Notebook czy netbook – czym się różnią i który wybrać

Dodane przez kair4 - pon., 10/30/2017 - 03:09
Notebooki i netbooki

Notebook i netbook to podobnie brzmiące określenia na dwa zupełnie różne typy laptopów. Jeśli w gąszczu skomplikowanych detali i parametrów nie wiesz, które urządzenie będzie najlepszym rozwiązaniem dla ciebie, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat notebooków i netbooków. W sprzedaży znajdziesz tysiące laptopów.

Różnią się one od siebie komponentami, możliwościami jakie dają oraz tak prozaicznymi aspektem, jak chociażby wygląd. Jakby tego było jeszcze mało specjalistyczne słownictwo operuje podobnymi do siebie określeniami – notebook i netbook. Czym różnią się od siebie te urządzenia? Które z nich będzie lepszym rozwiązaniem dla poszczególnych grup użytkowników?

Netbook

Pierwszeństwo dajmy mniejszemu i młodszemu, czyli netbookowi. Są to stosunkowo nowe urządzenia na rynku i powstały z myślą o naprawdę mobilnych komputerach przenośnych. W praktyce to trochę takie połączenie tabletu i laptopa – netbooki mają przekątną ekranu nie przekraczającą 12 cali, jak np. Aspire One.

Dzięki temu są one bardzo wygodne w przenoszeniu ponieważ niewiele ważą i cechują się długim czasem pacy baterii. Niestety, niewielki rozmiar urządzeń i ich niewielka waga wpływają również na wydajność pracy.

W netbookach znajdują się po prostu słabsze podzespoły, które nie pozwalają na pracę w zaawansowanych programach czy grę w gry. Takie urządzenie posłuży ci zatem jedynie do przeglądania stron internetowych i edytowania dokumentów w podstawowych programach. Bardziej zaawansowaną odsłona małego i przenośnego laptopa jest ultrabook. Urządzenie to również cechuje się niewielką waga i rozmiarami, jednak wyposaża się je w solidne podzespoły.

Dla kogo netbook?

Netbook będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które dużo podróżują. Urządzenie nie zajmie dużo miejsca w torbie, ani jej za bardzo nie obciąży. Zapewni za to większą powierzchnię roboczą, a przez to większy komfort pracy, niż w przypadku użytkowania smartfonu czy nawet tabletu.

Notebook

Urządzenie określane mianem notebooka to nic innego, jak po prostu laptop. Do tej grupy zaliczymy cały szereg komputerów przenośnych o różnych rozmiarach i właściwościach. Jednak nie zawsze tak było – jeszcze kilka lat temu laptopem był komputer przenośny o przekątnej ekranu 17 lub 15 cali.

 

Jego mniejsze odpowiedniki nazywano notebookami. Z czasem jednak ta granica się zatarła i właściwie notebook i laptop to synonimy. W związku z tym notebooki stanowią najszersza grupę urządzeń na rynku i wśród nich znajdziesz urządzenia dedykowane dla różnych użytkowników.

Notebooki z pewnością będą bardziej zaawansowanymi urządzeniami, umożliwiającymi wydajniejszą pracę nawet w technicznych programach. Jak widzisz w świecie laptopów nawet tak pokrewnie brzmiące nazwy jak notebook i netbook, mogą oznaczać coś zupełnie innego.

 

Poszukując zatem idealnego sprzętu dla siebie, zadbaj o odpowiedni przegląd informacji oraz porównanie benchmarków – tylko w ten sposób zyskasz pewność, ze wybrany sprzęt spełni twoje indywidualne oczekiwania, a ty będziesz usatysfakcjonowany pracą przenośnego komputera.

kategoria
Polish