Co wybrać komputer stacjonarny czy laptop?

komputer vs laptop

Wielu ludzi staje przed dylematem jaki rodzaj komputera wybrać. Z jednej strony coraz bardziej popularne laptopy kuszą swoją mobilnością małymi wymiarami. Z kolei komputery stacjonarne nadal cechują się wysoką wydajnością i dużym komfortem pracy. Czym zatem kierować się przy wyborze sprzętu?

Różnicy niby wielkiej nie ma, ale jednak.

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić do czego będziemy wykorzystywali komputer? Niezwykle popularnym urządzeniem jest laptop, doskonale sprawdza się w domu, biurze czy szkole. Charakteryzuje się dobrą mobilnością oraz wygodą użytkowania.

Jeszcze do niedawna za średniej klasy laptopa płaciliśmy nie małe pieniądze, stąd niewiele osób mogło sobie sprawić takie cacko. Obecnie sytuacja na rynku znacznie się zmieniła i zakup laptopa z przyzwoitą konfiguracją już nie straszy ceną.

Rozwój technologii wraz miniaturyzacją podzespołów elektronicznych, sprawił że różnice między stacjonarnymi komputerami, a przenośnymi, coraz bardziej się zacierają. Wydajność sprzętu w jednym jak i w drugim, będzie prawie taka sama. Nawet kiedy będziemy ostro grali w gry czy pracowali na zaawansowanym programie graficznym.

Jedynym minusem laptopów jest brak odpowiedniego chłodzenia przy maksymalnym obciążeniu. Problem pojawia się, gdy sprzęt pracuje na wysokich parametrach graficznych.

Komputer przenośny ma inną budowę konstrukcyjną niż pecet. Podzespoły elektroniczne upchane są na niewielkiej powierzchni, w szczelnie zamkniętej małych rozmiarów obudowie. Słabszy przepływ powietrza sprawia, że wiatrak nie nadąża odpowiednio chłodzić układów. Czasami temperatura jest tak wysoka, że potrafi mocno nagrzać się obudowa, a w skrajnych przypadkach może dość do uszkodzenia lub niespodziewanego wyłączenia.

Natomiast problemów z chłodzeniem nie uświadczymy w komputerach stacjonarnych. Pecet idealnie sprawdzi się podczas grania w gry, które wymagają wysokich parametrów kart graficznych.

Użytkownik może wykonywać wiele czynności na raz i komputer będzie płynnie sprawnie działał. Problem z przegrzaniem procesora czy karty graficznej w zasadzie nie istnieje. Pecet doskonale sobie radzi, ponieważ podzespoły elektroniczne są dużo większe, zamknięte w o wiele większej obudowie z lepszą wentylacją.

Wybierając komputer z myślą o graniu czy tworzeniu zaawansowanej grafiki w Photoshop, to lepiej sprawdzi się stacjonarny poczciwy blaszak, niż delikatny laptop.

Wady i zalety blaszaka i laptopa

Blaszak

 1. Komputer stacjonarny jest mocniejszy i lepiej sprawdzi się do gier oraz pracy z programami graficznymi.
 2. Nie przegrzewa się często i jest mniej podatny na awarie.
 3. W porównaniu do swojej miniaturki, zajmuje dużo miejsca.
 4. Wymaga w domu wydzielenia odpowiedniego stanowiska pracy z biurkiem komputerowym.
 5. Ze względu na sporą ilość podłączonych kabli, często stanowi utrudnienie podczas wykonywania porządków domowych.
 6. Wymaga zakupu osobnego monitora, klawiatury, myszki oraz innego osprzętu.
 7. W niektórych modelach potrafi głośno pracować wiatrak, co może być uciążliwe szczególnie nocą dla innych domowników.
 8. Często w komputerach stacjonarnych głośna jest również klawiatura. W godzinach nocnych stukot potrafi denerwować domowników.
 9. W razie braku prądu elektrycznego tracimy wszystkie niezapisane dane. Chyba że komputer jest podłączony do urządzenia UPS i automatycznie załączy awaryjne zasilanie.
 10. Posiada wszystkie funkcje multimedialne i inne opcje jakie posiadają nowoczesne komputery.
 11. Jedyną wadą jest brak mobilności.
 12. Ogromnym plusem komputera stacjonarnego jest możliwość rozbudowy i montaż nowych podzespołów.

Laptop

 1. Wygodne użytkowanie, całkowicie mobilny. Można korzystać w dowolnym miejscu mieszkania czy w jego obrębie.
 2. Posiada wbudowaną baterię, na której pracuje do kilku godzin, bez konieczności podłączenia do sieci elektrycznej.
 3. Nie wymaga stałego podłączenia do uciążliwych kłębów kabli.
 4. Łączy się z siecią Internet bezprzewodowo za pośrednictwem routera i sieci WI FI.
 5. Nie potrzebuje dodatkowego osprzętu jak klawiatura, monitor, mysz czy specjalne biurko.
 6. Z laptopa można korzystać w dowolnym miejscu m.in. łózko, stół kuchenny, łazienka, balkon i gdzie tylko dusza zapragnie.
 7. Jest też bezpieczny. W razie zaniku napięcia nie tracimy danych, ponieważ automatycznie zostaje przełączony na zasilanie z baterii.
 8. Podobnie jak w stacjonarny ma możliwość grania w gry, ale bardzo słabo radzi sobie z chłodzeniem podzespołów.
 9. Podczas długiego grania czy pracy na zaawansowanych programach graficznych, potrafi się z przegrzania wyłączyć, a nawet może dojść do trwałego uszkodzenia sprzętu.
 10. Idealnie sprawdza się do oglądania filmów, słuchania muzyki, oglądania streamów, przeglądania stron, pracy biurowej i pisania na portalach społecznościowych.
 11. Wadą laptopów jest brak możliwości rozbudowy. Model fabrycznie wyprodukowany przeważnie nie posiada takich możliwości.

Podsumowanie

Ostatnimi czasy komputery stacjonarne przeżywają kryzys, ponieważ coraz mocniej z rynku wypierają je laptopy czy konsole. Mimo wszystko warto jest rozważyć jego zakup. Dla osób, które potrzebują wydajnego sprzętu będzie doskonałym rozwiązaniem.

Komputer stacjonarny z mocnymi podzespołami również jest znacznie tańszy niż jego laptopowy odpowiednik. Poza tym komfort jego użytkowania jest naprawdę wysoki. Zakupując duży monitor, mysz i klawiaturę możemy wygodnie usiąść sobie w fotelu i komfortowo pracować.

Warto również wspomnieć o grach komputerowych, które bezapelacyjnie lepiej prezentują się na pececie. Inwestując w porządną kartę graficzną i pamięć operacyjną możemy odpalić popularne tytuły w maksymalnych ustawieniach.

Bardzo dużym plusem jest także, możliwość rozbudowy czy wymiany poszczególnych części co nie jest możliwe w przypadku laptopa. Dzięki temu będzie w stanie znacznie dłużej nam służyć. Wybór ostatecznie zawsze leży po stronie użytkownika, jednak przed zakupem warto zastanowić się co jest dla nas ważne z punktu widzenia przyszłego użytkowania.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish