Edukacja i zabawa w jednym: Papa’s Bakeria

Jakiś czas temu Flipline Studios zabłysnęło na rynku gier przeznaczonych na przeglądarki internetowe oraz urządzenia mobilne serią pod tytułem Papa Louie, w której wcielaliśmy się w pracownika jednej z restauracji tej fikcyjnej sieci.

Naszym zadaniem było wykonywanie zamówień poprzez przygotowywanie potraw i przekąsek wedle zachcianek naszych klientów za co otrzymywaliśmy punkty i odblokowywaliśmy rozmaite nagrody. Zdobyte nagrody pozwalały nam zmodyfikować mechanikę produkcji bądź też jej stronę wizualną, na przykład poprzez odkrywanie nowych strojów dla postaci.

Dzisiaj przyjrzymy się kolejnej, już dwunastej grze z wymienionej na początku serii – Papa’s Bakeria, gdzie tym razem zamiast przygotowywania kanapek z serem czy sałatek, będziemy mieli okazję stworzyć własne ciastko i nakarmić nim licznych gości naszego lokalu.

Tak, jak w poprzednich produkcjach, tak i tutaj będziemy mogli wcielić się w jednego z dwójki przygotowanych przez twórców bohaterów: Timma lub Cecilię, ale również stworzyć własnego pracownika dzięki edytorowi postaci. Poradzi się również zwycięzca zorganizowanego przez Flipline Studios konkursu – Kingsley’s Customerpalooza 2015 – Steven jako jeden z klientów, których będziemy musieli obsłużyć.

Dla przypomnienia, konkurs polegał na tym, iż fani gier Papa Louie mogli przygotować do trzech samodzielnie wykonanych gości, wykorzystując w tym celu szablony udostępnione przez twórców, a ich „dzieła”, opatrzone imieniem i tak dalej, w głosowaniu miały szansę na ukazanie się w kolejnej grze z tej serii.

Jak można domyślić się z tytułu, tym razem przyjdzie nam pracować w piekarni, a konkretniej zajmować się wyrobem wszelkiego rodzaju ciast. Chcąc uczcić dziesięciolecie istnienia swojej największej restauracji, Papa Louie postanowił zatrudnić gracza, który jako jeden z niewielu daje nadzieję na poradzenie sobie z ogromną liczbą klientów przewijających się przez piekarnie umieszczoną w samym centrum Whiskview Mall, pełną wybrednych gości pragnących dostać swoje ulubione ciastko.

Samo przygotowanie ciasta będzie również nie lada wyzwaniem: będziemy musieli wybierać spośród kilkudziesięciu rodzajów nadzienia, posypek i innych składników oraz dodatków, aby wykonać perfekcyjną przekąskę dla naszych klientów, a co za tym idzie przyczynić się do rosnącej popularności lokalu.

W Papa’s Bakeria pojawi się także rozwiązanie nieznane dotychczas w poprzednich częściach serii, mianowicie: naklejki, które pozwalają nam, między innymi, na stworzenie nowego wyglądu dla gości odwiedzających piekarnię; otrzymujemy je za wykonywanie specjalnych zadań podczas rozgrywki a dzięki tymże naklejkom możemy odblokować aż do 101 nowych klientów.

Każdy z klientów posiada przypisane do siebie trzy szczególne naklejki, a kiedy uda nam się zebrać każdą z nich, będziemy mogli wybrać nowy outfit dla postaci, dzięki czemu zabawa staje się znacznie bardziej urozmaicona, zwłaszcza, jeśli gramy w Papa’s Bakeria na urządzeniu mobilnym, jak smartfon czy tablet.

Gra wciąż kontynuuje najlepsze tradycyjne znane z poprzednich produkcji, wspomniany wcześniej wybór składników do tworzenia ciast jest naprawdę spory, co sprawia, że wbrew wszelkim pozorom,produkcja wcale nie staje się powtarzalna i nudna tak szybko, jak mogłoby się to wydawać na samym początku. Ponadto, możemy opanować aż do czterdziestu nowych, unikalnych Specjalnych Przepisów i odblokować aż sto dwadzieścia trzy dania w ramach zwykłego menu.

W czasie, kiedy będziemy zdobywać kolejne poziomy, będziemy również uzyskiwać dostęp do nowych możliwości oferowanych przez grę, jak na przykład możliwość zatrudnienia kelnera w naszym lokalu, wstawianie nowych, często „okolicznościowych” mebli, a także możliwość wzięcia udziału w rozmaitych „eventach”: czterech w ramach określonej pory roku oraz dwunastu świątecznych.

Twórcy przygotowali także dla nas siedem mini gier z nagrodami do odblokowania oraz całe mnóstwo wszelakich ulepszeń dla restauracji pozwalających nam przyjmować więcej gości czy też szybciej realizować zamówienia.

Na pochwałę zasługuje zdecydowanie oprawa graficzna oraz dźwiękowa i muzyczna produkcji: twórcy po raz kolejny nie zawiedli w tej materii. Dwuwymiarowe obrazy, sprite’y i inne są bardzo przyjemne dla oka, wykonane w rozpoznawalnym dla serii stylu pozwalającym wczuć się w nieco casualowy i relaksujący klimat rozgrywki.

Natomiast dźwięki i ścieżka muzyczna są dynamiczne, nieco „kreskówkowe”, choć to określenie równie dobrze pasuje do opisanej wcześniej grafiki), i z pewnością dodają smaku zabawie oddając jej szybką mechanikę, zwłaszcza na dalszych poziomach, z którymi przyjdzie nam się mierzyć.

Podsumowując, ta fenomenalna gra Papa’s Bakeria zdecydowanie trzyma poziom poprzednich produkcji: jest równie wciągającą i przyjemną zabawą, co poprzednie, a z każdą kolejną częścią, także i w tym wypadku, widać, że twórcy starają się nie tylko sięgać po sprawdzone rozwiązania, ale również urozmaicić rozgrywkę nowymi elementami.

Gra z pewnością przypadnie do gustu weteranom serii, ale myślę, że można ją także z czystym sumieniem polecić tym, którzy z produkcjami tego typu nie mieli jeszcze do czynienia, zwłaszcza na platformie urządzeń mobilny, na której to potrafią niejednokrotnie ocalić życie od śmierci z nudów podczas dłużącej się podróży lub po prostu wolnej chwili, dla której nie potrafimy, przynajmniej chwilowo, znaleźć produktywnego zastosowania.

Ponadto, produkcja powinna spodobać się także najmłodszym graczom, zwłaszcza jeśli chcemy zainteresować ich grami wymagającymi pewnego wysiłku intelektualnego i kombinowania, a przy tym ciekawymi i nie nudzącymi się po kilku pierwszych etapach, a Papa’s Bakeria z pewnością przyciągnie tę grupę odbiorców na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *