Czy warto inwestować w dobry papier do drukarki?

Dodane przez kair4 - śr., 08/03/2016 - 05:17
wybor papieru do drukarki

Wielu użytkowników drukarek zastanawia się w jaki sposób zaoszczędzić na papierze i eksploatacji, żeby jednocześnie nie stracić na jakości wydruków. Mnóstwo mówi się na temat złej jakości tonerów czy tuszy, jednak niewiele osób zastanawia się nad sensem kupowania dobrego jakościowo papieru.

Właśnie dlatego postanowiliśmy zająć się tą tematyką, żeby skupić się na jeszcze lepszej wydajności i eksploatacji sprzętu.

Tani papier, a oszczędności

Wydawać mogłoby się, iż tani papier to gwarancja oszczędności. Tymczasem okazuje się, że jest to mało trafiona oszczędność. Przede wszystkim pogarsza się jakość wydruku. Jest to odczuwalne zwłaszcza przy dobrej jakości oryginalnych tonerach lub tuszach. Z drugiej strony są to oszczędności pozorne, które często wynoszą kilka do kilkunastu złotych na kartonie. Patrząc na ilość wydruków jaką otrzymamy z ryzy papieru, jest to oszczędzanie zupełnie nietrafione i mijające się z celem.

Papier, a drukarka

Standardowo do drukowania wybieramy papier o gramaturze 80 g. Dobry jakościowo papier to korzyść nie tylko dla jakości wydruku, ale i stanu technicznego drukarki. Dobry papier sprawia, że podzespoły urządzenia drukującego zużywają się wolniej, a jakość wydruku jest dużo wyższa niż w przypadku gorszego papieru.

Tym samym dzięki papierowi nie musimy martwić się o częste wymiany lub naprawy wałków, bębnów światłoczułych, czy rolek, a zyskujemy na jakości i sprawności sprzętu.

Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego papieru ma duże znaczenie. Źle dobrany papier to zniszczone dysze drukujące, a także częste zacinanie się papieru w drukarce. Ważne jest więc, by wybierać papier, który jest optymalnie dostosowany do posiadanego rodzaju drukarki.

Wybieramy papier

Wybierając papier należy zwrócić uwagę na to, jaki jego rodzaj jest nam potrzebny. Przede wszystkim do wyboru mamy typowy papier do codziennego użytku oraz fotograficzny. To jednak nie wszystkie podstawowe typy papieru.

Stosunkowo często użytkowanym jest papier:

  1. termotransferowy,
  2. artystyczny,
  3. rzadziej wizytówkowy,
  4. pocztówkowy,
  5. magnetyczny,
  6. samoprzylepny,
  7. samopkopiujący.
  • Papier do użytku codziennego

Wybierając ten rodzaj papieru, koniecznie zwrócić trzeba uwagę na typ drukarki, jaką użytkujemy. Najczęściej zakupić możemy papier uniwersalny, do druku laserowego, igłowego oraz atramentowego. Zaleca się, by kupować papier przeznaczony typowo do konkretnego typu drukarek, nie zaś uniwersalny.

  • Papier fotograficzny

Tak jak w przypadku papieru do użytku codziennego, także i papier fotograficzny przeznaczony jest do druku atramentowego, laserowego lub termosublimacyjnego. Dobranie odpowiedniego papieru zapewnia znakomitą jakość zdjęcia, porównywalną do zdjęcia otrzymanego z laboratorium foto.

Parametry papieru i zastosowanie

Wybór typu papieru to nie wszystko. Istotną rolę odgrywają też jego parametry. Są to gramatura, format, klasa i rozdzielczość druku. Najczęstszym formatem na użytek domowy jest papier A4, choć możliwy jest zakup rozmaitych rozmiarów papieru, np. A3, A5, A6, czy innych niestandardowych. Takie zastosowanie znajdą w drukarkach wielkoformatowych oraz w ploterach.

Drugi parametr, czyli gramatura decyduje o jakości papieru, a zarazem o jakości wydruku. Wielkość ta oznacza wagę metra kwadratowego, która podana jest w gramach. Im większa gramatura, tym lepsza wytrzymałość papieru oraz wydruku. Przyjmuje się, iż na użytek własny wystarczający jest papier o gramaturze 80 g/m2.

Druk laserowy wymaga już minimum 90 – 120 g/m2, druk ofert, wypracowań i ważnej dokumentacji to papier o gramaturze powyżej 90, zaś do zdjęć w dobrej jakości niezbędny jest papier o minimum 160 g/m2.

O jakości papieru decydują też rozdzielczość oraz klasa. Klasy oznacza się parametrami literowymi od A do C, a dodatkowo z podkategoriami A+, B+ i C+. Jeśli szukamy najlepszej jakości papieru wybrać należy zdecydowanie ten z klasy A lub A+.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish