Usuwanie Adware i niebezpiecznego instalatora z przeglądarki

Przegladarka i usuwanie Adware

Przeglądarka eFast Browser często instalowana jest na komputerze jako niechciany dodatek za pośrednictwem instalatorów udostępnianych za "darmo", które można pobrać na większości popularnych serwisów IT. Są to modyfikowane aplikacje odpłatnie tworzone na zlecenie reklamodawców.

Oczywiście jest to nieetyczna oraz mało skuteczna forma promocji, ponieważ robi więcej szkody jak pożytku. Programiści tego rodzaju softu tak naprawdę mają gdzieś bezpieczeństwo użytkowników. Sprytnie opracowują instalatory, które mają celowo skomplikowaną procedurę instalacji. Do tych celów wykorzystują markę i prestiż portalu oraz zwykłą nieświadomość ludzką.

Sama zasada użycia instalatora jest prosta.

Użytkownik akceptuje warunki i przechodzi do dalszej części procesu, podczas którego będzie ciągle proszony o akceptację lub odmowę różnych dziwnych dodatków. Manipulacja polega na tym, że ów instalator ma tak dopracowany interfejs. Przeciętny Kowalski z niedopatrzenia czy pośpiechu jest wprowadzany w błąd, więc czy tego chce czy nie, w efekcie wyraża zgodę na instalację dodatkowego śmieciowego softu.

Według prawa takie działanie jest dopuszczalne, ponieważ każdy z nas jest odpowiedzialny za to co instaluje na swoim komputerze. Warunki producenta aplikacji w zasadzie są jasno przedstawione i raczej nikogo nie obchodzi, że na własne życzenie użytkownik padł ofiarą "jakiegoś tam" złośliwego oprogramowania.

I takim oto sposobem oprócz ulubionego odtwarzacza audio wideo, może zagościć na naszym komputerze kilka lub kilkanaście niechcianych aplikacji.

eFast Browser

eFast Browser szpieguje

Instalacja Adware na własne życzenie

Często w takim oprogramowaniu oferowana jest przeglądarka eFast Browser, która do złudzenia przypomina Google Chrome. Nie dajcie się nabrać... program to typowe oszustwo i narzędzie dla cyberprzestępców, a z oryginalną Chrome ma tyle wspólnego co słoń z motylem.

Jest złośliwym oprogramowaniem Adware, uciążliwie przekierowuje strony startowe na różne sklepy internetowe, oferty promocyjne, płatne banery (POP UP) czy linki reklamowe.

eFast Browser należy do bardzo niebezpiecznych programów. Monitoruje wszystkie akcje podczas przeglądania Internetu. Szpieguje zasoby komputera i przekazuje poufne dane, które w późniejszym czasie są wykorzystywane do nieetycznych celów reklamowych.

Masz konto w banku, robisz zakupy online, to natychmiast wywal ten program, w przeciwnym razie możesz stać się ofiarą kradzieży.

Poradnik jak usunąć z komputera złośliwy program eFast Browser

Jeśli zdarzyło się, że z jakiś przyczyn korzystasz z eFast Browser - to dla własnego bezpieczeństwa należy jak najszybciej usunąć go z komputera. Czynność odinstalowania jest prosta. Zrobisz to w kilka sekund przy pomocy systemowego menadżera aplikacji Windows.

Odszukujesz na liście szkodliwy program i klikasz na odinstaluj. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest użycie programu Smarty Uninstaller, który oprócz usunięcia niebezpiecznych plików instalacyjnych, wyczyści foldery oraz wszelkie pozostałości.

Czasem samo pozbycie się złośliwego programu może nie wystarczyć, ponieważ w dalszym ciągu będziemy przez naszą przeglądarkę przekierowywani na dziwne strony. Żeby całkowicie pozbyć się problemu pobierz z oficjalnej strony producenta darmową wersję programu Malwarebytes Anti-Malware.

Po zainstalowaniu aktualizuj bazę wirusów i włącz głębokie skanowanie całego komputera. Program sprawdzi pamięć podręczną, wyczyści historie przeglądania, usunie podejrzane dodatki i usunie niebezpieczne oprogramowanie zainstalowane przez eFast Browser. Po tej operacji będziesz mógł bezpiecznie korzystać z przeglądarki.

W dzisiejszych czasach, prawie każdy używa porządnego oprogramowania antywirusowego, które automatycznie blokuje próby instalacji Adware, ale różnie to bywa. Dla pewności przed każdą instalacją warto też sprawdzać podejrzane pliki instalacyjne na stronie VirusTotal. Robi się to bardzo prosto i sprawnie.

Odwiedzamy stronę, wysyłamy wskazany plik do analizy i klikamy skanuj i po chwili otrzymamy wynik. Witryna jest całkowicie darmowa, do wykrywania zagrożeń wykorzystuje kilkanaście silników najlepszych producentów antywirusowych.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish