Centrala PBX dla osób prywatnych

centrala voip

Centrala PBX wyłącznie dla firm i to tych dużych? Oczywiście, że nie! Z telefonii VoIP może korzystać dziś każdy. Wiele firm, nawet tych małych decyduje się na obniżenie kosztów poprzez korzystanie z centrali IP, ale nie tylko one. Coraz więcej klientów indywidualnych decyduje się na takie rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ jest ono wygodniejsze i znacznie tańsze.

Centrala PBX – co to takiego?

Skrót PBX pochodzi od ang. Private branch ecchange, co możemy przetłumaczyć jako abonencką centralę  telefoniczną. Może być ona zarządzana zarówno przez osobę prywatna, jak i przez przedsiębiorstwo czy instytucję.  Centrala PBX  umożliwia stworzenie wewnętrznej sieci telefonicznej. Wewnętrzne rozmowy nie blokują ruchu telefonicznego, dzięki czemu rozmowy przychodzące obsługiwane są zupełnie normalnie. Obecnie centrale tego typu są zastępowanie przez centrale IP, które nie wymagają linii telefonicznych.

Wszystko odbywa się dzięki łącza internetowych, co oczywiście jest niezwykle wygodne.  Rozmowy prowadzone przez VoIP niezwykle obniżają koszty. I chociaż jeszcze do niedawna korzystanie z centrali PBX, a właściwie z telefonii VoIP było najlepszym rozwiązaniem dla firm, obecnie, dzięki dostępowi do Internetu, korzystają z tego rozwiązania również osoby prywatne, znacznie redukując koszty rozmów.

Uwaga! Pierwsze centrale telefoniczne obsługiwane były ręcznie. Następnie zastąpiono je przez centrale elektromechaniczne, a następnie przez centrale wykorzystujące łącza internetowe.

Centrala PBX  dla osób prywatnych - korzyści

Centrala PBX, a właściwie Centrala VoIP gwarantuje wiele korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym. Po pierwsze, korzystając z centrali VoIP, można oczywiście wykonywać wszelkie rodzaje połączeń; od połączeń wewnątrz sieci, poprzez połączenia krajowe stacjonarne, aż po połączenia krajowe komórkowe. Kiedy osoba prywatna decyduje się na centralę VoIP, może liczyć na:

  • bardzo korzystne stawki zarówno na połączenia krajowe, jak i na połączenia zagraniczne,
  • możliwość wyboru numeru telefonu ze strefy numeracyjnej w Polsce,
  • możliwość korzystania ze wszystkich urządzeń obsługujących VoIP lub technologię SIP.

Co więcej, wielu dostawców VoIP zapewnia również dodatkowe korzyści. Pośród nich może znaleźć się możliwość wykonywania darmowych połączeń w obrębie sieci dostawcy, czy też możliwość skorzystania z pomocy technicznej zupełnie za darmo. Wybierając operatora warto sprawdzić także, czy Panel Klienta jest prosty w obsłudze.

Dzięki telefonii VoIP:

  • wszystkie połączenia możemy wykonywać poprzez różne urządzania mające dostęp do internetu: telefon komórkowy, tablet, komputer, laptop, ew. telefon IP,
  • wykonywanie połączeń możliwe jest z każdego miejsca na świcie (warunkiem jest dostęp do internetu),
  • koszty połączeń zostają znacznie obniżone, zwłaszcza jeżeli chodzi o połączenia stacjonarne krajowe oraz połączenia zagraniczne,
  • można zyskać bardzo wysoka jakość rozmów. Oczywiście w dużej mierze jest ona uzależniona od jakości połączenia internetowego, jednak zazwyczaj jest bardzo dobra,
  • można na bieżąco śledzić wszystkie wydatki.

Jeżeli jesteś prywatnym użytkownikiem centrali VoIP, możesz korzystać z dokładnie takich samych przywilejów jak firmy. Możliwe jest przekierowywanie połączeń na telefon komórkowy (np. kiedy jesteś poza domem), włączenie poczty głosowej lub numeru wewnętrznego. Oczywiście nie wszystkie dogodności i korzyści oferowane będą przez wszystkich dostawców – jednak Ci najlepsi oferują zarówno korzyści ww., jak i o wiele więcej!

Kto może korzystać z VoIP?

VoIP oferuje tanie połączenia, warunkiem jest jednak posiadanie dostępu do łącza internetowego. Linie telefoniczne nie są już potrzebne. Co więcej, nie jest konieczny żaden specjalistyczny sprzęt (istnieje możliwość zainstalowania telefonu IP, jednak nie jest to konieczne). A dla kogo to rozwiązanie jest najlepsze? Przede wszystkim dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, podróżujących, przebywających często w różnych stronach świata i chcących komunikować się się ze swoimi najbliższymi. To rozwiązanie jest również doskonałe dla osób, które nie chcą wiązać się długimi umowami z dostawcami tradycyjnej telefonii.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish