Flow Free – gra online na urządzenia mobilne

W dzisiejszych czasach wśród gier komputerowych największą cieszą się przede wszystkim produkcje niezależne oraz te przeznaczone głównie na urządzenia mobilne. W szczególności mówimy tu o smartfonach oraz tabletach z systemem operacyjnym Android bądź iOS, a co za tym idzie bogatym dostępem do różnego rodzaju aplikacji, w tym również gier. Gry mobilne to nie tylko coraz bardziej rozbudowane produkcje strategiczne czy RPGi, ale często także pozycje zręcznościowe i logiczne. Pozwalające odstresować się w podróży z pracy do domu autobusem czy tramwajem lub zająć wolną chwilę w przerwie pomiędzy zajęciami bądź podczas wyjątkowo dłużącej się podróży.

flow-free gra online

Jednym z ciekawszych przykładów takich „przenośnych” gier jest Flow Free – produkcja puzzle wzorowana na popularnej niegdyś w pierwszych latach Internetu grze, polegającej na łączeniu ze sobą rur, w taki sposób aby uruchomiony następnie przepływ wody dotarł z jednego miejsca do drugiego. Teraz możemy spróbować swoich sił w tej bardzo łatwej do opanowania, ale jednocześnie wymagającej myślenia i planowania grze, gdzie naszym zadaniem jest połączenie ze sobą dwóch punktów w tym samym kolorze, przy czym musimy zadbać o to, aby żadna z linii nie przecinała się, a wraz z kolejnymi etapami, rozgrywka staje się coraz trudniejsza, ale jednocześnie także bardziej urozmaicona. Warto jednak wspomnieć, że od zasady niekrzyżowania tychże linii jest pewien wyjątek – na niektórych z poziomów znajdują się specjalne mosty pozwalające nam poprowadzić jedną linię górą, a drugą dołem; oraz o tym, że Free Flow uniemożliwia nam cofnięcie poprzedniego ruchu – jeśli popełnimy błąd, musimy rozpocząć dany etap całkowicie od początku, tak więc musimy zadbać o to, aby nasze ruchy były dobrze przemyślane.

Sama mechanika rozgrywki jest przygotowana bardzo solidnie, a w połączeniu z rozwiązaniami we współczesnych urządzeniach mobilnych, czyli przede wszystkim ekranem dotykowym sprawuje się całkowicie bezproblemowo: pola, po których możemy prowadzić linie, są wystarczająco duże, aby nie zakrywać ich palcami, a co za tym idzie stworzyć ryzyko rysowania „na ślepo”; czarne tło pozwala również łatwiej rozróżniać poszczególne elementy i skupić się bezpośrednio na sytuacji w grze. Strona graficzna Flee Flow jest bardzo minimalistyczna: wszystko utrzymane jest w jednorodnych kolorach, ale twórcy zadbali, aby wszystkie kształty były opływowe i przyjemne dla oka gracza, zaś tło, jak wspomniano wcześniej, jest całkowicie czarne i zmienia się w ciemnoszare, gdy uda nam się połączyć punkty.

flow free

Gra posiada kilkanaście różnych zestawów poziomów, rządzących się swoimi prawami i poziomem trudności: mamy do wyboru, między innymi, klasyczną rozgrywkę na poziomie łatwym lub trudnym, gdzie pod pojęciem trudności rozumie się przede wszystkim ilość punktów, jakie musimy ze sobą połączyć, zastawionych przez twórców w związku z tym pułapek – przykładowo, jeśli połączymy dane punkty w określony, nierzadko najłatwiejszy, sposób, to uniemożliwimy sobie tym samym ukończenie etapu, gdyż zablokujemy pozostałe z punktów oraz wielkość planszy, czyli choćby zestawów obejmujących etapy tylko w rozmiarach 5×5 pól czy też trudniejszych 7×7 i więcej. Jeśli szukamy wyzwań, możemy spróbować też zabawy w różnych niestandardowych trybach, na przykład w zestawach, w których musimy ukończyć składające się nań poziomy w określonym czasie mogącym wynosić nawet zaledwie 30 sekund.

Warstwa merytoryczna publikacji Poki.pl

Dodaj komentarz