Od walkmanów do muzyki streamingowej

walkman sony

Od niepamiętnych czasów żyliśmy na etapie płyt winylowych czy też innych nośników, na których znajdowały się ulubione utwory muzyczne. Zawsze się zastanawialiśmy kiedy tak naprawdę zaczęła się ewolucja jeśli chodzi o urządzenia odtwarzające muzykę? Jak się okazuje wszystko zaczęło się od wprowadzenia przez firmę Sony Walkmana.

Mobilność stała się w dzisiejszym świecie na tyle popularna, że nie musimy targać już swojego mp3 naładowanymi wieloma utworami muzycznymi. Teraz mamy streamingi i dostęp do internetu praktycznie wszędzie. Ale nie zawsze tak było.

Warto sobie przypomnieć krótką historię o tym, jak było kiedyś. Skoro jesteśmy przy temacie płyt winylowych warto tutaj wspomnieć o tym, że adapter nie był urządzeniem mobilnym i mogliśmy tylko słuchać płyt albo w zaciszu domowym albo u znajomych na imprezie.

Dziś to jest nie do pomyślenia, że kiedyś brakowało tego typu urządzeń. Kiedy to w roku 1952 ruszyła sprzedaż singli świat praktycznie oszalał. Adapter był urządzeniem, które używało się częściej i częściej. Będąc w temacie kaset magnetofonowych i praktycznie płyt kompaktowych trzeba sobie powiedzieć, że Walkman był pierwszym urządzeniem, które mogliśmy zabrać wszędzie.

Mimo swoich czasów był mniejszym urządzeniem niż discman. Discman nie miał długiego życia, bo z czasem weszły utwory mp3. Ale za to można powiedzieć o walkmanie, że był początkiem ery przenośnych urządzeń. Discman był urządzeniem wprowadzonym po walkmanie, kiedy mieliśmy do wyboru płyty CD albo kasety magnetofonowe. Z czasem zapomnieliśmy o kasetach i skupiliśmy się na płytach CD.

Wiele z nas z pewnością było ostatnią osobą wśród znajomych, która słuchała muzyki z kaset magnetofonowych, ale one odeszły do lamusa. Płyty CD były nośnikami, które zawojowały rynek, używane są do tej pory. Jednak urządzenie przenośne nie przyjęło się na tyle, żeby mówić o mobilności discmanów. Był zbyt dużym urządzeniem, aby pomieścić to urządzenie chociażby w kieszeni.

W życie później weszły odtwarzacze mp3, które już miały wiele wspólnego z mobilnością. Jednym z pierwszych teledysków, gdzie mogliśmy zobaczyć odtwarzacz mp3 było „Freestyler” autorstwa Bomfunk Mc's. Co prawda tylko ta piosenka przyniosła im sławę i z pewnością można ich nazywać artystami jednego przeboju to możemy zaobserwować jak wyglądały pierwsze odtwarzacze mp3, które już zaczęły być powszechnie stosowane w latach 90.

Dochodzimy do etapu, gdzie już coraz więcej osób zaczęło używać smartfonów do słuchania muzyki a utwory w pamięci w telefonie zostały wyparte przez streaming. Mówi się o tym, że streaming obdarł muzykę z prawdziwego brzmienia. Są streamingi wysokiej jakości, ale są też takie, że nie oddają najwyższej jakości muzyki. Ze strumieniowaniem było inaczej.

Można pokusić się o stwierdzenie, że rozwiązanie to wyrosło z Internetu i od razu było skierowane do użytkowników bardziej ceniących sobie wygodę niż jakość muzyki. Jednak na szczęście mamy do czynienia z melomanami, którzy są w stanie wybrać stary dobry FLAC niż mp3 niskiej jakości.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish