Cała prawda o aktualizacjach – czy są nam potrzebne?

Dodane przez kair4 - pt., 01/26/2018 - 04:24
aktualizacja aplikacji

Konieczność przeprowadzania aktualizacji to bardzo kontrowersyjny temat wśród użytkowników różnych systemów oraz oprogramowania. Instalowanie kolejnych wersji oprogramowania ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jakie argumenty przedstawia jedna oraz druga strona? Czy aktualizacje są konieczne?

Z jakimi usterkami mierzą się firmy informatyczne?

Koronnym argumentem dla wszystkich przeciwników instalowania aktualizacji oprogramowania jest fakt, że niektóre aktualizacje doprowadzają do spadku wydajności działania programów. Nierzadko zdarza się również, że program lub aplikacja przestaje działać na konkretnym urządzeniu, co może być właśnie wynikiem instalacji niedopracowanej aktualizacji. Czy jest to częsty przypadek?

Jak pokazują statystyki, sytuacje tego rodzaju zdarzają się bardzo rzadko. Większość twórców oprogramowania bardzo dba o jakość wypuszczanych przez siebie aktualizacji. Bardzo często nowe wersje programów przed wypuszczeniem na rynek muszą przejść bardzo rygorystyczną i skomplikowaną procedurę testów, zanim finalnie zostaną wypuszczone na rynek. Można więc wnioskować, że argument, jakoby aktualizacje uniemożliwiały dalsze korzystanie z oprogramowania, wydaje się być zupełnie nietrafiony.

Wirtualne włamania oraz kradzieże

Statystykami, które dotyczą włamań oraz wirtualnych kradzieży, dzielą się z użytkownikami nie tylko firmy, które zajmują się produkcją oprogramowania antywirusowego, ale również różne firmy informatyczne. Wrocław a inne miasta. Jak miasto mostów wypada na tle innych miast w Polsce? Jak wynika z niedawno przedstawionych danych, infrastruktura sieciowa miasta Wrocław jest stosunkowo bezpieczna. Czy jednak ma to związek z tym, że mieszkańcy bardzo chętnie instalują na swoich urządzeniach aktualizacje oprogramowania? Na to pytanie odpowiedzieć jest bardzo trudno.

Powszechnie jednak wiadomo, że regularne instalowanie zalecanych przez producenta aktualizacji znacząco wpływa na bezpieczeństwo urządzeń. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku różnych systemów operacyjnych. Prasa branżowa co jakiś czas donosi o poważnych lukach, które są znajdowane w kodzie. Wynika więc z tego, że notoryczne ignorowanie powiadomień o dostępnych aktualizacjach systemu operacyjnego może sprawić, ze urządzenie stanie się bardzo podatne na ataki hakerów oraz szkodliwe działania wirusów.

Czym mogą jeszcze zaskoczyć użytkowników firmy informatyczne?

Tym, co przemawia za instalowaniem aktualizacji, jest fakt, że wraz z kolejnymi wersjami oprogramowania producenci mogą dostarczać użytkownikom dodatkową zawartość. Użytkownik wraz z kolejnymi aktualizacjami oprogramowania zyskuje więc programy, które są bardziej funkcjonalne, a nierzadko również pozbawione irytujących błędów. Świadome rezygnowanie z dobrodziejstw regularnych aktualizacji wydaję się być w tym przypadku zupełnie nieuzasadnione.

Brak pamięci na urządzeniu a aktualizacje

Obecnie komputery wyposażone są w dyski twarde o bardzo dużych pojemnościach, więc użytkownicy sprzętu komputerowego mogą bez najmniejszych obaw instalować nawet największe aktualizacje. Inaczej sprawa ma się jednak w przypadku użytkowników urządzeń mobilnych. Ci ostatni bardzo często skarżą się na notoryczny brak miejsca na urządzeniu, co uniemożliwia im instalację oraz swobodne użytkowanie wszystkich przydatnych aplikacji. Nic więc dziwnego, że to właśnie ta grupa wykazuje największą niechęć do regularnego aktualizowania oprogramowania na swoich urządzeniach. Jak użytkownicy urządzeń pod kontrolą androida lub Ios-a powinni poradzić sobie z tym problemem?

Przed zainstalowaniem każdej aktualizacji, na stronie sklepu wyświetlana jest informacja o jej rozmiarze. Często wartość wyrażana jest jako wymagana ilość miejsca na dysku. Warto więc w tym przypadku przeprowadzić selekcję i decydować się na instalację jedynie tych aktualizacji, które zajmują jak najmniej miejsca. Nie jest to rozwiązanie idealne, jednak przynajmniej częściowo pozwoli na posiadanie aktualnych wersji aplikacji.

kategoria
Polish