Jaki telewizor do salonu wybrać? Dobieramy przekątną

telewizor do salonu

Telewizor jest w dzisiejszych czasach praktycznie w każdym domu. Możemy cieszyć się dzięki niemu nieograniczonym dostępem do wiadomości z całego świata i dodatkowo także odpoczywać przy najlepszych filmach czy ulubionych serialach. Jednakże telewizorów na rynku jest tak dużo, że podczas kupowania ludzie często rozkładają ręce. Nie mają pojęcia co wybrać, a trudność sprawia głównie dobranie odpowiedniej przekątnej ekranu. Na szczęście są na to sposoby.

Telewizor do małego salonu

W małych salonach mamy zazwyczaj ograniczone możliwości. Nie dość, że trzeba zmieścić wszystkie meble, to jeszcze konieczne jest wydzielenie wolnej przestrzeni do swobodnego poruszania się. W takim przypadku duży telewizor z pewnością nie zda egzaminu. Ogólna zasada dobierania przekątnej mówi, że powinna być ona dopasowana do wielkości pomieszczenia. Nie sztuką jest wstawić 50 cali do maleńkiego salonu, sztuką jest wybrać taki telewizor, z którego będzie się wygodnie korzystać.

Zawsze trzeba przyjąć, że odległość od telewizora do kanapy lub fotela powinna wynosić przynajmniej tyle, ile wynosi trzykrotność długości ekranu. Jeżeli odległość miejsc siedzących będzie wynosiła 1,25-1,35 metra, to należy wybrać telewizor o przekątnej 32-36 cali. W przypadku większego ekranu odległość byłaby zbyt mała, a to byłoby po prostu niezdrowe.

Telewizor do średniego salonu

Posiadając średniej wielkości salon, możemy się już pokusić o zakup większego telewizora. W takim przypadku z powodzeniem sprawdzi się wielkość 42-46 cali. Przy takiej przekątnej nasza odległość od telewizora powinna wynosić 1,6-1,75 metra. Oczywiście ważne jest też to, jak kształt ma pokój i jak jest zagospodarowany. W przypadku średnich salonów dobranie odpowiedniego telewizora może być najtrudniejsze.

Warto się wtedy wspomagać orientacyjnymi wielkościami, jakie będzie miał telewizor. Większość telewizorów dysponuje obrazem w formacie 16:9. W takim przypadku przy 42 calach nasz telewizor będzie miał wymiary 93x52,3 centymetra.

Natomiast przy 46 calach już 101.9x57.2 cm. Sprawdzenie wymiarów jest w tym przypadku bardzo ważne, bowiem może się okazać, że dany telewizor nie zmieści się we wnęce, jaką na niego posiadamy lub też będzie w stosunku do niej za mały.

Telewizor do dużego salonu

Z dużymi salonami jest najłatwiej. W tym przypadku stawiamy na telewizory 50 i więcej cali. Telewizor 50 cali będzie miał szerokość ponad 110 cm, 60 cali prawie 133 cm, natomiast 80 cali powyżej 177 centymetrów. Do tego dochodzi jeszcze ramka okalająca ekran, która w niektórych modelach telewizorów może być dość gruba. Telewizor o przekątnej 52 cali wymaga ustawienia miejsc siedzących minimum 2 metry od ekranu.

Oczywiście sama przekątna czy też format obrazu nie są najważniejsze. Istotne jest także to, w jakiej rozdzielczości pracuje telewizor. Im mniejsza rozdzielczość, tym dalej od ekranu należy usiąść, a tym samym tym telewizor musi być mniejszy, żeby sprawdził się w danym pomieszczeniu. Dlatego też najlepiej jest stawiać na telewizory w rozdzielczości FULL HD lub HD. Wtedy z uwagi na jakość obrazu nie będziemy musieli się zbytnio oddalać od telewizora, a tym samym wybierać modelu z mniejszej przekątnej.

Kiedy telewizor będzie montowany na ścianie, może być ona zawsze nieco większy. Z kolei w momencie, kiedy będzie się znajdował w pewnym oddaleniu od ściany, należy automatycznie wybrać model o mniejszej przekątnej. Wielkość nie zawsze ma znaczenie, czasami istotniejsza jest po prostu wygoda oglądania. Tą natomiast uzyskamy wtedy, kiedy dobierzemy wielkość telewizora do warunków mieszkaniowych.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish