Czyszczenie matrycy, czyli jak pozbyć się plam na zdjęciu.

Tworząc profesjonalne zdjęcia, musimy dbać o nasz aparat oraz obiektywy. Czytając ten artykuł dowiesz się jak zadbać o swój aparat. Jeśli często korzystasz z aparatu to pewnie czasami na zdjęciach pojawiają się ciemne plamy. Przedstawię Ci parę propozycji czyszczenia matrycy, sprawdź czy pomoże.

czyszczenie matrycy w aparacie fotograficznym

Kiedy można zauważyć zabrudzenia ?

–  Jeśli robimy fotografię na jasnym jednolitym tle, możemy zauważyć ciemne plamki.  Jeśli jesteś zawodowym fotografem i często robisz zdjęcia np: na ślubie czy weselu twój aparat jest bardziej zagrożony na zabrudzenia, musisz sprawdzić swoją matrycę, aby nie było za późno i podczas obróbki okaże się że każde zdjęcie jest „Kropkowane”. Aparaty fotograficzne wyposażone są w system samoczyszczący.  Działa to w ten sposób, że są wprowadzane drgania, które mają spowodować strącenie zabrudzeń (kurzu, pyłków). Metoda ta nie zawsze jest skuteczna i pewna dlatego warto przeprowadzić ręczne czyszczenie matrycy.

Diagnoza:

Zdiagnozowanie twojej matrycy jest bardzo proste, wystarczy jeśli zrobisz zdjęcie gładkiej powierzchni, tak aby uzyskać nieostrego tła. – Proponuje zwykłą białą kartę A4. Przełącz obiektyw na ręczne ustawienia ostrości i ustaw na nieskończoność. Obraz kartki musi być nieostry, dodatkowo maksymalnie przymknij przysłoną. Po tych czynnościach zobaczysz czy widać zabrudzenia na twojej matrycy.

Są dwa sposoby na wyczyszczenie matrycy, mokry lub suchy.  Osobiście polecam metodę mokrą, jest ona bardziej skuteczna. Polega ona na czyszczeniu filtra usytuowanego przed matrycą, zabieg wykonuje się specjalną szpatułką nasączoną specjalnym płynem od producenta do czyszczenia matryc.

Czyszczenie matrycy jest bardzo proste wystarczy nasączyć szpatułkę płynem do mycia matryc. Otwórz migawkę i bardzo delikatnie wyczyść filtr przed matrycą ruchami góra-dół. Również możesz spróbować pozbyć się zabrudzeń gumową gruszką, po przez zdmuchnięcie.  Pamiętaj, aby proces przeprowadzić w pokoju który jest jak najmniej zapylony.

Autor tekstu od lat prowadzi w Krakowie swoją firmę: filmowanie oraz fotografia i zawsze sprawdza swój sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *