Ataki sieciowe i walka o informacje na trzech poziomach

Dodane przez kair4 - czw., 09/03/2015 - 04:48
bezpieczenstwo informacji w sieci

Zlecenia na kradzieże informacji, już od kilku lat jest towarem pożądanym, a popyt na rynku dla tego typu działań ciągle rośnie. Obecnie, kiedy głównym miejscem zapisywania i przechowywania wszystkich ważnych danych jest przede wszystkim komputer, atakowani są w dużej mierze użytkownicy internetu.

Na porządku dziennym są włamania do systemów informatycznych, tych mniejszych jak i większych firm. Dla przestępców staje się to łatwiejsze, gdyż coraz większa liczba osób korzysta z internetu oraz więcej firm działa w branży e-commerce. Firmy prawie w całości opierają swoje procesy o złożone systemy informatyczne, gdzie możliwość wystąpienia błędu i wynalezienia luki jest oczywiście większa.

Walka o informacje w internecie trwa od wielu lat i oczywiście niesie za sobą ogromne straty. Przykładem mogą być ataki blokujące dostęp do serwerów giełdowych w spółkach internetowych w USA w 2010 roku. Udany atak na systemy amerykańskiej giełdy, w ciągu dosłownie jednego dnia wyniósł ok.1,5 miliarda dolarów strat.

Ataki sieciowe toczą się przeważnie trzech płaszczyznach:

  1. Personalnym – tutaj następuje wykradanie danych osobowych użytkowników internetu.
  2. Korporacyjnym – w tym przypadku na celowniku są przede wszystkim informacje ważne dla firmy, które nie powinny dostać się w ręce konkurencji.
  3. Globalnym – cyberterroryzm, czyli nowa jakość terroryzmu.

Niewątpliwie zagrożenia w sieci czyhają na nas każdego dnia, dlatego warto jest w nieco bardziej rozważny sposób podchodzić do pracy z komputerem. Podstawą jest bardzo dobre zabezpieczenie komputera. Niestety nie wszyscy zabezpieczają swoje narzędzie pracy hasłem czy odpowiednimi programami. Również należy zwracać uwagę i zwiększyć kontrolę na wiadomości e-mail jakie otwieramy. Sprawdzać też strony, które odwiedzamy oraz w jaki sposób przesyłamy właściwej osobie ważne informacje.

Jak możemy się chronić przed atakami?

  • Zainstaluj dobre oprogramowanie antywirusowe z firewallem
  • Zainwestuj w klienta VPN
  • Aktualizuj na bieżąco aplikacje i system operacyjny
  • Zainstaluj w przeglądarce plugin typu AdBlock
  • Nie odwiedzaj podejrzanych serwisów z treściami dla dorosłych lub warez
  • Nie pobieraj oprogramowania z nieautoryzowanych stron
  • Używaj programów do szyfrowania danych

Bezpieczeństwo informacji w firmach może być wzmocnione również poprzez wprowadzanie różnych systemów zabezpieczających. Jednym z nich jest system ISO 27001. Czyli system zarządzania bezpieczeństwem informacji. Dzięki niemu pracownicy firmy będę mieli pewną ochronę wszelkich danych poufnych.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish