WordPress vs Joomla. Dlaczego warto wybrać WordPress?

WordPress czy Joomla? Jeśli zastanawiasz się nad tym wyborem – przeczytaj ten artykuł! WordPress i Joomla są najbardziej popularnymi darmowymi systemami zarządzania treścią (CMS), na podstawie których można stworzyć prawie dowolną stronę: blog, wizytówkę, stronę informacyjną lub firmową, galerię fotograficzną lub e-sklep. Ale między nimi istnieją istotne różnice, zwłaszcza dla początkujących użytkowników, którzy tylko robią pierwsze kroki w tworzeniu witryn. Wybór niewłaściwego CMS’a wpływa na zarządzanie stroną, ponieważ często użytkownik nie może poradzić sobie z witryną lub wprowadzić zmiany i dodać nowe funkcje.

systemy zarzadzania trescia Joomla i WordPress

Zalety WordPressa

1. Idealne rozwiązanie dla użytkowników początkujących

WordPress kreator stron www jest niewiarygodnie łatwy w instalacji i zarządzaniu. Instalowanie systemu na serwerze zajmuje zaledwie kilku minut, a panel admina jest bardzo przyjazny dla użytkowników.

Joomla jest nieco trudniejszym systemem. Panel admina tego CMS’a wymaga posiadania pewnego doświadczenia w zakresie tworzenia stron, oraz zrozumienia pojęć abstrakcyjnych. Panel admina Joomli jest wyposażony w znacznie więcej funkcji, rozkład których nie jest tak wygodny jak w WordPress’ie, co może odstraszyć początkujących użytkowników.

2. Funkcje

WordPress jest wyposażony w zestaw podstawowych funkcji, które zapewniają bezproblemowe tworzenie stron dowolnego rodzaju. Także WordPress posiada wbudowany system komentowania, więc nie trzeba niczego dodatkowo doinstalowywać.

Joomla również posiada funkcje, które zapewnią szybkie tworzenie strony. Ale nie jest rozbudowana pod kątem tworzenia stron z artykułami lub bloga.

3. Szablony i wtyczki

WordPress wyróżnia się na tle Joomla ilością darmowych motywów, które można wykorzystać do tworzenia strony. W dodatku, szablony stron html dla WordPress zostały wykonane według ostatnich trendów webowych. Również należy pamiętać, że ten CMS posiada ogromną ilość dodatkowych wtyczek, które pozwalają rozbudować funkcjonalność witryny. Ich instalacja jest niewiarygodnie łatwa – wystarczy wybrać wtyczkę z listy w panelu admina i kliknąć w przycisk instalowania.

I chociaż Joomla też posiada duży zestaw rozszerzeń, ale nie jest ich tak dużo jak do WordPress. To oznacza, że wprowadzenie niektórych funkcji stanie się niemożliwe i będzie potrzebne tworzenie indywidualnego rozwiązania.

4. Aktualizacja i społeczność

Wiadomym jest, że regularne aktualizowanie systemu zapewnia bezpieczeństwo danych strony. System WordPress jest często aktualizowany i przeważnie uzyskanie wyższej wersji nie stanowi żadnych problemów. W Joomli aktualizacje często są problematyczne i mogą być nawet niemożliwe, ze względu na niezgodność niektórych modułów z wyższymi wersjami.

Skupienie ogromnej społeczność wokół WordPress dla użytkownika tego systemu oznacza, że nawet jeśli on napotka na jakiekolwiek problemy, nie będzie miał żadnych kłopotów z ich rozwiązaniem. Do dyspozycji użytkowników są mnóstwo poradników i tutoriali, w których można znaleźć odpowiedzi na dowolne pytanie. I chociaż Joomla też jest bardzo popularnym systemem i można znaleźć mnóstwo tutoriali, jednak trzeba pamiętać że ten CMS dość mocno zmienił się przez ostatnie lata. To oznacza, że rozwiązanie problemu może być dość trudne i nie zawsze użytkownik będzie mógł go samodzielnie wdrożyć.

WordPress jest idealnym systemem dla użytkowników początkujących. Mnóstwo darmowych motywów, widżetów i wtyczek zapewnią szybkie i bezproblemowe tworzenie prawie dowolnej witryny. Minusem są wymagania do serwera, ponieważ jeśli korzystasz z dużej ilości wtyczek, będziesz potrzebował bardziej mocnego serwera. W tym zakresie Joomla jest lepszym rozwiązaniem dla nieco bardziej rozbudowanych witryn. Ale zaawansowany interfejs wymaga pewnego doświadczenia i wprowadzenie zmian do witryny będzie nieco trudniejsze i wymaga podstawowych umiejętności w zakresie kodowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *