Psychopata w sieci, jak rozpoznać taką osobę i jego zachowania

zachowania psychopaty w Internecie

Wyobraź sobie, że Internet to takie duże miasto, gdzie po ulicach spacerują setki tysięcy ludzi i nagle, ktoś Cię zaczepia nawiązując rozmowę. Osoba choć całkiem obca i nie widzisz jej twarzy, to na pierwszy rzut oka wydaje się być miła, sympatyczna, uśmiechnięta i dobrze ułożona. Jednym słowem, sprawia pozytywne pierwsze wrażenie.

Jednak świat wirtualny bardzo różni się od tego realnego. W świecie wirtualnym nie mamy zielonego pojęcia, kto tak naprawdę jest po drugiej stronie kabla, jak wygląda i czy faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje?

Rozwój technologii internetowej sprawił, że komunikacja z ludźmi stała się normą. Dziś ciężko znaleźć kogoś kto nie korzysta z portali społecznościowych, czatów czy komunikatorów. Będąc w sieci często zapominamy, że nie jesteśmy sami, z tego dobrodziejstwa równie jak my korzystają też inne osoby. Internet daje nam poczucie "anonimowości, swobody i wolności", dlatego też służy do komunikowania się. Z tej formy komunikacji również korzystają osoby o skłonnościach psychopatycznych.

Nawiązywanie znajomości przez Internet jest w pewnym sensie zbawieniem dla psychopatów. W sieci można swobodnie manipulować, kłamać, zwodzić czy podszywać się pod kogoś innego. Psychopatą może być każdy, niezależnie od płci i wieku. Może to być atrakcyjna dorosła kobieta, mężczyzna, chłopiec, dziewczynka czy osoby starsze. Jak zapobiegać i uchronić się od zawarcia toksycznych znajomości dowiesz się w dalszej części artykułu.

Kim jest psychopata?

Przede wszystkim większość zdrowych normalnych ludzi nie jest w stanie rozpoznać osoby o skłonnościach psychopatycznych. Psychopatów cechuje wiele złożonych zachowań werbalnych i nie werbalnych. Potrafią ukryć się tak doskonale, że problem pojawia się, gdy jest już za późno. Kryją chorobę psychiczną za maskami, których bez trudu używają w zależności od sytuacji w jakiej się znajdują. Mózg psychopaty tworzy własne standardy logiczne, dzięki którym chory na swój tylko sposób uzasadnia poczynione działania.

Psychopata nie odczuwa empatii, jest to dla niego obce uczucie. Jeśli płacze lub żałuje to kłamie, często jest na bakier z prawem. Posiada absolutny brak zdolności tworzenia trwałych związków uczuciowych, ma niskie poczucie samooceny, lekceważy i nie stosuje się do ustalonych reguł czy norm społecznych, nie ma poczucia wstydu i winy. Jeśli popełnia błędy to nie potrafi przewidywać skutków własnego postępowania oraz nie wyciąga odpowiednich wniosków, żeby je naprawić.

W rzeczywistości nie mają za grosz poczucia odpowiedzialności, są jak małe dzieci, za których zawsze posprzątają rodzice. Również zdarza się, że wpadają w poważne kłopoty z prawem i są sprawcami wielu wykroczeń kryminalnych, także tych najcięższych. Psychopaci żyją w innym wymiarze i za nic w świecie nie przyznają się do swojej choroby. Dlatego często swoje emocje czy zachowania topią w kieliszku z alkoholem lub popadają w uzależnienie od narkotyków, Internetu czy seksu.

Maski i manipulacja

Psychopaci zakładają swoje maski, po to żeby manipulować innymi, zawsze sprawiają wrażenie osoby kulturalnej i doskonale przystosowanej do życia. Potrafią roztaczać wokół siebie pewien rodzaj oczarowania, pozytywnej aury, uroku oraz często stwarzają wrażenie osoby inteligentnej, oczytanej, przyjaznej i miłej, która wykazuje swoją postawą duże zdolności adaptacyjne. Jest to tylko iluzja i pozory, w rzeczywistości żeruje na ludzkich słabościach, jest zimny i wyrachowany oraz zrobi wszystko żeby móc kontrolować ofiarę.

Należy jednak pamiętać, że psychopata uwielbia jak ofiara jest całkowicie od niego uległa i żyje w ciągłym panicznym strachu. Uwielbia czuć siłę i moc nad słabszymi bo to jest jego świat, chce panować i rozkazywać, rządzić, nakazywać, a nawet grozić. W taki sposób zaspakaja swoje niedojrzałe emocjonalnie chore ego. Natomiast kiedy ofiara stawia opór, buntuje się i nie chce się podporządkować, zaczyna pastwić się psychicznie, reaguje agresją słowną, a nawet używa przemocy fizycznej. W skrajnych przypadkach żeby dać ujście złości wyżywa się na zwierzętach lub rzeczach martwych.

Jak rozpoznać psychopatę w Internecie

W Internecie jak w realnym życiu, przeważnie podają się za kogoś innego niż naprawdę są. Często używają kilkudziesięciu nicków, adresów mail i tworzą dziesiątki kont na czatach, komunikatorach czy portalach społecznościowych. Wyszukują swoje ofiary dosłownie wszędzie. Jednak ich ulubionym miejscem są serwisy randkowe, ale nie gardzą tez takimi jak: Facebook, Twitter Google+ czy ostatnio bardzo popularny Instagram.

Jak wiadomo na tych portalach większość osób dzieli się z przyjaciółmi filmami czy fotografiami z wakacji jak również w profilu zamieszcza informację: wolna, w związku, rozwodnik, samotna, wdowiec, wdowa etc... Psychopata ma wrodzony pewien dar inteligencji. Przeglądając opublikowane zdjęcia lub filmy, trochę działa jak psycholog policyjny. Tworzy portret psychologiczny ofiary, z którego potrafi odczytać ważne cechy osobowości i kiedy nadarzy się okazja na pewno wykorzysta do własnych potrzeb.

Internetowy doradca i psycholog

Nawiązując kontakt przez sieć, będzie starał się być szczery do bólu. Będzie opowiadał o swoim życiu, powodzeniach i niepowodzeniach, jednym słowem szukał wspólnej nici porozumienia ze swoim rozmówcą. Potencjalny psychopata opowie więc o swoim mieszkaniu, jaką kuchnie lubi w co się ubiera, zdradzając dużo ponadnormatywnych szczegółów. Przy tym będzie używał podczas rozmowy najmniej dwukrotnie więcej słów niż człowiek w pełni zdrowy. Kiedy druga strona da się zwieść i zaufa też opowie o swoich smutkach, wtedy wpada w zastawioną pułapkę. W tym momencie psychopata przechodzi do działania.

Manipulant doskonale wie jak wygląda złe niepoukładane życie, więc zaczyna służyć dobrymi radami. Tak jak dobry lekarz znajduje lekarstwo na wszystkie bolączki i dolegliwości. Miła znajomość nabiera innego wymiaru, bardziej osobistego, można się zwierzyć zaufanej osobie, która jak nikt inny na świecie potrafi zrozumieć i pomóc. Zauroczenie działa, więc kolejnym etapem będzie spotkanie w realnym świecie. Po jakimś czasie pojawi się propozycja stałego związku - tzn koszmaru życiowego jakiego ofiara nie jest w stanie sobie wyobrazić.

Niebezpieczny związek z psychopatą

Gdy romantyczne spotkania z psychopatą umocnią się na tyle emocjonalnie, że pojawi się miłość oraz nie daj Boże związek małżeński (ciąża i dziecko). Można powiedzieć, że przypieczętowaliśmy własną krwią pakt z diabłem. Ponieważ każdy psychopata nawet wśród najbliższych, zawsze stwarza pozory i traktuje ludzi jak przedmioty. Będzie fundował rodzinie huśtawki emocjonalne, a gdy atmosfera niepokoju osiągnie stan zenitu, nagle okaże akt dobroci, żeby się dowartościować.

Uciekaj póki czas - rozwiązanie jest bolesne i trudne, ale koniecznie. Ofiara chcąc ratować swoje życie i zdrowie najbliższych, powinna jak najszybciej zakończyć związek, odejść jak najdalej od prześladowcy i ograniczyć kontakty. Psychopata gdy utraci możliwość wyżywania się na swojej ofierze, staje się jeszcze bardziej agresywny i natarczywy, wtedy z zemsty może dojść nawet do najgorszego.

Sprawdź test czy masz skłonności psychopaty?

Skala wykrywania skłonności psychopatycznych według Roberta Hare’a, została stworzona w celu rozpoznania zaburzeń chorobowych u potencjalnych psychopatów. Naukowiec dzięki badaniom dokumentacji więziennej i policyjnej, opracował klika ważnych szczegółowych punktów na podstawie, których można dowieść czy dana osoba przejawia cechy psychopaty. Test składa się z 20 punktów i obejmuje kryteria, gdzie każdemu przypisuje się 2 punkty. Maksymalny wynik wynosi 40 punktów, jednak każdy, kto uzyska 30 punktów lub więcej jest uznawany za psychopatę. Natomiast osoby uznawane za zdrowe powinny mieścić się w przedziale od 4 do nie więcej jak 20 punktów.

Negatywne zachowania antyspołeczne:

 • Potrzeba stymulacji i skłonność do odczuwania nudy
 • Pasożytniczy styl życia
 • Niska kontrola zachowania
 • Przypadkowe kontakty seksualne
 • Brak realistycznych długoterminowych celów
 • Impulsywność
 • Nieodpowiedzialność
 • Wczesne problemy z zachowaniem
 • Przestępczość nieletnich
 • Naruszanie zasad zwolnienia warunkowego lub kurateli

Cechy emocjonalne oraz interpersonalne

 • Swoboda w kontaktach z innymi i powierzchowny urok
 • Wyolbrzymione poczucie własnej wartości
 • Patologiczne kłamstwo
 • Oszustwa i manipulowanie
 • Brak poczucia winy
 • Płytki afekt
 • Bezduszność i brak empatii
 • Brak poczucia odpowiedzialności za własne czyny
 • Częste popełnianie różnego rodzaju przestępstw
 • Wiele krótkotrwałych związków małżeńskich

Czy psychopatię można leczyć?

Tak jak najbardziej, ponieważ jest to choroba psychiczna. Chory cierpiący na tą przypadłość może udać się do poradni psychologicznej w której otrzyma stosowną opiekę i pomoc. Leczenie nie jest łatwe i przy odrobinie dobrej woli chorego możliwe do wyleczenia. Psychopaci kierowani są na specjalistyczne terapie grupowe, na których uczą się jak normalnie funkcjonować w społeczeństwie nie wyrządzając nikomu krzywdy. Na terapiach grupowych odbywają się zajęcia interpersonalne, które mają na celu całkowite wyzbycia się wrodzonych zachowań psychopatycznych.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish