Kilka przydatnych porad jak bezpiecznie korzystać z komputera w Internecie

W obecnych czasach rozwój technologii sprawił, że z sieci i komputera korzysta prawie każda osoba bez względu na wiek. Ogromny postęp cywilizacyjny sprawił, że Internet stał się bardzo popularną i wygodną formą komunikacji. Za jego pośrednictwem można w kilka sekund nawiązać rozmowę z przyjaciółmi mieszkającymi na drugim końcu świata. Wykonać przelewy bankowe, grać online w grę, słuchać muzyki, oglądać filmy czy zrobić zakupy w sklepie internetowym. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które znacznie ułatwia życie.

Cyberprzestępcy w sieci metody bezpieczeństwa

Jednak nie wszytko wygląda tak różowo, ponieważ wraz z rozwojem usług internetowych, jeszcze szybciej powstają różne techniki wykorzystywanie przez cyberprzestępców. Zorganizowane grupy internetowych oszustów i złodziei, cały czas wymyślają coraz to nowsze podchwytliwe sposoby, a wszystko po to żeby złowić ofiarę i w rezultacie wyczyścić konto bankowe do zera.

Cyberprzestępcy do tych celów wykorzystują naiwność oraz niewiedzę internautów. Często ich ofiarami są osoby starsze (seniorzy), dzieci i nastolatkowie, jak również taka grupa ludzi, która nie bardzo odnajduje się w wirtualnym świecie lub rzadko korzysta z komputera i sieci.

Częste sposoby jakie wykorzystują cyberprzestępcy.

metody oszustwa cyberprzestepstwa

Oszuści internetowi stosują bardzo wyrafinowane praktyki, używają podstępu, tworzą fałszywe strony internetowe, które do złudzenia wyglądają jak oficjalne strony banku czy markowych sklepów internetowych. Włamują się do komputerów i wykradają osobiste dane.

Ich łupem padają cenne osobiste informacje jak: imię i nazwisko, loginy, hasła, adresy e-mail, numery telefonu, PESEL, NIP, REGON, jednym słowem - kradną wszystko co może im posłużyć do podszycia się pod ofiarę. Cyberprzestępcy też idą na łatwiznę, zbierają dane osobowe z portali społecznościowych m.in z Facebook czy Twitter.

Inna formą przejęcia kontroli nad komputerem użytkownika jest wysłanie wiadomości e-mail z załączonym zawirusowanym linkiem. Taki niebezpieczny SPAM przeważnie zawiera radosną informacje o wygranej, prośbę o zalogowanie się na konto bankowe z linkiem do fałszywej strony lub powiadomienie o niepowtarzalnej promocji...

Zdarza się, że rozsyłają bardziej wyrafinowane maile podszywając się pod Bank, o treści:

Prosimy natychmiast zalogować się na konto bankowe ponieważ nasz system odnotował próbę włamania na Pańskie konto.

Zdenerwowany użytkownik widząc treść takiego maila, raczej nie zastanowi się, że to oszustwo. Klika w zamieszczone w treści linki lub odpisuje i wpada w sidła.

Ulubionym sposobem zdobywania potencjalnych ofiar, jest tworzenie fałszywego oprogramowania czy różnych łamaczy licencji jak: cracki, generatory kluczy (keygeny) i patche. Uruchomienie zawirusowanej aplikacji może zainfekować komputer złośliwym kodem i w rezultacie staniesz się celem ataku hackera. W dalszej części publikacji dowiesz się jak bezpiecznie korzystać z Internetu i zabezpieczyć komputer przed podobnymi niespodziankami.

Zadbaj o bezpieczeństwo komputera i swoich danych.

bezpieczenstwo komputera

Sercem każdego komputera jest system operacyjny, więc pamiętaj, że musi być oryginalny i zaktualizowany. Zadaniem aktualizacji jest łatanie luk bezpieczeństwa. Taki zabieg jest szczególnie ważny w systemach Windows. Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows i zdobyłeś go nielegalnie, powinieneś postarać się o oryginalną kopię z legalną licencją.

Wydatek niewielki ale pozwoli wyeliminować wszelkie próby inwigilacji. Obrazy Windowsem udostępniane na stronach torrent lub forach warezowych, mogą zawierać modyfikacje, które cyberprzestępcy specjalnie podkładają do przejmowania kontroli nad systemem.

Nie instaluj i nie pobieraj zhakowanego płatnego oprogramowania z nielegalnych źródeł. Pamiętaj, że w Internecie nie ma nic za darmo, jeśli ktoś udostępnia na takich stronach aplikację wartą 100 dolarów z pełną licencją, to musi mieć w tym jakiś cel.

Unikaj różnych łamaczy licencji płatnego oprogramowania. Cracki, patche czy keygeny często zawierają w sobie wirusy. Są tak perfekcyjnie napisane, że niektóre programy antywirusowe nawet ich nie wykrywają.

Zadbaj o skuteczną ochronę komputera i zainstaluj porządny program antywirusowy z firewallem. Najlepiej płatny i markowy. Czołowi producenci zawsze dbają o aktualizacje baz z nowymi zagrożeniami jakie pojawiają się w sieci. Jeśli nie masz funduszy to możesz skorzystać z darmowego oprogramowania antywirusowego. Darmowe antywirusy są również skuteczne tylko mają mniej dostępnych funkcji co ich płatne odpowiedniki.

Jeśli przechowujesz na dysku ważne osobiste dane takie jak: loginy i hasła do konta bankowego, hasła do skrzynki pocztowej, adres zamieszkania, NIP, REGON, PESEL lub inne wrażliwe informacje. To postaraj się zaszyfrować folder, ustanawiając skomplikowane hasło dostępu. Mechanizmy szyfrujące są dostępne w większość lepszych pakietów antywirusowych.

Dodatkowe zabezpieczenie znacznie ograniczy możliwość przechwycenia cennych informacji przez hackera. Jak Twój antywirus nie posiada tej opcji to powinieneś wyposażyć się w taką aplikację. Większość dobrych program szyfrujących jest przeważnie płatna, ale warto zainwestować te kilkadziesiąt złotych i zabezpieczyć dane przed próbami kradzieży.

Przynajmniej raz w tygodniu skanuj cały komputer programem antywirusowym. Jeżeli dużo korzystasz z Internetu to dodatkowo dla zwiększenia bezpieczeństwa zainstaluj jeden z tych: Malwarebytes, AdwCleaner, UnHackMe lub Hitman. Narzędziami należy skanować dysk minimum raz na 3 dni. Usuwają szpiegowskie komponenty takie jak Malware czy Adware.

Jeśli nie musisz to nie instaluj takich dodatków jak flash czy Java, ponieważ są podatne na wirusy i różne szkodliwe aplikacje. Możesz je śmiało usunąć z dysku, ich brak nie ma żadnego wpływu na działanie systemu.

Postaraj się raz na tydzień czyścić rejestr systemowy. Bardzo dobrym darmowym programem jest CCleaner. Program usuwa zbędne zalegające w rejestrze stare wpisy, resztki po programach, stare biblioteki i klucze. Narzędzie również potrafi usunąć z komputera zainfekowane wpisy rejestru.

Instaluj programy pochodzące tylko z legalnych oficjalnych źródeł lub zaufanych stron. Większość producentów oprogramowania udostępnia darmowe czyste instalatory na własnych serwisach. Miej na uwadze, że znane popularne strony też udostępniają ze swoich mirrorów darmowe pliki, lecz są modyfikowane aplikacje o dodatkowe komponenty. Korzystanie z tego typu instalatorów jest raczej nie wskazane, ponieważ ich pliki często zawierają Adware, Base Bridge, przekierowania Babylon Search oraz inne szkodniki.

Staraj się bezpiecznie korzystać z Internetu

oszustwa w sieci i bezpieczny Internet

Na początku sprawdź czy Twój router nie pracuje na fabrycznym domyślnym haśle. Większość osób nawet nie zwraca na to uwagi, a to jest podstawowy element bezpieczeństwa. Włamania przez źle zabezpieczoną sieć Wi Fi ostatnio stały się istną plagą. Dlatego warto jest zmienić hasło routera z dostępem do Internetu na bardziej skomplikowane.

Zadbaj o większą anonimowość na portalach społecznościowych, nie podawaj za dużo szczegółowych danych o sobie.Cyberprzestępcy często korzystają z takich serwisów i kompletują brakujące dane swoich ofiar. Podając w profilu imię i nazwisko, nr telefonu, adres czy NIP, robisz im tylko przysługę. Taka szczera do bólu wylewność, może się skończyć kredytem w banku i spłatą dużej kwoty gotówki, której nigdy na oczy nie widziałeś, a spłacić będziesz musiał. Pamiętaj Twoi przyjaciele i tak wiedzą z kim utrzymują kontakt.

Uważaj też na serwisy randkowe i miłosne czaty. W sieci prędzej złapiesz wirusa jak poważną kandydatkę(a) na żonę lub męża. Jak nie zostaniesz okradziony przez zorganizowaną bandę oszustów, to w najlepszym razie, posłużysz jako sponsor(ka) swojej przyszłej niedoszłej wirtualnej miłości.

Jeśli nie chcesz narobić sobie poważnych kłopotów - postaraj się traktować takie znajomości przez palce lub jako dobrą zabawę, a nie jak poważny związek. Jak będziesz miał(a) dużo szczęścia zostaniesz wykorzystany(a) finansowo. Najgorszy scenariusz i bardzo częsty to zrujnujesz sobie i swoim bliskim życie na amen.

Unikaj stron warez i torrent, nie rejestruj konta na tego typu serwisach czy forach. Nawet jak podasz nieprawdziwe dane to załoga i tak widzi w logach Twoje IP, system operacyjny, host, a nawet MAC Adres. Są to wystarczające dane dla sprawnego hackera. Pobierając lub udostępniając plik klientem p2p, masz otwarte porty i możesz stać się ofiarą włamania.

Działa to mniej więcej tak, jakbyś wychodził z domu i nie zamkną drzwi na klucz. Zapewne złodziej nie ominie takiej okazji. Na forach warezowych jest podobnie, klikniesz w link downloadu i nagle z pirata łowcy darmówek możesz stać się potencjalną ofiarą.

Nie wchodź na strony oferujące, hazard, pornografię czy makabrę. Jeszcze raz napiszę tak dla przypomnienia - nie ma w sieci nic za darmo!

Odwiedzając witryny z treściami dla dorosłych, możesz napytać sobie poważnych kłopotów. Większość oszustw i kradzieży jest dokonywana przez tego typu strony, ponieważ zawirusowane oprogramowanie często kryje się z zdjęciach, filmach i odnośnikach do podstron.

Uważaj na linki w które klikasz? Nie bądź naiwny nie zachowuj się jak typowy klikacz, nie wszystko złoto co się świeci. Klikanie w linki też jest bardzo niebezpieczne. Jest to ulubiona metoda cyberprzestępców. Wystarczy, że odwiedzisz witrynę lub forum typu - łatwa kasa, szybki zarobek, czy szybkie zarabianie w internecie i klikniesz w jakiś link, możesz zarobić ale masę kłopotów.

Nie otwieraj podejrzanych maili niewiadomego pochodzenia. W takich wiadomościach często ukryte są zawirusowane linki, które prowadzą do fałszywych podstawionych stron. Treści wiadomości mogą zawierać informacje o super okazjach, kuszących rabatach, nowych samochodach za pół ceny, prośbę o wsparcie chorego dziecka, romantyczną przygodę z piękną panią i wiele innych oszustw.

Spamy są przeważnie rozsyłane go odpowiedniej grupy osób. Oszuści wysyłając setki tysięcy taki wiadomości do różnych ludzi i liczą na to, że jedna na 1000 osób skusi się na ofertę. Nie bądź naiwny, stare przysłowie polskie mówi: okazja czyni złodzieja.

Pamiętaj żeby zawsze po każdym dłuższym surfowaniu w Internecie dokładnie czyść historię i ciasteczka w przeglądarce. Jest to bardzo potrzeby zabieg, który kasuje wszystkie ślady naszej aktywności w sieci. Tą czynność można również wykonać za pośrednictwem programu do kompleksowej konserwacji i optymalizacji systemu.

Do najlepszych narzędzi czyszczących należą takie aplikacje jak: CCleaner, AVG Tune UP Utilities, Glary Utilities, Win Utilities i klika innych. Usuwanie śladów znacznie ograniczy możliwość phishingu i będziesz bardziej komfortowo korzystał z komputera i sieci.

Jeśli kiedykolwiek byłeś ofiarą oszustwa lub zostałeś oszukany, okradziony to podziel się w komentarzach, ku przestrodze dla innych.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish