Porada jak odzyskać i zablokować skradziony czy zgubiony telefon

namierzenie skradzionego smartfona

Częste używanie telefonu sprawia, że w każdej chwili jesteśmy narażeni na jego zgubienie lub kradzież. Potęgujący rozwój technologii sprawił, że urządzenia mobilne stały się integralną częścią naszego codziennego życia. Smartfony zabieramy na wakacje, wyjazdy zagraniczne, spacery, zakupy oraz we wszystkie miejsca, w które mamy zamiar się udać. W dowolnym momencie przy pomocy telefonu kontaktujemy się z przyjaciółmi, rodziną, przeglądamy Internet, robimy fotki, nagrywamy filmy, wykonujemy przelewy bankowe czy płacimy w sklepie.

 

Komórka jest dla nas małym osobistym okienkiem na świat, bez którego w dzisiejszych czasach nie możemy normalnie funkcjonować. Dobrodziejstwo pożyteczne i za razem niebezpieczne, ponieważ w przypadku utraty bardzo szybko możemy popaść w potężne kłopoty, a nawet niemałe tarapaty finansowe.

 

W dalszej części publikacji dowiesz się, co możesz zrobić w przypadku, gdy Twój aparat zostanie zgubiony czy ukradziony?

 

Co zrobić, gdy złodziej ukradł mój smartfon?

 

Twój telefon został skradziony przez kieszonkowca lub straciłeś go podczas zuchwałego napadu? Nie popadaj w panikę, za wszelką cenę zachowaj trzeźwość umysłu i zacznij zdecydowanie działać. W pierwszej chwili postaraj się zadzwonić pod swój numer telefonu, próbuj odzyskać aparat - im dłużej będzie sygnał połączenia tym lepiej.

 

Złodziej prawdopodobnie nie odbierze, ale ostatnia próba nawiązania kontaktu zostanie odnotowana w najbliższym przekaźniku. Taki manewr może być pomocny Policji w celu zlokalizowania i namierzenia sprawcy. Jak szybko złodzieja namierzą i zostanie zaaresztowany tym szybciej odzyskasz skradziony telefon.

 

Bez względu na to czy do kradzieży telefonu doszło na terenie kraju lub za granicą - reaguj błyskawicznie. Kolejną czynnością jaką musisz wykonać, jest szybki kontakt z operatorem Twojej sieci.

 

Dzwoniąc do konsultanta Play, T-mobile, Orange czy Plus zawsze zostaniesz poproszony o weryfikację klienta. Podczas rozmowy podajesz numer skradzionego telefonu oraz dane osobiste jak: PESEL, numer Dowodu Osobistego, imię nazwisko, adres i jeśli pamiętasz to numer umowy.

 

Operator po weryfikacji danych powinien natychmiast wyłączyć połączenia wychodzące i przychodzące. Po przyjęciu zgłoszenia nie będą możliwe do wykonania operacje typu opłaty, przelewy bankowe, dzwonienie czy dostęp do Internetu.

 

Jeżeli aparat zakupiłeś w promocji z abonamentem, możesz również zablokować jego unikalny numer IMEI. Blokada sprawi, że z telefonu nie będzie można wykonać żadnego połączenia na terenie kraju.

 

Pamiętaj, że zgłoszenie blokady numeru IMEI składasz na Policji w formie pisemnego wniosku i tyko wtedy, gdy aparat został skradziony, a nie zgubiony. Telefon który został zagubiony w świetle prawa nie jest przestępstwem.

 

Na posterunek Policji musisz udać się osobiście. Do tego będziesz potrzebował wszystkie dokumenty potwierdzające, że jesteś właścicielem telefonu. Zabierz ze sobą umowę świadczenia usługi telekomunikacyjnej, rachunek zakupu, fakturę, pudełko lub instrukcję obsługi, na których znajduje się numer seryjny urządzenia.

 

Na podstawie dokumentów Policja sporządzi specjalne pismo, z którym później należy udać się do operatora sieci.

 

Do złożenia wniosku o blokadę numeru IMEI weź ze sobą: podpisaną przez Ciebie dyspozycję blokady, zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży z Policji, dokumenty potwierdzające numer IMEI - umowa kupna sprzedaży aparatu, umowa darowizny, karta gwarancyjna (instrukcja obsługi, pudełko), faktura zakupu lub paragon.

 

Dokumenty najlepiej jest złożyć osobiście w punkcie obsługi klienta lub wysłać drogą elektroniczną, jest to dłuższa procedura.

 

Po zablokowaniu IMEI, telefon stanie się bezużytecznym kawałkiem wyświetlacza. Blokada urządzenia obejmie Polskę i niektóre kraje Unii Europejskiej. Ewentualna sprzedaż telefonu z zablokowanym IMEI też nie wchodzi w rachubę, ponieważ nikt go nie kupi.

 

Zgubiłem telefon na kartę/abonament, czy mogę go odzyskać?

 

Zgubienie telefonu jest dość powszechnym przypadkiem. Nagle tracimy drogie urządzenie, wszystkie kontakty i jeśli trafi w ręce nieuczciwego znalazcy, będziemy narażeni na straty finansowe.

 

Telefony często gubimy podczas spacerów, w sklepach, w komunikacji miejskiej, na wycieczkach, wakacjach i różnych miejscach, które codziennie odwiedzamy.

 

Co możesz zrobić, gdy nieopatrznie zgubiłeś telefon?

 

Zadzwoń pod swój numer, jeśli znalazca odbierze to poproś o zwrot swojej własności, jak będzie uczciwy to zapewne otrzymasz swoją zgubę. Możesz też wydrukować i porozklejać ogłoszenia z wyznaczoną nagrodą pieniężną za zwrot urządzenia.

 

Dobrą formą jest napisanie informacji na portalu społecznościowym czy forum internetowym, przy odrobinie szczęścia może ktoś odpiszę informację zwrotną.

 

Taka próba odzyskania zguby sprawdza się, gdy straciłeś telefon na osiedlu, szkole czy w małej miejscowości. Postaraj się skontaktować z operatorem sieci i zablokuj numer. Można to zrobić osobiście, dzwoniąc do BOA lub za pomocą strony internetowej. W salonie możesz poprosić o wydanie nowej karty SIM, a stara będzie zablokowana.

 

Należy pamiętać, że kontakty na nowo wydanej karcie SIM nie są zapisane oraz niemożliwe do odtworzenia. Dlatego warto zawsze zabezpieczyć się przed możliwością utraty telefonu i włączać synchronizację danych z chmurą.

 

Urządzenia oparte o Android korzystają z Google Cloud, telefony z Windows Mobile OneDrive, Apple iCloud. Zawsze warto jest aktualizować dane kontaktowe i przetrzymywać je na wirtualnych dyskach.

 

Jeżeli do straty telefonu doszło za granicą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wykonane rozmowy przez Roaming mogą nas słono kosztować. Skontaktuj się jak najszybciej z biurem abonenta i zablokuj pocztę głosową oraz wszystkie połączenia. Po powrocie do kraju udaj się do salonu operatora i poproś o wydanie duplikatu karty SIM.

 

Zawsze próbuj zlokalizować telefon

 

W dzisiejszych czasach nowoczesne smartfony posiadają możliwość namierzenia urządzenia poprzez stronę internetową producenta czy specjalną aplikację. Takie możliwości znajdziemy urządzeniach mobilnych opartych o BlackBerry, Android, Windows Mobile czy iOS. Lokalizację zagubionego telefonu można ustalić po przez załączenie specjalnej funkcji w oprogramowaniu.

 

Telefon otrzyma polecenie z serwera i będzie odtwarzał dźwięk z maksymalną głośnością przez 5 min. Możemy również całkowicie zablokować urządzenie czy wyczyścić pamięć. Dzięki temu nikt nie będzie miał dostępu do naszych prywatnych zdjęć, wiadomości czy kontaktów.

 

Żeby zminimalizować całkowitą utratę kontaktów, najlepiej na bieżąco synchronizować dane zapisane w pamięci telefonu z dyskiem w chmurze czy komputerem. Oprócz tego, zawsze zabezpieczaj urządzenia i pliki z danymi hasłem. Zabezpieczenie często utrudnia pracę na smartfonie i wydłuża czas odblokowania telefonu, ale w przypadku zgubienia czy kradzieży może okazać się zbawiennym zabiegiem.

 

Na stronach typu Google Play czy App Store znajdziemy masę aplikacji, które pozwolą zlokalizować utracony telefon. Jednak są niedoskonałe i potrafią podać błędne dane z dokładnością od 30 metrów do nawet ponad kilometra. Trafność analizy zależy od tego w jakiej sieci internetowej obecnie pracuje urządzenie.

 

Jeśli telefon w danym momencie korzysta z Hot Spotu czy publicznego Wi Fi wynik będzie trafniejszy. W innym przypadku, namierzenie takiego urządzenia będzie absolutnie niemożliwe, a jeśli już to tylko za pomocą specjalistycznego sprzętu.

 

Lista aplikacji i serwisów internetowych typu: Znajdź mój telefon, które pomogą znaleźć oraz namierzyć ukradziony aparat.

 

  1. W ostatnich czasach powstało, kilka dodatkowych pomocnych rozwiązań, które pomagają w odnalezieniu sprzętu. Jednym z nich jest "CRPR" Centralny Rejestr Przedmiotów Ruchomych.

 

Jest to serwis internetowy, gdzie zgłaszasz na podstawie numerów seryjnych różne urządzenia. Serwis szczególnie się sprawdza w momencie, gdy chcemy kupić używany sprzęt przez Internet i chcemy ustalić faktyczne dane właściciela.

 

2.Warto też wspomnieć o innych bardzo przydatnych serwisach pomagających zlokalizować i odnaleźć utracony telefon.

 

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish