VeraCrypt – jeden z lepszych darmowych programów do szyfrowania danych

Program VeraCrypt to nic innego jak dawny TrueCrypt, obecnie w dalszym ciągu rozwijany jest na licencji Open Source przez francuzów. Narzędzie jest tak dobre, że śmiało może konkurować z najlepszymi komercyjnymi odpowiednikami. VeraCrypt posiada zaawansowane zabezpieczenia szyfrowania danych, potrafi w szybki sposób zaszyfrować całe partycje dyskowe w locie, zmagazynowane dane na nośnikach zewnętrznych USB, tworzy wirtualne dyski, szyfruje ukryte foldery, partycje i dyski. Oprócz tego program jest wyposażony w prawie niemożliwy do złamania silny mechanizm szyfrowania danych – AES-256, Serpent czy Twofish.

VeraCrypt szyfroanie danychOprogramowanie wykorzystuje również szyfrowanie kaskadowe, czyli po kolei kilkoma algorytmami. Autorzy programu chwalą się, że ich narzędzie w przypadku szyfrowania partycji systemowej z wykorzystaniem PBKDF2-RIPEMD16 wykonuje 327661 iteracji. Na oficjalnej stronie projektu możemy znaleźć informacje, że w przypadku standardowych kontenerów danych i pozostałych partycji VeraCrypt używa 655331 iteracji dla RIPEMD160 i 500000, tak samo dla algorytmu SHA-2 czy Whirlpool. Ma to ogromny wpływ na ochronę zaszyfrowanych danych przed atakami brute-force. Co istotne, zwiększony poziom zabezpieczeń nie wpływa na szybkość szyfrowania i deszyfrowania danych. Może on natomiast wydłużyć czas montowania takiego kontenera w programie. Warto zwrócić uwagę, że chociaż VeraCrypt bazuje na TrueCrypcie to oba programy stosują partycje w różnych formatach, które nie są ze sobą kompatybilne.

VeraCrypt szyfrowanie dyskuVeraCrypt jest darmowym oprogramowaniem na licencji Open Source dla systemów Microsoft Windows XP/Vista/7/8/10, Linux oraz Mac OS [32 i 64 bity]

Pobierz program https://veracrypt.codeplex.com/

Dodaj komentarz