Narzędzia blokujące tropicieli i śledzenie w sieci

Internet w dzisiejszych czasach stał się ogromnym wirtualnym narzędziem z którego codziennie korzysta prawie połowa populacji ludzkiej. Użytkownicy każdego dnia odwiedzają dziesiątki różnych stron, które często stosują różne mechanizmy monitorowania i analizy. Nie jest żadną tajemnicą, że większość witryn korzysta z tego typu narzędzi, pozwalaj śledzić ilości odsłon, czas spędzony na stronie lub inne akcje.

Anonimowosc w Internecie

Technologia monitorowania odwiedzin nie jest szkodliwa, ponieważ nie zbiera poufnych wrażliwych danych oraz nie instaluje na urządzeniach szkodliwych kodów. Jedynie daje właścicielowi ogólny pogląd na statystyki, które często służą do poprawy działania serwisu lub pozytywnie wpływają na dalszy rozwój. Również zadaniem niektórych mechanizmów tropiących jest przekazywanie informacji o użytkownikach. Takie informacje trafiają do firm, które zajmują się kampaniami reklamowymi czy zbierają globalne dane o ruchu sieciowym. Na podstawie uzyskanych informacji często dopasowują oferty z reklamowe.

Jest też druga strona medalu, która może zaszkodzić –  nadmierne umieszczanie mechanizmów tropiących znacznie utrudnia użytkownikowi przeglądanie witryny. Powoduje długie jej ładowanie, obciąża pracę procesora, spowalnia działanie urządzenia co w efekcie może doprowadzić do zawieszenia lub zerwania połączenia. Żeby zapewnić czytelnikowi maksymalną wygodę, nie należy przesadzać z umieszczaniem kodów śledzących.

Rodzaje popularnych mechanizmów tropiących.

1. Analityka statystyk odwiedzin – Google Analitycs, Gemius, Stat4, Piwik i inne. Dostarczają administratorom cennych danych takich jak: ilość użytkowników odwiedzających stronę, odsłony, czas odwiedzin, wyszukiwanie w witrynie, lokalizacja, przeglądarki, systemy operacyjne itd.

2. Banery reklam – przeważnie na większości stron znajdziemy reklamy Google AdSense, AdContekst i inne. Ich zadaniem jest wyświetlanie odpowiedniej treści reklamowej, często dopasowanej do wyników wyszukiwań. Banery wyświetlają się w formie tekstowej lub displayowej.

3. Media społecznościowe – Absolutnie nie groźne dla użytkownika, często właściciele witryn umieszczają pod artykułami wtyczki typu AddThis, dzięki którym każdy użytkownik może polubić stronę lub polecić ciekawą treść na Facebooku, Twitterze czy Google Plus.

Jak bronić się przed śledzeniem?

Istnieje kilka sposobów, aby choć trochę ograniczyć i zminimalizować monitorowanie. Żeby skutecznie się bronić, możemy zainstalować odpowiednie oprogramowanie blokujące różne kody tropiące, dzięki którym staniemy się niewidoczni w sieci jak duchy. Taka anonimowość zwiększa też bezpieczeństwo i ochroni przed próbami ataków, włamań czy kradzieży cennych danych. Dodatkowym plusem korzystania z tego typu programów jest szybsze ładowanie stron WWW, wygoda oraz co najważniejsze bezpieczeństwo. Poniżej przedstawiamy kilka dobrych darmowych aplikacji, które pomogą wam bezpiecznie korzystać z zasobów Internetu.

Ghostery jest darmowym pluginem, który działa z każdą popularną przeglądarką (Firefox, Opera, Chrome, Safari, Internet Explorer). Obsługuje wiele języków w tym Polski. Wtyczkę możemy instalować na urządzeniach przenośnych z systemami Android, iOS oraz komputerach PC. Doskonale blokuje większość tropicieli reklam, wtyczki mediów społecznościowych oraz kody służące do analityki stron.

ghostery-blokada-tropicieli

Narzędzie działa bezbłędnie i sprawdza się na każdej stronie WWW. Wyświetla zablokowaną ilość oraz rodzaje mechanizmów tropiących. Dzięki Ghostery przeglądanie Internetu stanie się przyjemniejsze, a odwiedzane strony będą ładowały się dużo szybciej co też pozwoli zmniejszyć limit transferu sieci. Ghostery można pobrać z oficjalnej strony.

Adblock Plus działa na podobnej zasadzie jak wyżej opisany Ghostery, ma wbudowany mechanizm blokowania reklam, wtyczek społecznościowych oraz ochronę przed malware. Zadaniem Adblock jest całkowita blokada różnych tropiących banerów reklamowych, które często w nadmiarze widzimy na stronach WWW. Narzędzie jest dostępne w formie dodatku do przeglądarek, nie posiada blokady kodu statystyk. Warto wspomnieć, że Adblock cieszy się ogromną popularnością wśród internautów i jest najczęściej instalowaną wtyczką ze wszystkich dostępnych. Co nie bardzo cieszy właścicieli blogów i serwisów internetowych.

adblock-plus-blokada-reklam

Współpracuje z większością najlepszych przeglądarek internetowych m.in: Firefox, Chrome, Opera, IE, Edge, Yandex, Maxhton, Safari, działa na urządzeniach przenośnych opartych o system Android, iOS oraz komputerach PC. Dzięki dodatkowi Adblock Plus ograniczymy do minimum zużycie transferu internetowego, przyspieszymy przeglądanie ulubionych stron oraz zwiększymy bezpieczeństwo. Plugin po zainstalowaniu automatycznie integruje się z przeglądarką. Odblokować wyświetlanie reklam można ręcznie za pomocą ustawień, klikając na ikonkę znajdującą się na pasku przeglądarki.  Adblock Plus pobierzecie z oficjalnej strony.

Adguard dostępny jest w 14 dniowej darmowej wersji testowej oraz płatnej za niewielkie pieniądze. Narzędzie idealnie blokuje wszystkie próby śledzenia, zwiększa ochronę komputera, maskuje dane użytkownika m.in: rodzaj systemu operacyjnego, IP, lokalizacja i wiele innych. Jako jedyny program potrafi zablokować tropicieli na stronach https. Jego największą zaletą jest zwiększenie ochrony przed atakami, włamaniami czy wyłudzeniami wrażliwych danych.

Adguard Standard 6 aktywacja programu

Po zainstalowaniu automatycznie integruje się z przeglądarką internetową i zaczyna monitorować odwiedzane witryny, jeśli odwiedzimy niebezpieczną, natychmiast blokuje dostęp. Dodatkowo posiada zaawansowaną ochronę rodzicielską. Ogranicza dostęp do podejrzanych i niebezpiecznych stron jak warezy czy porno. Program jest łatwy w obsłudze i posiada polską wersję językową. Adguard dostępny jest na naszej stronie, prawdopodobnie promocja jeszcze działa.

Dodaj komentarz