Dron – co to takiego i do czego służy?

obsluga dronow amatorskich

Czy w ostatnim czasie nie usłyszałeś o tym, że ktoś kupił sobie drona, albo zamierza to zrobić? A może przeglądałeś najnowsze wiadomości i wzrok twój przykuł nagłówek mówiący o pracy nad regulacjami dla zawodowych pilotów dronów. W publikacji wyjaśnimy wszystkie kwestie na temat dronów.

Czym jest dron?

Mówiąc najprościej, dron to rodzaj maszyny powietrznej sterowanej zdalnie, a więc bezzałogowej, który w krótkim czasie może pokonać duże odległości oraz przesłać do swojego operatora nagranie w czasie rzeczywistym z przeprowadzonego lotu. Pojazd ten można również zaprogramować, by samodzielnie odbył swój lot od startu, aż do lądowania w konkretnym miejscu.

Wykorzystaniem tej opcji zainteresowała się np. poczta w jednym z państw skandynawskich. Najczęściej jednak o dronach można usłyszeć w kontekście działań wojskowych, gdyż to dzięki nim siły zbrojne mogą przeprowadzić bezpośredni i jednocześnie maksymalnie bezpieczny zwiad.

Nie generują one dużo hałasu, a właściwie są bardzo dyskretne w zastosowaniu, dlatego powstają również modele opancerzone, zdolne do przeprowadzenia ataku na podejrzanym obiekcie. Wszystko zależy tu więc od wykorzystania, gdyż konstrukcja i możliwości dronów są bardzo bogate. Niektórzy wykorzystują je do robienia przepięknych zdjęć, a niektóre firmy zamieszczają w swojej ofercie np. opcje fotografii ślubnych przy pomocy tego bezzałogowego cuda techniki.

Wykorzystanie dronów militarne oraz amatorskie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, drony w dzisiejszych czasach mają przede wszystkim dwa główne zadania. Albo latają one i pomagają w działaniach wojennych, albo wykorzystuje się je do celów komercyjnych, by osiągnąć piękny efekt i kadr zdjęciowy.

Historia tych pojazdów zaczęła się jednak wcześniej niż można by podejrzewać, gdyż pierwsze pojazdy tego typu pochodzą z okresu I Wojny Światowej. Sugeruje to jak wiele pracy dotychczas włożono byśmy mogli obecnie wykorzystywać je jako formę rozrywki – są ludzie, którzy specjalizują się w akrobacjach powietrznych przy pomocy drona.

Pomoc dla świata nauki

Zaletą drona jest fakt, że może on dotrzeć do miejsc trudno dostępnych dla człowieka, a więc na duże wysokości, czy na nieprzyjazny teren. Możliwość tę wykorzystuje dziś nauka, stosując jego możliwości podczas badań, np. na terenach podbiegunowych, czy na wysokości warstwy ozonowej. Dzięki temu możemy obecnie bez problemu policzyć populację jakiegoś gatunku zwierząt, stworzyć dokładną mapę terenu, czy nawet zbadać poziom zanieczyszczenia.

Dron może wlecieć także na tereny skażone, czy objęte niebezpiecznym promieniowaniem, a dzięki odpowiednim przyrządom pomiarowym może zbadać całą sytuację i dostarczyć niezwykle szczegółowych danych, bez narażania ludzkiego życia.

Złe wykorzystanie

Jak można się domyślić, znaleźli się i tacy, którzy drony wykorzystują w celach mało chwalebnych. Podstawowym zagrożeniem dostępu do drona jest możliwość szpiegowania innych ludzi i ich życia prywatnego, np. jeszcze większe naruszenie prywatności celebrytów. Poza tym zdobyte dzięki nim dane mogą służyć później do wyłudzania pieniędzy, czy szantażu.

Z każdym dniem zostają wprowadzone w życie nowe przepisy dotyczące wykorzystania dronów, by były one bezpieczne dla innych. Ich zasięg jest całkiem spory, a jak wiemy przestrzeń powietrzna ma już swoich użytkowników - samoloty i ptactwo.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish