie niezgodne z rzeczywistością. Gry przeglądarkowe, w które można grać za darmo, w niczym nie ustępują płatnym wersjom.

Dlaczego powstają? Czy komuś się to opłaca?

W grach strategicznych często dostępne są mikropłatności. Za niewielką sumę realnych pieniędzy można nabyć dla swojego bohatera lepszą broń, czy wyższy stopień doświadczenia, umożliwiający osiągnięcie lepszych wyników. W przypadku gier typowo zręcznościowych, autor gry czerpie zysk z wyświetlanych reklam. Jak widać co dla gracza jest darmowe, wcale nie oznacza, że jest towarem z ekonomicznego punktu widzenia bezwartościowym. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że darmowa gra online jest lepsza od tej płatnej. Ponieważ w każdej chwili, gdy tylko nam się znudzi, możemy z niej zrezygnować, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Wiedza powszechna o grach

Gry przeglądarkowe niezależnie od gatunku, mogą przyczynić się do pogłębienia posiadanej przez nas wiedzy. Najcenniejsze pod tym względem są gry średniowieczne online. I w ogóle wszelkiego rodzaju gry historyczne, których świat nawiązuje do prawdziwych wydarzeń historycznych i realnie istniejących krain geograficznych. Gry takie, jak Crusade Online w interesujący, niebanalny sposób, przybliżają nam historię minionych wieków i to zarówno pod względem samych faktów historycznych, jak i strojów, czy obyczajowości z danej epoki.

To świetna rozrywka dla dzieci w wieku szkolnym, ale także dla dorosłych, pasjonujących się przeszłością. Wydarzenia, w których bierzemy bezpośredni udział, bardziej zapadają nam w pamięci i z pewnością przemawiają do nas skuteczniej, niż suche fakty, zawarte w podręcznikach do historii. Tak jest nie tylko z tą jedną dziedziną nauki. Istnieją gry MMO, kształtujące wiedzę z zakresu fizyki i chemii, ekonomii, architektury i wielu innych dziedzin.

Umiejętności, przydatne w codziennym życiu

Oprócz wiedzy przekazywanej w formie zabawy, darmowe gry online nauczą nas wielu przydatnych umiejętności. Badania naukowe dowodzą, że osoby, spędzające czas wolny na graniu w gry internetowe, wykazują się lepszym refleksem, bardziej rozwiniętą zdolnością kojarzenia faktów. Nie boją się samodzielnego podejmowania decyzji i potrafią trafnie przewidywać następstwa swoich czynów.

Wszystkie te umiejętności przydadzą nam się w szkole, czy w pracy, a także w kreowaniu życia rodzinnego. Gry online pomagają nam także funkcjonować we współczesnym społeczeństwie, zwłaszcza gry MMO wymagają umiejętności sprawnego komunikowania się z innymi, uczą sztuki osiągania kompromisów i realizowania projektów grupowych. To także umiejętności, bardzo pożądane na współczesnym rynku pracy.

Jak widać, darmowe gry online to nie marnowanie czasu, to sposób na szeroko pojmowany rozwój osobisty. Już dziś zadbaj o swoje umiejętności, grając w darmową grę.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish