Pomysły które zmieniły świat i oblicze Internetu

wynalazki ktore zmienily internet

Kto w dzisiejszych czasach by pomyślał, że do powstania pierwszej sieci internetu przyczyniła się epoka zimnej wojny i rywalizacja militarnych mocarstw. Internet jaki obecnie znamy, jest w dużej mierze zasługą wielu kreatywnych i skromnych ludzi. Większość odniosła ogromne sukcesy finansowe i sławę, ale byli też tacy o których mało kto słyszał. Młode pokolenie stukając palcami po ekranie smartfona, często nie zastanawia się, że właśnie trzymają w rękach potężną moc technologii.

 

Jak powstała pierwsza sieć Internet.

 

powstanie pierwszego internetu
Przeglądarka internetowa Yahoo

 

Musimy się cofnąć do końca 1960 roku ubiegłego wieku, kiedy w najlepsze trwała zimna wojna. W tych latach siły zbrojne USA zaczęły interesować się tajnym projektem, który pozwalał dowodzić wojskami w razie ataku nuklearnego.

 

Prace nad projektem, zlecono amerykańskiemu think tankowi RAND Corporation. Organizacja na zlecenie rządu, połączyła kilka komputerów w jedną sieć, które mogły się ze sobą komunikować. I tak powstał pierwszy zalążek rozległej sieci ARPANET jaki dziś nazywamy Internetem.

 

Badania nad dalszym rozwojem technologii nabierały tępa i zaczęły się szybko rozwijać. W niedługim czasie połączono komputery placówek badawczych, oddalonych od siebie kilkaset kilometrów. W końcu przyszedł czas na uczelnie, urzędy, banki, giełdę, aż sieć internetu rozrosła się do potężnych rozmiarów.

 

Nagle gruchnęło i powoli zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu, pierwsze serwisy www. Wtedy największymi graczami na rynku, były takie potęgi jak Yahoo, Altavista, ASK i później Google.

 

Dziś ogólnoświatowy Internet jest tak potężny, że nawet taki gigant jak Google ma nie małe problemy żeby to wszystko ogarnąć.

 

W obecnych czasach po latach ewolucji, Internet stał się głównym medium wiedzy i komunikacji. Dziś dzięki zastosowaniu coraz to nowszych rozwiązań technologicznych, możemy rozmawiać z ludźmi z każdego zakątka naszej Planety. Oglądać filmy, słuchać muzyki czy robić zakupy.

 

Szybkie łącza światłowodowe mogą w ciągu sekundy, z jednego końca świata na drugi, przesyłać niewyobrażalne ilości danych. Każdego dnia do sieci dołączają setki kolejnych ludzi, którzy razem tworzą nowy wymiar nowoczesnego świata. I pomyśleć że całe to dobrodziejstwo mamy dzięki, wyścigowi zbrojeń jaki trwał 60 lat temu między USA, a ZSRR.

 

Pierwsza strona internetowa

 

pierwsza strona internetowa
Pierwsza strona internetowa www Tima Bernersa Lee

 

I pomyśleć, że pierwsza na świecie stronę internetową opublikowano w sieci ponad 30 lat temu. A wszystko za sprawą jednego brytyjskiego naukowca i jego wizji.

 

Strony internetowe jakie dziś znamy, są w dużej mierze zasługą jednego naukowca. Pomysł okazał się tak skuteczny, że w niedługim czasie podbił cały Internet i stał się hitem sieci. Obecnie nie znajdziemy liczącej się firmy, która nie ma własnej strony internetowej.

 

Twórcą pierwszej strony WWW opartej o protokół http (hypertekst) był brytyjski fizyk Tim Berners Lee. Naukowiec udostępnił witrynę 20 grudnia 1990 roku dla CERN - Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych.

 

Pomysł pozwalał zamieszczać publikacje wyników z badań w postaci tekstów. Nowinka bardzo się spodobała, dawała nieograniczony dostęp do świeżej wiedzy z której mogli korzystać naukowcy. I tak w jednej chwili wynalazek Tima Bernersa wykonał skok milowy w przyszłość rozwoju Internetu.

 

Następnie lawinowo jak za pociągnięciem sznurka, zaczęły pojawiać się podobne projekty. Dziś można śmiało powiedzieć, że brytyjski fizyk, kilkoma prostymi linijkami kodu html, zmienił cały dzisiejszy świat.

 

Na pamiątkę tego wydarzenia, CERN zostawił stronę w nie zmienionej formie. Internauci mogą odwiedzać domenę i zobaczyć jak wygląda pierwsza strona internetowa.

http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

 

Pierwszy komunikator i czat internetowy

 

pierwszy komunikator internetowy i czat
Pierwszy komunikator internetowy i czat ICQ

 

Początki pierwszych aplikacji komunikatorów internetowych, zapoczątkowały nową erę komunikowania się ludzi. Dziś mało kto nie korzysta z czatu na telefonach.

 

Od momentu kiedy powstał pierwszy na świecie komunikator internetowy, zmienił się też sposób rozmowy i komunikowanie się ludzi na całym świecie. Obecnie każdy młody człowiek nie potrafi się obejść w sieci bez pokaźnego grona znajomych w swoim telefonie. Dzielenie się różnymi informacjami na czacie, jest w pewnym sensie częścią naszego codziennego życia.

 

Szybki rozkwit ery komunikatorów miał miejsce 22 lata temu w 1996 roku na początku listopada. Twórcami pierwszego w czatu była firma Mirabilis. W skład firmy wchodziło czterech izraelskich studentów: Amnon Amir, Arik Wardie, Jair Goldfinger i Sefi Wigiser. Narzędzie do komunikacji nazwano ICQ, był to skrót od angielskich słów - I seek you - szukam cię.

 

Aplikacja pozwalała przesyłać nieograniczone wiadomości tekstowe między urządzeniami znajdującymi się w sieci. Czat ICQ z dnia na dzień zyskiwał ogromne rzesze użytkowników i zaczął zastępować, często drogie połączenia telefoniczne.

 

Komunikator ICQ można pod względem popularności porównać do dzisiejszych czołowych portali społecznościowych. Narzędzie stworzone przez firmę Mirabilis odniosło ogromny światowy sukces i całkowicie zmieniło sposób komunikowania się ludzi.

 

Kiedy powstał pierwszy system operacyjny

 

pierwszy na swiecie system operacyjny
Pierwszy system operacyjny pracownia komputerowa Douga Rossa, 1954 rok

 

Pierwszy na świecie sprawnie działający komputerowy system operacyjny, został opracowany przez skromnego naukowca i programistę. Tak nastała era informatyki.

 

Raczkujący system operacyjny powstał prawie 70 lat temu kiedy informatyka i tworzenie programów komputerowych było czystą abstrakcją. Chociaż w tych czasach o komputerach mówiło się nie wiele i przeważnie kojarzyły się z filmami Science Fiction. To pojawiali się pierwsi programiści, potrafiący napisać w pełni funkcjonalne systemy operacyjne.

 

Twórcą i ojcem chrzestnym obecnie znanych nam systemów operacyjnych jest Amerykanin Doug Ross. W 1954 roku stworzył pierwszy system o wdzięcznej nazwie Director Tape. System opracowany był dla komputera lampowego Whirlwind, który funkcjonował w bazie Marynarki Wojennej USA.

 

System Douga Rossa oficjalnie zaprezentowano rok później, prawdopodobnie przez ten czas musiał przejść poprawki do wymagań sprzętowych. Bez wątpienia powstanie systemu Director Tape zapoczątkowało rewolucję w dziedzinie informatyki.

 

W krótkim czasie zaczęły pojawiać się inne systemy jak: General Motors OS współpracujący z komputerem IBM 704 czy tworzony w latach 60- tych przez IBM, legendarny system OS/360. Maszyny otrzymały duszę i mogły wykonywać różne operacje obliczeniowe.

 

W miarę rozwoju komputeryzacji zaczęły pojawiać się jeszcze bardziej zaawansowane maszyny, które wymagały do obsługi skomplikowanego oprogramowania. Z roku na rok rynek technologii i komputerów dosłownie eksplodował. Zaczęła się minimalizacja podzespołów elektronicznych, aż doszliśmy do, tranzystorów, mini układów scalonych oraz pojawienia się pierwszych procesorów krzemowych.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish