Jak działają koparki Bitcoinów?

Dodane przez kair4 - wt., 04/24/2018 - 04:06
koparki bitcoinow

Generowanie Bitcoinów polega na ich kopaniu (ang. miningu) poprzez rozwiązywanie skomplikowanych problemów matematycznych za pomocą urządzeń o potężnej mocy obliczeniowej. Kilka lat temu możliwe było wydobywanie Bitcoinów, wykorzystując moc obliczeniową dobrej jakości PC-ta. Obecnie kopanie możliwe jest wyłącznie za pomocą specjalistycznych urządzeń ASIC.

Wydobywanie Bitcoinów określane jest przez algorytm systemu, który dopasowuje trudność wydobywania coinów do mocy obliczeniowej koparki (urządzenia wydobywczego). W marcu 2017 roku moc obliczeniowa wszystkich górników wynosiła 1 500 000 TH/s (terahashów na sekundę). 1 TH to 1 000 000 000 000 haszów. W 2015 roku całkowita moc obliczeniowa wynosiła zaledwie 350 000 TH/s. Już w 2015 roku moc obliczeniowa sieci Bitcoin była stukrotnie większa od mocy obliczeniowej całej korporacji Google.

Hasze określają próby podejmowane przez koparki, służące do rozwiązania pojedynczego bloku. Im więcej haszy na sekundę, tym koparka szybciej znajdzie rozwiązanie problemu kryptograficznego. Ilość haszy pozwala również ocenić opłacalność inwestycji w sprzęt oraz opłacalność pod względem zużycia energii elektrycznej do wartości wykopanych jednostek.

Mining nie polega wyłącznie na pozyskiwaniu Bitcoinów. Jego rola jest nieco szersza i jedną z istotniejszych funkcji koparek jest synchronizowanie łańcucha bloków, pozwalając mu przetwarzać transakcje. Poza tym praca koparek wpływa na zabezpieczanie sieci Bitcoin przed oszustwami.

Kalkulacja opłacalności miningu

Do skutecznej kalkulacji opłacalności warto użyć specjalistycznych kalkulatorów, które pozwolą zweryfikować, czy i kiedy inwestycja w konkretną koparkę się zwróci. Jednym z popularniejszych kalkulatorów jest Bitcoinwisdom. Przed skalkulowaniem opłacalności należy określić kilka parametrów, są to:

  • przewidywany wzrost trudności wydobycia – zwykle wzrasta on około 20% co 2 tygodnie,
  • koszt 1 kW (w dolarach),
  • prowizja kopalni, która zrzesza górników (nie więcej niż 2%),
  • prędkość koparki podawana w GH/s,
  • cena inwestycji w koparkę,
  • pobór energii elektrycznej przez koparkę (w watach).

Wyłącznie sprzęt z układami ASIC

Obecnie jedynymi koparkami, które odznaczają się odpowiednią mocą obliczeniową, są koparki wyposażone w układy nieprogramowalne (ASIC), które służą wyłącznie do wykopywania kryptowalut opartych na protokole SHA-256 (Bitcoin i wiele innych mainstreamowych kryptowalut oraz altcoinów). Tego typu koparki mogą być kupowane bezpośrednio od producenta lub na portalach aukcyjnych.

Wynajmowanie koparki zamiast inwestowania w sprzęt

Obecnie inwestowanie w mniejsze i tańsze koparki staje się nieopłacalne, a mining opiera się w coraz większym stopniu na zaawansowanych centrach obliczeniowych – kopalniach. Dla wielu górników ostatnimi czasy atrakcyjniejszą alternatywą stało się wynajmowanie mocy obliczeniowej w potężnych kopalniach od samodzielnej inwestycji w sprzęt. Za wynajem sprzętu kopalnia pobiera opłaty, jednak ilość wygenerowanych w ten sposób Bitcoinów trafia do kieszeni inwestora. Dowiedz się więcej o inwestowaniu w CFD na Bitcoin

kategoria
Polish