Plag.pl - nowy, zaskakująco dobry system antyplagiatowy

plagiat i kopiowanie tekstow

Plagiatowanie treści w Internecie jest problem znanym od zawsze i nagminnym procederem. Od lat powstają też programy do wykrywania sprawdzania kopiowanych tekstów. Problem w tym, że nieuczciwe serwisy czasem modyfikują skopiowane zdania w taki sposób żeby zmniejszyć ryzyko wykrycia procederu. Czy jest na to sposób?

Nowe podejście do wykrywania kopii

Na rynku funkcjonuje obecnie kilka mniej lub bardziej znanych programów antyplagiatowych. Część z nich stale się rozwija, jednak większa konkurencja zawsze oznacza impuls do rozwoju. Z takiego założenia wyszła grupa polskich programistów mieszkających na Litwie i stworzyła zupełnie nowy system.

Plag nieco różni się od większości aktualnie istniejącego oprogramowania. Nie ogranicza się tylko do samego skontrolowania, czy znajdujące się w tekście zdania nie zostały skopiowane z innych materiałów. Weryfikowana jest również obecność parafraz – a to już jest innowacją wartą przetestowania.

Co ciekawe, Plag analizuje także długość fragmentów skopiowanych, prawdopodobieństwo plagiatu w przypadku podobnych fragmentów oraz długość cytowań (zdarza się, że prawidłowo oznaczony cytat jest zbyt obszerny). Dzięki temu można ocenić, czy dany fragment jest tylko przypadkowo zbieżny z innym materiałem, czy stanowi po prostu jego powielenie.

Wielkość bazy

W przypadku każdego systemu antyplagiatowego do prawidłowej pracy jest potrzebna ogromna baza źródłowa lub dostęp do innych narzędzi taką bazą dysponujących. Dostępne narzędzie nie jest wyjątkiem i posiada dostęp do 14 miliardów materiałów źródłowych, w tym m.in. stron WWW, ale też książek i czasopism oraz różnego typu dokumentów. Co istotne, sprawdzany dokument jest dołączany do bazy tylko wtedy, gdy zgodzi się na to osoba sprawdzająca.

Jak się korzysta z systemu?

Plag jest mechanizmem dostępnym darmowo praktycznie dla każdego. Co prawda część funkcji udostępnianych jest płatnie, ale istnieje możliwość uzyskania kredytów w zamian za polecenie systemu w social mediach.

Sam tekst źródłowy może być dowolnie długi, zaś system nie tylko wyświetla informacje o prawdopodobieństwie plagiatu, ale i udostępnia spis dokumentów, z którymi nastąpiła zbieżność. Ciekawostką jest też fakt, że system działa w trybie wielojęzycznym, korzystając z materiałów w kilku różnych językach, co dodatkowo zwiększa jego przydatność.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish