Jak wybrać tablet?

wybor tabletu

Era tabletów rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy to Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPada. To właśnie produkt marki Apple zapoczątkował modę na urządzenia tego typu. Obecnie po tablety różnych marek codziennie sięgają miliony użytkowników na całym świecie. Przed zakupem warto sprawdź na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu.

Tablet to urządzanie, które sytuuje się gdzieś pomiędzy laptopem a smartfonem. Może z powodzeniem pełnić rolę niewielkiego komputera, który znakomicie sprawdzi się w podróży, a jego stosunkowo niewielki rozmiar sprawia, że jest równie wygodny w użytkowaniu jak smartfon.

Tablet może służyć do przeglądania Internetu, sprawdzania poczty czy mediów społecznościowych. Przydaje się także do oglądania filmów czy grania, a także drobnej pracy biurowej. Jak widać urządzenie znajduje wiele praktycznych zastosowań, dlatego jeśli zastanawiasz się nad zakupem tabletu, sprawdź jak zrobić to mądrze.

Wyświetlacz

Wielkość wyświetlacza to pierwszy parametr, na który zwracamy zazwyczaj uwagę, porównując tablety. Na rynku dominują urządzenia liczące 7 lub 10 cali przekątnej ekranu. Praca na większym tablecie będzie zdecydowanie łatwiejsza, a wyświetlany obraz lepszej jakości.

Dlatego jeśli chcesz zakupić sprzęt, który będzie uzupełniającym wyposażeniem biura bądź chcesz oglądać na tablecie filmy, postaw na model dziesięciocalowy. Mniejsze tablety sprawdzą się natomiast znakomicie w podróży – nie obciążą znacznie torby i będą wygodne w użytkowaniu nawet w pociągu czy samolocie.

Ponadto należy także zwrócić uwagę na rozdzielczość. W tym przypadku zasada jest prosta – im podana wartość jest wyższa, tym jakość wyświetlanego obrazu będzie lepsza. W 7-calowych tabletach rozdzielczość to zazwyczaj 1024x600 pikseli, a w 10-calowych 1920x1200 pikseli.

Łączność komórkowa

Poszukując urządzenia, które będzie ci służyło w trakcie podróży lub w miejscach poza domem czy biurem, wybierz model, który posiada opcję łączności z siecią komórkową. Tego typu tablety oznaczone są oznaczeniami 3G bądź 4G. Dzięki temu będziesz mógł uzyskać szybkie połączenie z Internetem wszędzie tam, gdzie jest zasięg sieci komórkowej.

Procesor i pamięć ram

Odpowiedni dobór tych komponentów decyduje o szybkości i płynności działania urządzenia. W tabletach niestety nie ma możliwości późniejszej rozbudowy podzespołów, dlatego już na wstępie należy zwrócić uwagę na procesor oraz pamięć ram. W pierwszym przypadku najlepiej postawić na przynajmniej 4 rdzenie. Natomiast pamięć ram powinna zamykać się w przedziale 2-4 GB.

Klawiatura sprzętowa

Tablety wyposażone w klawiaturę sprzętową znacznie zwiększają możliwości tabletu. Klawiatura będzie szczególnie pomocna w przypadku, jeśli komputer będzie używany do celów biznesowych.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Dobrym rozwiązaniem są tablety wyposażone w podstawki dające szerokie możliwości użytkowania. Dzięki nim tablet można nie tylko wygodnie położyć czy postawić, ale też zawiesić na ścianie, jak np. Lenovo Yoga.

Dodatkowo tablet powinien obsługiwać karty microSD co pozwoli na przechowywanie większej ilości danych. Ponadto wbudowany standard DLNA sprawi, że za pomocą tabletu będziesz mógł odtwarzać muzykę czy filmy zapisane w pamięci innych urządzeń, bez konieczności łączenia ich za pomocą przewodu.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish