Najlepszy aparat na wakacje

aparat fotograficzny na wakacje

Z wakacyjnych wojaży przywozimy rozmaite fotografie, które tak naprawdę są naszymi najcenniejszymi wspomnieniami. Dlatego warto wyposażyć się w solidny dobry aparat, żeby nasze zdjęcia były jak najlepszej jakości i w przyszłości zachowały idealny stan dla potomnych.

Aparaty do zadań specjalnych

Małym i zgrabnym aparatem, który jest odporny właściwie na każde warunki atmosferyczne, jest niewątpliwie Nikon Coolpix AW130. Według zapewnień producenta z tym aparatem możemy zejść nawet na głębokość 30 m, może nam upaść z 2 metrów i można go spokojnie używać przy temperaturach schodzących do -10ºC. Posiada również możliwość wysyłania zdjęć poprzez WiFi lub przez technologię NFC.

Nasze zdjęcia i filmy mogą być również otagowane znacznikiem lokalizacji z odbiornika satelitarnego GPS/GLONASS/QZSS. 5-krotny zoom optyczny i 10-krotny zoom cyfrowy dopełniają obrazu funkcjonalności tego małego aparatu. Podobnymi rozwiązaniami cechuje się również Olympus Tough TG-4. Tego typu aparaty pozwalają uprawiać nawet ekstremalne sporty i jednocześnie nie rozstawać się z aparatem.

Gdy naszym celem jest zwykłe odpoczywanie na plaży, pozbawione ryzyka spacery po okolicznych atrakcjach to warto zainteresować się aparatami bardziej uniwersalnymi. Takie aparaty możemy obecnie podzielić na trzy rodzaje: aparaty kompaktowe, bezlusterkowce i lustrzanki.

Aparaty kompaktowe

Najprostszymi w tym zestawieniu będą aparaty kompaktowe, które charakteryzują się zwartą konstrukcją o niewymiennej optyce. Tego typu aparaty charakteryzują się dość dużą funkcjonalnością i zaawansowaną automatyką. W droższych modelach mamy do dyspozycji również ustawienia manualne, które pozwalają nam na większą kreatywność w robieniu zdjęć.

Każda firma ma dość dużą gamę takich aparatów. Może to być prosty model, jak chociażby Nikon Coolpix A300, który jest wyjątkowo mały i zmieści się w każdym bagażu, nawet podręcznym. To tylko 119 g dodatkowej wagi aparatu, który posiada aż 8-krotny zoom optyczny i doskonale pracującą funkcję stabilizacji drgań.

Jeżeli wielkość i waga aparatu nie mają dla nas aż takiego znaczenia, a chcemy skorzystać równocześnie z naprawdę dużych zbliżeń oraz szerokiego kąta do robienia doskonałych zdjęć krajobrazowych, to warto zastanowić się nad aparatem Sony WX500 lub bliźniaczymi modelami HX90 i HX90V, które to poza ekranem LCD mają jeszcze wizjer elektroniczny. Wszystkie te 3 modele Sony cechują się posiadaniem doskonałego obiektywu ZEISS Vario-Sonnar T z 30-krotnym zoomem optycznym oraz odchylanym o 180 stopni kranem LCD.

Aparaty zaawansowane

Wybierając się na długie spacery z plecakiem (np. w góry), można sobie pozwolić na bardziej zaawansowany aparat z wymienną optyką. Takim aparatem będzie lustrzanka lub bezlusterkowiec. Oba rodzaje aparatów mają zbliżoną budowę i możliwości, a jedyna różnica to właśnie brak lustra przed matrycą i całego układu optycznego wizjera w przypadku bezlusterkowców.

Tym samym ich konstrukcja jest bardziej kompaktowa w stosunku do lustrzanek. Wymienna optyka w obu rodzajach aparatów pozwala właściwie na nieograniczone możliwości dopasowania do swoich potrzeb fotograficznych. W każdym systemie znajdziemy dużą ilość obiektywów, począwszy od ultra szerokich dających efekt tzw. rybiego oka (Fish-eye) po teleobiektywy o ogniskowych 500 mm czy też 800 mm (większe również można znaleźć).

Lustrzanka bez lustra

Z bezlusterkowców możemy wybrać doskonałe modele marki Olympus z serii OM-D. To rodzina 4 aparatów, począwszy od E-M10 do zaawansowanego E-M1. Konstrukcje te są niezwykle lekkie i kompaktowe, więc doskonale nadają się do długich wypraw w teren. Na pewno nie będą ciężarem i przeszkodą w długotrwałych podróżach. Pomimo niepozornego wyglądu i wielkości, aparaty Olympus oferują wyjątkowo wiele funkcji i niespotykaną jakość rejestrowanych obrazów.

Oczywiście są inne firmy oferujące podobnej klasy sprzęt na przykład Fujifilm, Panasonic czy też doskonała seria aparatów Sony. Wielu producentów tradycyjnych lustrzanek dostrzegło duży potencjał w aparatach bezlusterkowych i zaczęło produkować swoje modele w tej kategorii.

Lustrzanki

Lustrzanki są najbardziej rozpoznawalna kategorią aparatów fotograficznych. Oferują największą funkcjonalność i dostęp do olbrzymiej ilości akcesoriów. Właściwie nie ma chyba drugiego tak rozbudowanego systemu foto, jak właśnie spotykane pośród lustrzanek. Znajdziemy tutaj proste aparaty, jak również zaawansowane, przeznaczone dla profesjonalistów. Czy taki aparat nadaje się na wakacje? Oczywiście.

Lustrzanki są najbardziej uniwersalną grupą aparatów i właściwie obecnie nie ma zastosowania, z którym lustrzanka by sobie nie poradziła. Dostępność dodatkowych akcesoriów takich jak obiektywy, uchwyty i dodatkowe baterie sprawia, że fotografowanie staje się czystą przyjemnością. A sama ilość dostępnych aparatów wśród głównych producentów (Canon, Nikon, Pentax) pozwala dokonać właściwego wyboru, uwzględniając wszelkie potrzeby i możliwości, zarówno techniczne, jak i finansowe.

Tak naprawdę każdy aparat nadaje się na towarzysza naszych wakacyjnych wojaży. Tylko od nas zależy czy to będzie prosty kompakt, czy zaawansowana lustrzanka. Fotografia, a w szczególności podróżnicza, ma dostarczać radość i przyjemność. Ma przecież rejestrować najmilsze dla nas wspomnienia z wakacji, które będziemy przypominać sobie podczas długich, zimowych wieczorów.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish