Zainstaluj szybki i bezpieczny CMS Drupal idealne rozwiązanie dla dużych stron WWW

instalowanie cms drupal

Drupal to jeden z lepszych darmowych systemów do zarządzania treścią i bez wątpienia jest potężnym oraz rozbudowanym silnikiem CMS z ogromnymi możliwościami. Jego lekkość i znakomite funkcje poprawiające wydajność, sprawiają, że jest chętnie instalowany przez wielu webmasterów. Dupal warto zainstalować, gdy planujemy budowę dużego serwisu, który w przyszłości będzie odwiedzało kilkanaście tysięcy osób dziennie.

Instalacja kropelki nie wymaga od użytkownika ogromnej wiedzy programisty, ale do jego obsługi warto jest znać podstawowe zagadnienia języka PHP i HTML. Kolejny krok to zakup odpowiedniego hostingu z obsługą skryptów PHP i MySQL. Warto zainwestować kilka set złotych, ponieważ darmowe hostingi niekiedy mają ścisłe ograniczenia, które w przyszłości mogą nie wystarczać w dalszym rozwoju witryny.

Jeśli już wybraliśmy dobry hosting to logujemy się do panelu admina MySQL i tworzymy bazę danych. Drupal będzie komunikował się z bazą i zapisywał tam wszystkie dane jakich dokonamy w systemie. Następnie odwiedzamy oficjalną stronę drupal.org/start i pobieramy najnowszą wersję tego CMS'a.

Możemy wypakować całą zawartość plików na pulpit komputera, po czym za pomocą klienta FTP wgrać do folderu serwera WWW, lub bezpośrednio wrzucić paczkę na serwer i tam ją rozpakować. Jak nie zrobimy tak będzie dobrze.

Na początku dobrze jest też pobrać pakiet z polskim językiem. Pobrane archiwum należy rozpakować i wrzucić do folderu profiles/standard/translations. Powinniśmy wiedzieć, że plik z polskim tłumaczeniem musi być odpowiedni do naszej wersji systemu. Jeśli jest to Drupal Core 7 to pobieramy tłumaczenie drupal-7.39.pl.po.

Skrypt z tłumaczeniem w całości wysyłamy przez klienta FTP do głównego katalogu root na serwerze. W naszym przypadku będzie to /nazwamojejdomeny.pl/public_html. Po prawidłowej instalacji wpisujemy w okno wyszukiwarki pełny adres domeny klikamy enter i zostaniemy przeniesieni na stronę instalatora.

W formularzu wybieramy język Polski oraz uzupełniamy wpisy w tabelach, gdzie podajemy nazwę użytkownika bazy MySQL, nazwę utworzonej wcześniej bazy, login administratora witryny, hasło, adres e-mail i klikamy dalej. Jeśli wpisaliśmy wszystko bezbłędnie to klikamy dalej i rozpocznie się automatyczny proces instalacji rdzenia silnika. Na zakończenie procesu podajemy nazwę serwisu i adres domeny, po czym przechodzimy do panelu admina, w którym logujemy się i przechodzimy do dalszych ustawień serwisu.

Po odpowiednim dobraniu składników ten CMS przebije wszystkie inne na głowę, a prawidłowo skonfigurowany będzie dział bardzo dobrze i nie obciąży serwera nawet przy bardzo dużym ruchu na stronie. Dodatkowy profit to: otrzymamy za darmo potężne narzędzie wyposażone w system ankiet do głosowania, forum, blog, portal informacyjny oraz galerię wideo czy foto. Oprócz tego posiada polskie wsparcie oraz bardzo dużą bazę z darmowymi motywami i pluginami.

Uwaga Drupal nie jest wskazany dla nowicjuszy. Konfiguracja silnika jest trochę skomplikowana i wymaga od webmastera podstawowej wiedzy HTML i PHP. Jedyną wadą jeśli można nazwać, jest brak tłumaczenia pluginów na język polski oraz trochę odmienne nazewnictwo wtyczek z jakimi możemy spotkać się w Wordpress czy innych.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish