Poradnik: Jak chronić swoją prywatność w Sieci

Dodane przez kair4 - sob., 09/29/2018 - 02:20
siec vpn

Ochrona i anonimowość w sieci w dzisiejszych czasach to podstawa. Wielu specjalistów z branży IT uważa, że prywatność w sieci to mit i występuje wyłącznie w bajkach. Po części jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy. Surfując w internecie, praktycznie zawsze zostawiamy po sobie "cyfrowe ślady", które mogą być wykorzystane do różnych praktyk. Internet to nie tylko wolność i znakomita platforma do wyrażania poglądów. Korzystając z zasobów sieci staliśmy się celem i jesteśmy narażeni na utratę prywatności.

Strzeż się otwartych sieci bezprzewodowych

Bezpłatne hot-spoty Wi-fi cieszą się w naszym kraju z roku na rok coraz większą popularnością. Należy pamiętać, że darmowy internet bezprzewodowy często jest bardzo dużym zagrożeniem. W sieci nie brakuje oszustów, którzy za pomocą specjalnego oprogramowania, mogą swobodnie śledzić naszą aktywność i co gorsze przechwytywać wprowadzane hasła. Korzystając z darmowych hot-spotów należy unikać takich usług, które wymagają od nas zalogowania, podania loginu,haseł czy innych danych.

Osoby, które dość często korzystają z darmowych hot-spotów, powinny zastanowić się nad zainwestowaniem w usługę VPN (ang. Virtual Private Network). Wirtualna sieć prywatna zdobywa coraz szersze grono zwolenników i coraz więcej osób korzysta z tej technologii. Jest bezpieczna i zwiększa anonimowość w sieci.

VPN - anonimowość online

Obecnie najskuteczniejszą metodą zapewniania anonimowości w Internecie, jest korzystanie z sieci VPN. Technologia jest korzystna nie tylko w dużych firmach, ale również sprawdza się w zastosowaniach domowych. VPN zapewnia zmianę adresu IP, szyfrowanie połączeń i tworzy specjalne wirtualne tunele w sieci Internetu. Największą wadą technologii są spowolnienia transmisji danych i ograniczenia przesyłu danych. Główną zaletą korzystania z usługi, jest dostęp do zasobów sieciowych, które ze względu na lokalizację nie są dostępne. W tym przypadku możemy bezpiecznie przeglądać i korzystać z zasobów ile dusza zapragnie. Nie istnie coś takiego jak blokada regionalna.

Dwuetapowe uwierzytelnianie

Coraz więcej serwisów internetowych oferuje użytkownikom dwuetapowe uwierzytelnianie. Z technologii tej korzysta na przykład serwis społecznościowy Facebook, Google i inne. Działa to w ten sposób: logujemy się w serwisie, podając adres e-mail, nick i hasło. Uwierzytelnienie użytkownika nastąpi po wpisaniu kodu, który witryna wysyła SMSem lub mailem. Warto z takiego rodzaju zabezpieczenia skorzystać do logowania się w usłudze VPN. Jest to bardzo niewygodne rozwiązanie trochę upierdliwe, ale daje naprawdę bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Niebezpieczne linki i załączniki

Każdy kto korzysta z Internetu z pewnością otrzymał na pocztę e-mail, wiadomość z "dziwnym linkiem" zachęcającym do kliknięcia. Takie linki czy załączniki oznaczają najczęściej, że ktoś próbuje zainfekować urządzenie szkodliwym kodem.

Cyberprzestępcy często zarażają w ten sposób, wprowadzając do systemu szkodliwe oprogramowanie, dzięki któremu będą mogli przejąć kontrolę nad urządzeniem. Mogą to być trojany, malware, adware i wiele innych zagrożeń. Dlatego warto zawsze zwracać uwagę na wiadomości w poczcie i nie klikać żadne linki czy pobierać załączone pliki.

kategoria
Polish