Jaki hosting pod Wordpress?

hosing na strone pod wordpress

Wordpress to najbardziej popularny na świecie CMS, czyli system zarządzania treścią. Został on zaprojektowany głównie pod prowadzenie blogów i jest dostępny całkowicie bezpłatnie. Jego pierwsza wersja (0.7) pojawiła się w 2003 roku. Wersja aktualna, na koniec maja 2018 roku, była oznaczona numerem 4.9.6. Co ciekawe, obecnie 29 proc. wszystkich stron internetowych działa z wykorzystaniem tego CMS-u. Czy wymaga on konkretnej usługi hostingowej?

Dlaczego tak lubimy Wordpressa?

Wordpress nie osiągnął tak dużego sukcesu przypadkiem. System jest stale rozwijany. Istnieje do niego niezliczona liczba wtyczek, dodatków i szablonów. Z jego pomocą możemy w zasadzie stworzyć każdy serwis internetowy. Co więcej, system jest bardzo prosty w obsłudze, a nawet jeśli sobie nie dajemy rady, to w sieci znajdziemy mnóstwo tutoriali, w których jesteśmy prowadzeni krok po kroku po zasadach tworzenia menu, dodawania treści i wielu innych zagadnieniach. W istocie system wymaga po prostu „rozklikania”. Oczywiście do sprawnego działania CMS potrzebuje solidnego hostingu.

Hosting dla Wordpressa, czyli jaki?

Wordpress tak naprawdę nie stawia dużych wymagań odnośnie do parametrów serwera. Do stworzenia zwyczajnego bloga czy strony będącej wizytówką firmy absolutnie nie jest potrzebny serwer dedykowany czy serwer VPS. Wystarczy zwyczajne konto dzielone. Rekomendowane parametry serwera pod instalację systemu Wordpress to:

  • PHP w wersji 7.2 lub wyższej,
  • MySQL w wersji 5.6 lub wyższej albo MariaDB w wersji 10.0 lub wyższej,
  • Nginx lub Apache z modułem mod_rewrite,
  • wsparcie HTTPS.

Czy są to duże wymagania? Oczywiście, że nie. Sprawdzamy popularny hosting i czy wszystkie rekomendowane parametry są do dyspozycji użytkownika. Ze znalezieniem hostingu, który spełnia takie wymagania, nie będziemy mieć problemów. Jednak jeśli szukamy usługi optymalnej, to powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo.

Minus popularności Wordpressa to oczywiście cyberataki na strony, które na tym CMS-ie opierają swoje działanie. Musimy pilnować aktualności wersji WP, aktualności wtyczek czy szablonów. Hosting może nam natomiast zaoferować mechanizmy typu WAF, blokujące niebezpieczne żądania. Bardzo przydatne są również rozwiązania, które skanują nieustannie pliki w poszukiwaniu infekcji.

Poza tym poszukiwania dobrego hostingu wymagają zwrócenia uwagi na te same kwestie co w przypadku innych CMS-ów:

  • Kopie bezpieczeństwa – im częściej hosting je wykonuje, tym lepiej. Jest to bardzo pomocne m.in. w przypadku ataku na nasz serwis. Możemy wtedy przywrócić stan strony do wersji poprawnie działającej i zająć się jej zabezpieczeniem.
  • Uptime – patrzmy wyłącznie na serwery, które mają ten parametr na poziomie powyżej 99 proc. Wskaźnik ten określa procentowy czas bezawaryjnego działania usługi.
  • Transfer i powierzchnia – oferty bez ograniczeń nie istnieją. Pod założenie jednego bloga opartego na Wordpressie wystarczy zazwyczaj najmniejsze konto z oferty firmy hostingowej. Być może sprawnie będzie na nim działać nawet kilka takich stron.
  • Support (BOK) – solidne wsparcie ze strony serwera to taka absolutna podstawa w przypadku usługi hostingowej. Jeśli pojawią się problemy z działaniem serwera, to klient oczekuje jak najszybszej pomocy. Hosting powinien oferować wsparcie nawet przez całą dobę, również podczas weekendu. Najlepiej sprawdzić, czy rzeczywiście dana firma tak szybko odpowiada na pytania klientów, jak to deklaruje. Wystarczy wysłać kilka wiadomości i zainteresowany usługą się zorientuje.
  • Limity – hosting może ograniczać klienta pod względem liczby skrzynek pocztowych, wiadomości wysłanych na dobę, liczby kont FTP, domen, baz danych i wielu innych parametrów. Sprawdźmy, czy te ograniczenia nie są przesadzone. Pod jeden serwis wystarczą oczywiście jedna domena i jedna baza danych.
  • Cena nie sugeruje jakości – ani niska, ani wysoka cena nie są sugestią co do działania serwera. Jakość oceniajmy po skorzystaniu z darmowego okresu testowego, który trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. Jeśli dana firma hostingowa nie oferuje darmowego testu, to lepiej zrezygnować z takiej usługi.

Pod Wordpress? Po prostu dobry hosting

Wordpress nie stawia hostingom WWW wysokich wymagań. Tak naprawdę hosting musi gwarantować rynkowe parametry. Wybierając odpowiedni, musimy w zasadzie zwracać uwagę na te same kwestie co w przypadku dobierania hostingu pod inny CMS, jak np. Joomla czy Drupal.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish