Wybór telewizora zależy od twoich potrzeb

panasonic tv oled

Najczęściej słyszana opinia na temat wyboru nowego telewizora mówi, że droższe jest lepsze, a za niższą cenę możemy liczyć jedynie na dobre działanie w okresie objętym gwarancją. Ile w tym prawdy każdy z nas mógł się już przekonać. W większości przypadków to zwyczajny pech powoduje przedwczesne problemy z odbiornikiem TV (albo niepoprawne użytkowanie, czy wypadki losowe, o które w tętniącym życiem domu nie trudno).

Rolę odgrywa tu przecież także marka produktu, wielkość, parametry, zastosowane technologie i udogodnienia dla użytkownika. Zamiast zastanawiać się czy 1500 zł to czasem nie za mało za dobry telewizor, należy się skupić na swoich potrzebach. Poniżej przedstawiamy kilka porad jak dokonać selekcji oraz wyboru odbiornika TV dla trzech najpopularniejszych przeznaczeń w gospodarstwie domowym.

Dla kinomana

Osoby, które lubią spędzać czas oglądając filmy mają najtrudniejszy orzech do zgryzienia. To dla nich tworzy się nowoczesne modele telewizorów o podwyższonej rozdzielczości, nasyceniu barw, z zakrzywionym ekranem czy urealniająca seans technologią dźwięku i obrazu 3D.

Także wielkość matrycy ma tu newralgiczna rolę, gdyż coraz częściej takie osoby chcą stworzyć we własnym domu klimat bardzo podobny do tego co można przeżyć odwiedzając pobliski multipleks. Im większy obraz tym lepiej (oczywiście w miarę możliwości powierzchniowych pomieszczenia). Zbyt duży ekran nie pozwoli cieszyć się nam odpowiednia jakością, gdyż nie możemy się od niego oddalić na odpowiednia i optymalna odległość.

Zalecamy wybór sprzętu, który:

- będzie miał dużo wejść HDMI (przynajmniej 4 – telewizja satelitarna, odtwarzacz płyt Blue-Rey, kino domowe możliwość podłączenia komputera lub tabletu)
- ma kilka wejść USB z możliwością nagrywania programów na dysk przenośny
- posiada obraz jakości 4K (największa stabilność i odpowiednia rozdzielczość dla każdego z aktualnie dostępnych na rynku formatów filmów)
- wielkość przynajmniej 40 cali (jeśli odległość od telewizora przekracza 3 metry lepsza będzie matryca 48 cali i więcej)
- dostęp do Internetu (Wi-Fi) oraz wbudowane aplikacje przekierowujące do serwisów filmowych
- technologię obrazu i dźwięku 3D oraz okulary (przynajmniej dwie pary) w zestawie z odbiornikiem.

Dla seniora

Nowy telewizor dla seniora to natomiast najłatwiejsze zadanie. Starsze osoby zazwyczaj nie potrzebują wielu udogodnień, ani zaawansowanych technologi czy rozdzielczości obrazu. Dla takiego odbiorcy wystarczą podstawowe parametry, które stanowią dziś standard na rynku odbiorników TV.

Upewnijmy się jednak czy oferta posiada:

- przynajmniej jedno złącze EURO (wielu seniorów korzysta z odtwarzacza DVD),
- przynajmniej dwa wejścia HDMI (telewizja satelitarna i jedno zapasowe, gdyby wnuki przyjechały z konsolą, czy chciały podłączyć komputer),
- wejścia USB z możliwością nagrywania (by nie przegapić ulubionego serialu) lub wbudowana pamięć,
- dostęp do Internetu (nowoczesny senior lubi kontaktować się ze swoja rodzina przy pomocy wideo komunikatorów),
- wielkość przynajmniej 32 cale (mniejsze matryce przeznaczone są raczej do przestrzeni kuchennej),
- nieskomplikowaną obsługę oraz język polski w menu.

Dla gracza

Zwłaszcza gracze konsolowi doceniają zdobycze najnowszej technologi, gdyż sprawiają one, że ich pasja staje się jeszcze ciekawsza oraz dostarcza im więcej intensywnych emocji. Przeciętny gracz potrzebuje dobrego pola widzenia (40 cali), dobrych głośników (mogą być wmontowane w odbiornik) oraz wielu wejść HDMI (co najmniej jedno zapasowe). Rozdzielczość także ma tu znaczenie – nikt nie lubi rozmazywania się najciekawszych momentów akcji podczas rozgrywki.

Grafika konsolowa nie dorównuje jeszcze tej dostępnej dla graczów komputerowych dlatego, jeśli mamy zamiar tylko grać to nie warto inwestować teraz w najdroższy model. Coraz więcej gier obsługuje jednak technologię 3D więc jest to dodatkowa opcja do rozważenia (trochę większa cena takich modeli). Poza tym konsola oferuje oglądanie filmów na Blue-Ray, więc na pewno może się ona przydać raz na jakiś czas. No i obowiązkowo Wi-fi – każdy gracz zrozumie dlaczego.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish