WordPress vs Joomla. Dlaczego warto wybrać WordPress?

Dodane przez kair4 - pt., 09/28/2018 - 23:08
joomla i wordpress

WordPress i Joomla są najbardziej popularnymi darmowymi systemami zarządzania treścią (CMS). Na podstawie tych darmowych silników można stworzyć dowolną stronę: blog, wizytówkę, serwis informacyjny, stronę firmową, galerię fotograficzną czy e-sklep.

1. Idealne rozwiązanie dla użytkowników początkujących

WordPress to darmowy kreator stron www, jest niewiarygodnie łatwy w instalacji i zarządzaniu. Instalacja systemu na serwerze zajmuje zaledwie kilku minut, a panel administracyjny jest bardzo przyjazny dla użytkownika.

Joomla jest nieco trudniejszym systemem. Panel administratora tego CMS’a wymaga sporego doświadczenia w zakresie tworzenia stron. Panel administracyjny w Joomla jest wyposażony w znacznie więcej bogatych funkcji, które nie są tak wygodne jak w WordPress’ie, co może odstraszyć początkujących użytkowników.

2. Który będzie lepszy?

WordPress jest wyposażony w zestaw podstawowych funkcji, które zapewniają bezproblemowe tworzenie stron dowolnego rodzaju. Posiada wbudowany automatyczny system komentarzy, więc nie trzeba niczego dodatkowo doinstalowywać. Dzięki temu pozwala w szybki sposób stworzyć gotową stronę firmową czy rozbudować bloga z ciekawymi artykułami. Dzięki potężnej bazie darmowych pluginów, można z Wordpressa stworzyć dosłownie każdy serwis. Ten system idealnie nadaje się na małe strony z portfolio, blogi czy wizytówki.

Natomiast w systemie Joomla większość dodatków czy funkcji znajdziemy tuż po instalacji w panelu zarządzania. I tutaj zaczynają się pierwsze kwiatki, ponieważ musimy ręcznie je aktywować i odpowiednio skonfigurować, co nie jest prostym zadaniem.

Obsługa CMS Joomla wymaga od webmastera odpowiedniej wiedzy. Dodawanie nowych treści jest znacznie bardziej skomplikowane, czasochłonne i nieco trudniejsze jak w WP.

Ze względu na nieograniczone możliwości, idealnie nadaję się na duże serwisy z potężnym ruchem. Posiada lepszą konfigurację optymalizacji oraz większe możliwości zarządzania użytkownikami. Stąd też nie jest polecana do tworzenia małych stron firmowych, czy blogów z niewielkim ruchem. Idealnie nadaje się dla dużych portali.

3. Szablony i wtyczki

WordPress wyróżnia się ogromną ilością darmowych motywów, które można wykorzystać podczas tworzenia strony. Niektóre z nich posiadają przyjemny dla oka wygląd i dobrą optymalizację kodu, a inne dużą ilość błędów w kodzie HTML. Wybór szablonów jest tak ogromny, że nie stanowi większego problemu. zawsze znajdziemy coś ciekawego. 

W dodatku, sporo szablonów wykonano według ostatnich trendów webowych zgodnych ze standardami html5 czy SEO. Instalacja skórek czy modułów w Wordpressie jest niewiarygodnie łatwa. Wystarczy wybrać odpowiednią z bazy i kliknąć w przycisk instaluj. Zainstalowany moduł lub skórkę załączamy w panelu i przechodzimy do ustawień.

W Joomla większość przydatnych pluginów jest automatycznie zintegrowana w systemie. Tuż po instalacji mamy do wyboru dwa podstawowe szablony i sporo pluginów, które należy załączyć i odpowiednio skonfigurować. Jeśli budujemy serwis z dużą liczbą użytkowników, znajdziemy zaawansowane ustawienia dla odpowiednich grup. Pozwala to lepiej zarządzać profilami, nadawać im odpowiednie statusy czy rangi. Odpowiednie ustawienia zależą od przeznaczenia naszego serwisu. Instalacja dodatków też nie stanowi większego problemu, każdy dodatek instalujemy ręcznie. Pluginy czy motywy znajdziemy w sporej bazie na stronie twórców tego CMS.

4. Aktualizacja i społeczność

Regularne aktualizowanie CMS"a zapewnia bezpieczeństwo. System WordPress jest często aktualizowany i przeważnie uzyskanie wyższej wersji nie stanowi większych problemów. W Joomli aktualizacje są często problematyczne i mogą być nawet niemożliwe. Problem stanowi niezgodność niektórych modułów i motywów z wyższymi wersjami.

Nie zależnie od systemu CMS, przed każdą aktualizacją należy wykonać kopie bazy danych i wszystkich plików. Skupienie ogromnej społeczność wokół WordPress oznacza, że rozwiązanie problemów jest łatwiejsze. Do dyspozycji użytkowników jest mnóstwo poradników i tutoriali.

WordPress jest idealnym systemem dla użytkowników początkujących. Mnóstwo darmowych motywów, widżetów i wtyczek, zapewnią szybkie i bezproblemowe tworzenie prawie dowolnej witryny. Minusem są wymagania serwera. Jeśli korzystamy z dużej ilości wtyczek, będziemy potrzebowali serwera o wyższych parametrach oraz odpowiednie optymalizacji.

W tym zakresie Joomla jest lepszym rozwiązaniem, ma lepszą optymalizację i nadaje się do rozbudowanych witryn. Każde wprowadzanie zmian będzie nieco trudniejsze, które wymaga podstawowych umiejętności kodowania w PHP i HTML.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish