Reality show w polskiej TV – które najpopularniejsze?

polskie reality show w tv

Pamiętacie czasy świetności Big Brothera? Początek XXI wieku to w polskiej telewizji prawdziwy bum na programy typu reality show. Miliony widzów zasiadało przez ekranami, by śledzić poczynania ulubionych bohaterów zmagających się z różnymi dziwnymi zadaniami. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym produkcjom reality show, które zawładnęły umysłami Polaków.

Reality show encyklopedycznie definiowane są jako programy, których uczestnicy (często telewizyjni amatorzy) umieszczani są niecodziennych sytuacjach, a ich zachowanie przypominać ma jak najbardziej naturalne i niereżyserowane.

Widz ma możliwość podglądania niemal wszystkich (nawet intymnych) scen z ich udziałem. Dziś w programie tv.wp.pl nie znajdziemy zbyt wielu reality show. Przypomnijmy sobie zatem najpopularniejsze programy tego typu emitowane przed laty.

Pierwszy był „Agent”

Pierwszym polskim reality show był program agent, który emitowany był w telewizji TVN. Formuła tej produkcji była nad wyraz interesująca i emocjonująca. W „Agencie” udział brało 12 śmiałków, którzy mierzyli się z różnymi zadaniami fizycznymi i logicznymi. Za każde wykonane prawidłowo zlecenie uczestnicy otrzymywali pieniądze. Zadania wykonywano wspólnie, więc istotna była gra zespołowa.

Wśród dwunastu uczestników był jednak tytułowy „Agent”, który działał na niekorzyść grupy. Oczywiście żaden uczestnik nie wiedział, kto jest wytypowanym przez producenta agentem. Pod koniec każdego odcinka uczestnicy typowali w tajnych ankietach, kto wg nich działa na niekorzyść grupy. Ta osoba, która pomyliła się w największym stopniu, odpadała. Program ten był bardzo popularny swego czasu. Jego drugą edycję wygrał późniejszy minister zdrowia – Bartosz Arłukowicz.

Wielki tryumf „Big Brothera”

Pierwsza polska emisja „Big Brothera” odbyła się w roku 2001 i z miejsca stała się produkcją hitową. Uczestnicy Domu Wielkiego Brata stali się wręcz celebrytami, a ich losy śledziły miliony widzów. Do 2008 roku wyemitowano jeszcze kolejne cztery serie, ale żadna nie zrobiła takiej furory jak edycja premierowa.

Polacy zwariowali na punkcie Gulczasa, Klaudiusza czy Manueli. „Big Brother” stał się fantastyczną maszynką do zarabiania pieniędzy. Gadżety z logo programu sprzedawały się jak świeże bułki, a sama produkcja zapewniła TVN-owi wręcz kolosalne zyski.

„Dwa światy” w cieniu Wielkiego Brata

Gdy TVN wystartował z kultowym reality show „Big Brother”, konkurencyjny Polsat nie chciał pozostać w tyle. Dlatego też wypuścił w eter swoją produkcję „Dwa światy”. To pierwszy typowo polski reality show, który ostatecznie nie okazał się hitem.

Jego zasady bardzo przypominały te z „Big Brothera”, tyle tylko, że uczestnicy mieszkali w warunkach przypominających średniowiecze. Naprzeciw domu uczestników stała nowoczesna willa pełna wygód, ale dostępna była ona tylko dla tych, którzy zagrożeni byli eliminacją. Formuła „Dwóch światów” była interesująca, ale przegrała z wielkim sukcesem „Big Brothera”.

„Bar”

Polsat szybko wyciągnął jednak wnioski i kolejny reality show przygotował znacznie dokładniej. W roku 2002 na antenie pojawił się „Bar”, który okazał się być strzałem w dziesiątkę. Uczestnicy reality-show odpowiedzialni byli za prowadzenie baru, a zwieńczeniem ich wspólnej pracy były tzw. „Gorące krzesła”, czyli eliminacje najsłabszych ogniw zespołu. Oczywiście ostateczny głos w sprawie wyrzucenia kogoś z programu należał do widzów. Ostatnia edycja „Baru” odbyła się w roku 2005. Prowadzącym był Krzysztof Ibisz.

„Jestem jaki jestem”

W realisty-show udział biorą także znane gwiazdy. Dziś widzowie śledzą losy rodziny Kardashianów, ale warto pamiętać, że i jeden polski celebryta zaprosił telewizyjne kamery do swojego domu. Był to Michał Wiśniewski, który wraz z rodziną stał się głównym bohaterem programu „Jestem jaki jestem”. Dwie edycje emitowane przez TVN okazały się być jedną z lepszych inwestycji.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish