Najlepsze wyszukiwarki do anonimowego przegladania-alternatywy dla Google i Bing

wyszukiwarki i anonimowe przegladanie sieci

Masz dość szpiegowania czy inwigilacji, szukasz alternatywnych rozwiązań dla wyszukiwarki Google, Bing lub Yahoo, nic trudnego, zawsze możesz skorzystać z darmowych rozwiązań, które gwarantują bezpieczne przeglądanie sieci. Zbieranie osobistych danych przez ogromne korporacyjne twory, w większości przypadków służą do wyświetlania bloków reklamowych opartych o zainteresowania użytkownika. Dane są gromadzone na serwerach, gdzie tworzony jest profil oparty o historię wyszukiwań i odwiedzanych stron.

 

Prywatne dane nie koniecznie mogą być wykorzystywane do celów reklamowych. Ostatnia wpadka Facebooka z Cambridge Analytica pokazała, że na podstawie budowy indywidualnych preferencji politycznych, można również manipulować wynikami wyborów, wpływając na zmiany rządów czy sztuczne faworyzowanie partii w danych krajach.

 

Korporacje dzięki zwykłej naiwności ludzi z łatwością kontrolują Internet, który już dawno został zawłaszczony przez bogate firmy. Czy można cokolwiek zmienić? Wszystko w Twoich rękach. W dalszej części publikacji poznasz kilka alternatywnych wyszukiwarek, które zwiększą ochronę prywatności podczas przeglądania sieci.

 

Czym się różnią anonimowe wyszukiwarki od tych korporacyjnych?

 

 1. Nie zapisują adresu IP użytkowników
 2. Nie zapisują na serwerach danych osobistych i nie prowadzą dzienników odwiedzin typu: lokalizacja, host, historia odwiedzin, e.t.c...
 3. Nie umieszczają plików cookie w wyszukiwarkach odpowiedzialnych za śledzenie.
 4. Chronią przed inwigilacją zapewniając maksimum anonimowości podczas wyszukiwania
 5. Stosują najbardziej rygorystyczne rozwiązania, jakie można spotkać w Internecie.
 6. Posiadają przejrzystą politykę prywatności oferowanych usług
 7. Mają starannie zaprojektowany wygląd co pozwala na łatwą nawigację
 8. Stosują najnowsze rozwiązania szyfrowania, które zapewniają skuteczne wyszukiwanie bez ujawniania tożsamości użytkownika.
 9. Idealnie filtrują spam reklamowy w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu wyniki są bardziej trafne
 10. Odsiewają płatne linki reklamowe czy wpisy sponsorowane, które często wyświetlają się na pierwszych stronach np: w Google.
 11. Nie zapisują historii wyszukiwań, ukrywają tożsamość użytkowników.
 12. Dzięki zastosowanym filtrom wyświetlają bardziej trafne wyniki.
 13. Utrzymują się z dotacji nie z reklam.
 14. W większości są tworzone przez niezależną społeczność oraz grupy osób walczących z nieuczciwymi praktykami w Internecie.
 15. Zapewniają bezpłatne przeglądanie Internetu za pośrednictwem serwerów Proxy czy przekierowań VPN
 16. Szyfrują połączenia bezpiecznym certyfikatem SSL

 

SearX bardzo dobra wyszukiwarka, absolutny numer 1.

 

Pod wieloma względami nawet lepsza od Google. Wyszukiwarka SearX czyta i wyświetla linki z Google Search, Bing i innych. W odróżnieniu popularnej szukajki Google, doskonale filtruje w wynikach wyszukiwań sponsorowane wpisy czy śmieci reklamowe.

 

Pozwala anonimowo przeglądać strony WWW, posiada wiele filtrów kategorii, dzięki którym bardziej precyzyjnie znajdziemy to czego szukamy. Obsługuje wiele języków w tym język Polski. Wyszukuje zapytania w sieci globalnej lub lokalnie dla danego kraju, dzięki czemu wynik jest bardziej precyzyjny.

 

Wyświetla obrazki, multimedia, wiadomości, pliki do pobrania czy muzykę. Twórcy SearX w przeciwieństwie do Google, utrzymują się z dobrowolnych datków. Działanie wyszukiwarki można sprawdzić na oficjalnej stronie SearX.me

 

Kolejną godną polecenia jest wyszukiwarka DuckDuckGo,

 

Zabawnie nazywana przez Internautów "kaczuszką". Projekt dość świeży na rynku, rozwijany od 2008 roku i już zyskał ogromną popularność. Głównymi zaletami DuckDuckGo są: brak śledzenia, nie zbiera informacji o użytkowniku, nie zapisuje ciasteczek - plików cookies, nie gromadzi danych na serwerach i nie przekazuje danych innym podmiotom.

 

Szyfruje połączenia, co gwarantuje całkowitą anonimowość wyszukiwania. Wyniki są udostępniane przez Proxy, więc jest bezpiecznie, ponieważ zaciera ślady jak lokalizacja, adres IP czy system operacyjny.

 

Startpage dobra alternatywa dla monopolistów.

 

Posiada wiele świetnych mechanizmów maskujących i ukrywających tożsamość użytkownika. Większość wyników zapytań pobiera z Google z zachowaniem pełnej prywatności. Następnie zapytania są anonimowo odpytywane ze źródła i wyświetlane w kartach Startpage.

 

Po usunięciu wszystkich informacji umożliwiających identyfikację użytkownika. Startpage nie prowadzi gromadzenia danych o użytkownikach, nie zapisuje informacji o lokalizacji, systemie operacyjnym, osobistych preferencjach czy innych wrażliwych informacji. Nie handluje danymi i nie wysyła do korporacyjnych firm.

 

Do głównych zalet można zaliczyć: anonimowe przeglądanie sieci za pośrednictwem serwerów Proxy, maskowanie adresu IP, ukrywanie systemu operacyjnego, zacieranie śladów lokalizacji, brak zapisu historii przeglądania czy haseł logowania. Startpage filtruje w wynikach linki sponsorowane i reklamy oraz niskiej jakości strony ze spamem, dzięki czemu wyniki są bardziej trafne.

 

Disconnect wyszukiwarka działa za pośrednictwem sieci TOR i serwerów Proxy.

 

Pokazuje odfiltrowane wyniki z popularnych szukajek jak Bing czy Google. Podobnie jak opisywane wyżej, również Disconnect nie śledzi użytkowników, maskuje lokalizacje, adres IP, system operacyjny, historie przeglądanych stron i ciasteczek.

 

Nie ujawnia trzecim firmom danych i nie magazynuje informacji na serwerach o użytkowniku. Posiada zabezpieczenia szyfrujące, co sprawia, że przeglądanie zasobów Internetu będzie bezpieczne.

 

Tor - The Onion Router to bardzo zaawansowana narzędzie do anonimowego przeglądania Internetu.

 

Chroni tożsamość użytkowników za pośrednictwem rozbudowanych wirtualnych serwerów złożonych z tak zwanych ruterów cebulowych. Rozwiązanie skutecznie zapewnia anonimowość i zmniejsza ryzyko inwigilacji. Dzięki sieci Tor ukryjemy lokalizację i zabezpieczymy się przed możliwością szpiegowania.

 

Wykorzystuje wielowarstwowo kryptografię, szyfrując przesyłane komunikaty zapewniając poufność przesyłania danych pomiędzy różnymi ruterami. Żeby w pełni skorzystać z usługi, użytkownik musi zainstalować i uruchomić program, który łączy się z serwerem pośredniczącym sieci Tor.

 

Po uruchomieniu aplikacja łączy się z serwerami zwane węzłami, całkowicie zacierając wszelkie dane. Oprogramowanie wymaga połączenia Internetem i może korzystać z interfejsu SOCKS. Program dostępny na oficjalnie stronie projektu Torproject.org

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish