Manjaro 19.0 Kyria to fajny Linux dla początkujących

W ostatnich dniach ukazała się najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linuksa Manjaro 19 o nazwie kodowej Kyria. System tworzony przez międzynarodowy zespół programistów z Austrii, Niemiec i Francji, oparty w całości o Arch Linux. W nowym wydaniu znajdziemy sporo ciekawych ulepszeń i usprawnień. Twórcy od samego początku postawili na łatwą funkcjonalność i przejrzystość systemu, którą to sympatycy Manjaro ogromnie sobie cenią.

 

Malwarebyte Premium klucz za darmo w promocji

Pełna wersja Malwarebytes Premium dostępna w darmowej promocji z kluczem na 3 miesiące. Program jest doskonałym narzędziem wypełniającym ochronę komputera. Jego główną zaletą są częste aktualizacje baz wirusów oraz bardzo dobry skaner, który potrafi wyszukać głęboko zagnieżdżone wirusy w rejestrze. Dodatkowo monitoruje wszelkie akcje jakie wykonujemy w internecie, w momencie wykrycia zagrożenia blokuje podejrzane pliki czy strony.

 

Program Boot Repair, naprawa Biosu w systemach Linux

Boot Repair to pomocny program do naprawy Bios dla tych co stawiają dwa systemy obok siebie z Windows i Linux Ubuntu, lub innym pochodzącym od dystrybucji Debian. Narzędzie sprawdzi się, kiedy po instalacji Linuksa wystąpią kłopoty z systemem rozruchowym komputera. Program po instalacji wyświetla się domyślnie w języku polskim, lub takim jaki mamy ustawiony systemowo. Narzędzie kierowane do początkujących oraz średnio zaawansowanych użytkowników dystrybucji Linux. Jest proste w obsłudze oraz posiada wiele przydatnych funkcji.

 

Ranking często pobieranych aplikacji mobilnych

Ranking obejmuje 10 najczęściej pobieranych aplikacji mobilnych według raportu Sensor Tower z grudnia 2019 r. Z raportu wynika, że ogromna popularność aplikacji mobilnych rośnie w niesamowitym tempie na całym świecie. Użytkownicy telefonów komórkowych z systemami Android lub iOS, najchętniej pobierali komunikatory serwisów społecznościowych.

W pierwszej dziesiątce znalazły się aplikacje: YouTube, Whatsapp, TikTok, SHAREit, Snapchat, Instagram, Likee i kilka innych. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje z ogólnoświatowym wynikiem najlepszych aplikacji mobilnych. 

Edytor WordPad z reklamami - nowy pomysł Microsoftu

Firma Microsoft wpadła na ciekawy pomysł zarabiania i planuje wyświetlać reklamy w edytorze WordPad. Jest to pilotażowy projekt i kolejna niespodzianka, która zaskoczy użytkowników Windowsa. Wyświetlanie płatnych reklam zapewne nie ograniczy się tylko do samego WordPada. Prawdopodobnie jeśli pomysł się sprawdzi, to w niedługim czasie ten rodzaj monetyzacji zagości też w innych programach.

 

Astra Linux rosyjski odpowiednik Windowsa

Astra Linux to rosyjski system operacyjny oparty o dystrybucję Debian. Został opracowany na potrzeby sił zbrojnych rosyjskiej armii i agencji wywiadowczych. Zapewnia ochronę danych z poziomu "najwyższego bezpieczeństwa" i zabezpiecza maszynę przed wyciekiem ważnych informacji. Astra Linux tworzy agencja Rusbitech, specjalnie powołany do tego celu zespół programistów.

 

Według The Linux Foundation i The Document Foundation, rosyjski system operacyjny jest zgodny ze światowymi standardami GPL i może być używany na dowolnych maszynach.

 

Dlaczego lubię Linuksa

Pierwszy Linux pojawił się na moim dysku ponad 15 lat temu, a dokładnie była to wczesna dystrybucja Ubuntu 5.10 o nazwie kodowej (Breezy Badger). Przyzwyczajony do wyglądu Windowsa XP raczej nie byłem nim zbytnio oczarowany. System wydawał się dziwny bez większego wyrazu.

Oczywiście momentalnie porównałem go do bazowego XP. Oceniłem Ubuntu bardzo słabo, chociaż miał w sobie to coś. Zainteresowałem się i zacząłem zgłębiać temat. Nawet nie miałem pojęcia jak zainstalować distro Linuksa na dysku. Ale od czego mamy internet?

 

Linux elementary OS 5.1 Hera godna alternatywa dla Mac i Windows

Nowe wydanie Elementary OS 5.1 "Hera" to kompletny system operacyjny Linux bardzo podobny do MacOS Apple. Dystrybucja polecana mniej zaawansowanym użytkownikom dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Elementary w całości jest tworzony przez amerykański zespół programistów. Pomysł opracowania podobnego systemu do Mac OSX, można uznać za bardzo udany. W momencie uruchomienia, na pierwszy rzut oka wygląda prawie identycznie.

Czy będziemy świadkami upadku obecnego imperium internetu?

W wirtualnym świecie nic nigdy nie jest dane na zawsze. O tym na własnej skórze przekonały się takie potęgi jak: IBM, Commodore, Yahoo, Atari czy Netscape Navigator. Kilkanaście lat wstecz, większość tych firm zajmowała topowe pozycje na rynku IT. Były kojarzone z najlepszymi markami świata. Dziś praktycznie nie istnieją lub ledwo dyszą.