Smartfon produktem pierwszej potrzeby

Smartfon i technologia

Jesteśmy społeczeństwem informacyjnym, które w każdej minucie aktualizuje swoją wiedzę o zdarzeniach z całego świata za pomocą rozmaitych urządzeń. Co nas napędza do elektronicznego wyścigu i do czego on prowadzi? Dziś nie jest niczym nadzwyczajnym, kiedy widzimy młodą osobę, a nawet starszą zapatrzoną w ekran swojego smartfona. Zastanawiamy się, że tak małe urządzenie tak potrafi zniewolić, a w niektórych patologicznych przypadkach nawet doszczętnie zrujnować życie.

Ze smartfonem w ciągłym kontakcie

Telefon komórkowy początkowo służył do sprawnej mobilnej komunikacji i jeszcze dziesięć lat temu nikt nie przewidywał, że urządzenie to stanie się przysłowiowym “centrum dowodzenia” każdego z nas. Obecnie w swoich smartfonach mamy praktycznie wszystkie narzędzia, które pozwalają na nieustający kontakt z siecią i płynące z tego udogodnienia. Bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy, możemy zamówić dowolny produkt lub usługę, na dodatek często z atrakcyjnym rabatem.

Nie ma najmniejszego problemu, aby skontaktować się z dowolnym miejscem na świecie. Rozmawiać z osobami oddalonymi o tysiące kilometrów lub oglądać widoki znajdujące się w dowolnym miejscu na świecie. Gdy na globie coś się dzieje, odbywają się igrzyska olimpijskie, nastaje powódź lub inna klęską, rozpada się państwo czy dokonuje się zamach terrorystyczny. Dowiemy się o tym równie szybko, jak zmianie statusu znajomego na profilu social media. Spędzamy zatem całe dnie na sprawdzaniu, odświeżaniu i scrollowaniu. Robimy to mimowolnie i często bez zastanowienia, wplecione między codzienne życiowe czynności.

Utrata wolności, a szybki obieg informacji

Żyjemy w szalonym tempie, zarówno pod kątem organizacji dnia, jak i ilości spływających codziennie informacji. Czujemy potrzebę posiadania przy sobie urządzeń elektronicznych i nieustającego dostępu do ich zasobów. Jak to się stało, że uzależniliśmy się tak bardzo? Przede wszystkim, elektroniczne gadżety są coraz tańsze. Praktycznie każdy z nich jest osiągalny dla przeciętnie zarabiającej osoby.

W sklepach internetowych można je kupić w stosunkowo niskich cenach, a za pomocą portali udostępniających rabaty jeszcze je obniżyć. Nie bez znaczenia jest fakt, że urządzenia, takie jak telefon, tablet czy laptop stały się modnym dodatkiem, który wręcz trzeba mieć. Moda na określone modele zmienia się równie szybko, co na ubrania. W efekcie pęd za nowością i informacją, splata się z modą w tradycyjnym rozumieniu i tworzy nowego kosmopolitę - obywatela całego świata, lecz zawsze wirtualnego. Nowoczesna technologia sprawiła, że korzystanie z dobrodziejstw m.in jak smartfon, totalnie zawładnęła umysłami naszego pokolenia.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish