Kupujesz komputer? Wybierz laptopa!

komputer stacjonarny i laptop

Dostęp do Internetu wymaga zakupu odpowiedniego sprzętu, tak samo jak wiele zadań, które wykonujemy w pracy, więc nie możemy obyć się bez odpowiedniego komputera. Zapewne w domu stoi gdzieś kilkuletni model, który powoli dogorywa, jednak nadal służy nam wiernie. To nic, że często choruje i potrafi zawieść nas w najmniej odpowiednim momencie. Wiemy jednak, że niedługo trzeba będzie pomyśleć o następnym, bo ostatnia naprawa kosztowała nas prawie tyle, ile wart jest obecnie nowy sprzęt.

Jedni domownicy używali go do surfowania w Sieci lub oglądania filmów, inni głównie pracowali na jego oprogramowaniu. Wykorzystując do maksimum moc obliczeniową jaką obdarzył go producent (zwłaszcza pracując na programach do obróbki grafiki).

Warto jednak zdać sobie sprawę, że to wielkie pudło, które stoi gdzieś w kącie, ma osobny monitor i klawiaturę oraz jest dziś atrakcyjne tylko dla graczy komputerowych. Jedyną zaletą komputerów stacjonarnych "blaszaków" jest możliwość sprostania wymaganiom najnowszych produkcji ze świata rozrywki wirtualnej.

Odpowiedź jest tu banalnie prosta. Do najbardziej popularnych i różnorodnych zadań, jakie stawiamy przed swoim komputerem należą:

- dostęp do zasobów Internetu,
- słuchanie muzyki i oglądanie filmów,
- wyszukiwanie informacji,
- obsługa programów graficznych lub tekstowych,
- przechowywanie danych na dysku (np. zdjęć i filmów z wakacji),
- ułatwienie wykonywania obowiązków pracowniczych w miejscu zatrudnienia oraz praca nad projektem po powrocie do domu.
-Korzystanie z komunikatorów, portali społecznościowych i czatów.

Z tego względu potrzeba nam urządzenia o dobrych parametrach, wygodnego w obsłudze i mobilnego. Z którego będziemy mogli spokojnie korzystać z niego w każdym miejscu, nie tylko w pracy czy w domu. Choć tablet to bardzo przydatne urządzenie to, jeśli chodzi o ilość zadań, którym jest w stanie podołać, zajmuje drugie miejsce. Obecnie najbardziej uniwersalny okazuje się nadal, niezmiennie od kilku ładnych lat, laptop, czy jeśli ktoś woli notebook.

Co prawda działa on na baterie, ale można zasilić go również przy pomocy kabla podłączonego do sieci elektrycznej. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości to wytrzymały akumulator spokojnie pozwoli nam pracować bezprzewodowo przez kilka godzin. Poza tym niewielkie rozmiary takiego komputera ułatwiają transport, co wykorzystują nie tylko pracownicy, ale i studenci, którzy noszą go na zajęcia zamiast zeszytu do notatek i długopisu.

Nie trzeba także martwić się o jego parametry, gdyż już nawet najtańszy laptop jest w stanie podołać codziennej i mniej wymagającej eksploatacji. Co się zaś tyczy ceny, to co prawda opcja ta jest odrobinę droższa niż ma to miejsce w przypadku komputera stacjonarnego. Jednak miniaturyzacja i mobilność laptopów w pełni zrekompensują nam ten wydatek (ceny zaczynają się już od ok. 1000 zł).

Warto więc przed zakupem zastanowić się czy naprawdę potrzebna jest nam maszyna, która będzie dysponowała dużą mocą obliczeniową i będzie całkowicie nieporęczna (czyt. komputer stacjonarny). Czy może chcemy tylko pobawić się w Internecie, a wieczorem podłączyć komputer do TV w sypialni i obejrzeć ulubiony film lub nowy odcinek serialu.

To co wybierzemy powinno spełniać nasze oczekiwania, a jeśli są one umiarkowane, to laptop będzie o wiele atrakcyjniejszą opcją. Na tym sprzęcie również można grać w gry i nie trzeba robić tego we własnym domu. Notebook ułatwia życie co pozwala pracować tam gdzie się aktualnie znajdujesz, a nie tam gdzie jest ustawiony twój komputer.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish